Elektryczne taksówki podbijają świat
Od wielu lat państwa na całym świecie dążą do obniżenia zużycia energii i paliw w transporcie. W efekcie powstają futurystyczne rozwiązania, zaawansowane prototypy autonomicznych samochodów, ale również projekty, które z sukcesem zostały wdrożone w wielu krajach. Jednym z nich są elektryczne taksówki.
Pierwsze floty elektrycznych taksówek
Rok 2017 był przełomowy. To wtedy Pekin wymienił aż 67 tysięcy tradycyjnych taksówek na samochody elektryczne. Również wtedy, w 65. rocznicę wielkiego smogu, londyńska elektrownia Battersea była miejscem premiery TX firmy LEVC (London EV Company). Warto podkreślić, że Londyńczycy jeżdżą jednymi z najnowocześniejszych taksówek na świecie. Oferują one przestronne kabiny z sześcioma siedzeniami, klimatyzację i możliwość podładowania telefonu, wyjątkowo cichą pracę silnika czy też najlepszą w swojej klasie dostępność dla wózków inwalidzkich.
Z kolei w Polsce pierwszą flotę elektrycznych taksówek pod koniec 2016 roku wprowadziło FREE NOW (dawne mytaxi) – popularna aplikacja do zamawiania taksówek. Początkowo projekt nie został wdrożony na szeroką skalę. Elektryczną taksówkę marki Nissan Leaf można było zamówić jedynie w Warszawie, jednak obecnie są już dostępne w wielu większych miastach na terenie całego kraju. Na początku 2020 roku Ekoenergetyka-Polska uruchomiła własną firmę taksówkarską Evity. Elektryczne taksówki jeżdżą po Zielonej Górze, docelowo ma być ich około 50.
Taxi dobre dla klimatu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie rozwiązań, które przyczynią się do popularyzacji zeroemisyjnego przewozu osób. Wnioski mogą składać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które planują zakup lub leasing nowych pojazdów elektrycznych, a także te, które chcą zamontować punkt ładowania o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Na program „Koliber – taxi dobre dla klimatu – pilotaż” zarezerwowano 40 milionów złotych.
Czas na futurystyczne projekty
Odpowiedzią na problemy z korkami z pewnością mogłyby być latające taksówki. Nad takim pojazdem pracuje Audi wraz z Airbusem. Pop.Up Next, bo tak go nazwano, to lekka, dwumiejscowa kabina, którą można podłączyć zarówno do tradycyjnego samochodu drogowego, jak i do specjalnego drona.
Nad innowacyjnymi rozwiązaniami pracuje również Tesla. Poleasingowe samochody tej marki miałyby przerodzić się w ciągu najbliższych lat w autonomiczne taksówki. We współpracy z Samsungiem powstał już specjalistyczny procesor, który umożliwia poruszanie się samochodów bez stałej kontroli kierowcy.
Również Polacy mogą pochwalić się swoim modelem robo taxi. Triggo to elektryczny, dwuosobowy czterokołowiec (połączenie samochodu i motocykla), który został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o poruszaniu się po większych miastach. Zgodnie z informacjami producenta, pojazd będzie udostępniany wyłącznie w car-sharingu.
Uber promuje taksówki elektryczne
Kalifornijski przewoźnik zapowiedział już dwa lata temu, że będzie dopłacał kierowcom korzystającym z elektrycznych samochodów. Właściciele popularnej aplikacji cały czas starają się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w zakresie transportu i włączać je do swojej oferty. Przemawiają za tym zarówno względy ekonomiczne, jak i wizerunkowe. Nie dziwi więc, że w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, przewoźnik intensywnie pracuje m.in. nad elektryfikacją swojej floty i wprowadza nowe usługi.
Do 2025 roku wszystkie samochody Ubera w Londynie mają być napędzane wyłącznie prądem. To poważna zmiana, biorąc pod uwagę, że w stolicy Wielkiej Brytanii dla Ubera jeździ ok. 40 000 kierowców. Przewoźnik zapowiedział przeznaczenie 150 milionów funtów na fundusz czystego powietrza, który ma pomóc kierowcom w przesiadce na samochody elektryczne lub hybrydowe.
Innym ciekawym rozwiązaniem na rzecz poprawy jakości powietrza wprowadzonym przez Ubera są zachęty do złomowania najstarszych aut. W ramach promocji elektromobilności pasażerowie zamawiający Ubera będą otrzymywali stosowną informację, jeśli ich przejazd będzie realizowany przez samochód na prąd.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.