e-faktury w Polsce – ile firm zrezygnowało już z „papieru”?
13% polskich przedsiębiorstw całkowicie zamieniło faktury papierowe na e-faktury – wynika z danych Eurostatu, które przedstawia raport „Cyfrowe fakturowanie w Polsce”. Poznaj zalety elektronicznych faktur oraz dowiedz się, dlaczego warto dbać o drzewa!
Najwięcej, bo 58% polskich przedsiębiorstw, wysyła e-faktury o charakterze nieustrukturyzowanym, czyli np. skany czy pliki PDF. Taki wynik plasuje nas w środku europejskiej stawki – w Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 59%.
Zdecydowanie mniej przedsiębiorców posługuje się e-fakturami gotowymi do automatycznego przetwarzania (można je automatycznie wprowadzić do systemu księgowego) – 16% w Polsce i 25% w Unii Europejskiej.
Natomiast 13% firm w Polsce i 18% w krajach Wspólnoty zdecydowało się na całkowitą rezygnację z drukowanych faktur.
Które firmy najchętniej rezygnują z „papieru”?
Na całkowitą rezygnację z faktur papierowych częściej decydują się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (14%) niż duże firmy (8%). Dla porównania w Unii Europejskiej jest to odpowiednio 18% i 14%.
Jak zauważają eksperci Fundacji Digital Poland, wyższy odsetek rezygnacji z faktur papierowych wśród mniejszych przedsiębiorstw nie powinien dziwić. Zazwyczaj takie firmy pracują z niewielką liczbą stałych klientów, dlatego to dla nich przejście na e-faktury jest najprostsze.
Które sektory polskich firm najchętniej całkowicie rezygnują z papieru? Na czele znajduje się IT oraz telekomunikacja z udziałem 20%. Kolejne miejsca na podium zajmuje zakwaterowanie i gastronomia, a także usługi specjalistyczne – po 17%.
Zjednoczeni w cyfryzacji
W Unii Europejskiej wyróżnia się kilka państw, w których stopień cyfryzacji obiegu faktur poszedł zdecydowanie do przodu względem reszty krajów. Są to kraje skandynawskie oraz Holandia i Estonia. Co ciekawe, przy porównywaniu danych wśród liderów, można dostrzec więcej niż jeden model cyfryzacji faktur.
W przypadku Finlandii 79% firm wysyła faktury dostosowane do automatycznego przetwarzania, jednak tylko 14% zdecydowało się na całkowite zrezygnowanie z ich papierowych wersji. W Holandii jest na odwrót – tylko 22% przedsiębiorstw wysyła faktury do automatycznego przetwarzania, aż 59% jednak zrezygnowało z papieru.
E-faktura w EFL
E-faktura spełnia surowe wymagania bezpieczeństwa. Jest dostępna na czas z dowolnego miejsca przez internet, co czyni z niej wygodne rozwiązanie. Przede wszystkim jest jednak przyjazna środowisku, ponieważ nie wymaga ścinania drzew!
Przejdź na e-fakturę już teraz, a posadzimy dla Ciebie drzewo w ramach inicjatywy 30 tysięcy drzew na 30-lecie EFL! Dowiedz się więcej na efl.pl/pl/csr/30-tysiecy-drzew.
Dowiedz się, dlaczego warto chronić drzewa – zobacz wideo:
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.