Elektryczne taksówki podbijają świat
Od wielu lat państwa na całym świecie dążą do obniżenia zużycia energii i paliw w transporcie. W efekcie powstają futurystyczne rozwiązania, zaawansowane prototypy autonomicznych samochodów, ale również projekty, które z sukcesem zostały wdrożone w wielu krajach.
Pierwsze floty elektrycznych taksówek
Rok 2017 był przełomowy. To wtedy Pekin wymienił aż 67 tysięcy tradycyjnych taksówek na samochody elektryczne. To również wtedy, w 65. rocznicę wielkiego smogu, londyńska elektrownia Battersea była miejscem premiery TX firmy LEVC (London EV Company). Warto podkreślić, że Londyńczycy jeżdżą jednymi z najnowocześniejszych taksówek na świecie. Oferują one przestronne kabiny z sześcioma siedzeniami, klimatyzację i możliwość podładowania telefonu, wyjątkowo cichą pracę silnika czy też najlepszą w swojej klasie dostępność dla wózków inwalidzkich.
Z kolei w Polsce pierwszą flotę elektrycznych taksówek pod koniec 2016 roku wprowadziło mytaxi – popularna aplikacja do zamawiania taksówek. Początkowo projekt nie został wdrożony na szeroką skalę. Taksówki marki Nissan Leaf można było zamówić jedynie w Warszawie, jednak obecnie są już dostępne w wielu większych miastach na terenie całego kraju. Na początku 2020 roku Ekoenergetyka-Polska uruchomiła własną firmę taksówkarską Evity. Elektryczne taksówki jeżdżą po Zielonej Górze, docelowo ma być ich około 50.
Czas na futurystyczne projekty
Odpowiedzią na problemy z korkami z pewnością mogłyby być latające taksówki. Nad takim pojazdem pracuje Audi wraz z Airbusem. Pop.Up, bo tak go nazwano, to lekka, dwumiejscowa kabina, którą można podłączyć zarówno do tradycyjnego samochodu drogowego, jak i do specjalnego drona.
Nad innowacyjnymi rozwiązaniami pracuje również Tesla. Poleasingowe samochody tej marki miałyby przerodzić się w ciągu najbliższych lat w autonomiczne taksówki. We współpracy z Samsungiem powstał już specjalistyczny procesor, który umożliwia poruszanie się samochodów bez stałej kontroli kierowcy.
Również Polacy mogą pochwalić się swoim modelem robo taxi. Triggo to elektryczny, dwuosobowy czterokołowiec – połączenie samochodu i motocykla – który został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o poruszaniu się po większych miastach. Zgodnie z informacjami producenta, pojazd będzie udostępniany wyłącznie w carsharingu.