Transport chłodniczy – na czym polega i jak sfinansować samochody dostawcze z chłodnią?
Transport chłodniczy odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarki. Jest istotnym elementem łańcucha dostaw, zwłaszcza w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. W Polsce transport w warunkach chłodniczych podlega wielu regulacjom, które wynikają z międzynarodowych i krajowych aktów prawnych.
Sprawdź, na czym polega transport chłodniczy i jakie warunki powinien spełniać przewoźnik, jeśli chce realizować tego typu przewozy. Poznaj przykładowe produkty, które należy dostarczać samochodami dostawczymi z chłodnią. Dowiedz się także, czym cechują się pojazdy wykorzystywane do takiego transportu.
Na czym polega transport chłodniczy?
Transport chłodniczy polega na przewożeniu towarów w kontrolowanych warunkach – musi być zachowana odpowiednio niska temperatura oraz optymalna wilgotność powietrza. Przewoźnicy wykorzystują w tym celu samochody dostawcze z chłodnią, która pozwala uzyskać i utrzymać temperaturę w przedziale od 0 do -20 st. C. Dzięki temu można zachować pierwotne parametry i właściwości ładunków, np. świeżość, zdatność do spożycia i smak żywności.
Jakie produkty przewozi samochód dostawczy z chłodnią?
Samochody dostawcze z chłodnią pozwalają przewozić produkty wykorzystywane w różnych branżach, a zwłaszcza:
- farmaceutycznej i medycznej – m.in. leki, półprodukty farmaceutyczne, organy, krew i inny materiał biologiczny, narzędzia chirurgiczne czy sprzęt medyczny;
- rolno-spożywczej – m.in. mięso, owoce morza, nabiał, warzywa, owoce, soki, lody, kwiaty, nasiona, sadzonki czy produkty cukiernicze,
- elektronicznej – m.in. baterie litowo-jonowe, półprzewodniki i układy scalone,
- budowlanej – m.in. kleje, żywice epoksydowe i poliuretanowe, specjalistyczne farby i powłoki czy różnego typu materiały budowlane,
- chemicznej – m.in. odczynniki laboratoryjne, materiały polimerowe, związki lotne czy prepolimery do produkcji przemysłowej,
- kosmetycznej – m.in. organiczne maści, kremy i inne kosmetyki, zwłaszcza na bazie wody i zawierające probiotyki.
Chłodnie dostawcze – czym się cechują i jakie są ich rodzaje?
Auto z chłodnią jest wyposażone w mechaniczne źródło chłodzenia – sprężarkę lub sprzęt absorpcyjny, a jednocześnie ma grube ściany i drzwi, które zapewniają dobrą izolację. Dzięki temu chłodnia pozwala przewozić towary w wybranej temperaturze – od 0 st. C do -20 st. C. Przewoźnicy najczęściej dostarczają takimi pojazdami ładunki na długich trasach. Samochody dostawcze chłodnie działają podobnie jak zamrażarka.
Chłodnie dostawcze występują w kilku rodzajach:
- chłodnie dopplestock – mają regulowaną ruchomą podłogę, która tworzy dwa poziomy i pozwala przewozić ładunki o różnej wysokości;
- chłodnie z grodzią – mają komorę chłodniczą podzieloną na dwie, odseparowane od siebie części. Dzięki temu przewoźnik może jednocześnie realizować transport chłodniczy różnych produktów, które wymagają odmiennych warunków temperatury i wilgotności;
- chłodnie hakowe – są przystosowane do przewożenia towarów na hakach, np. tuszy wieprzowej;
- chłodnie paletowe – pozwalają transportować produkty na paletach.
Chłodnie a samochody dostawcze izotermy i lodownie – czym się różnią?
Auto dostawcze izoterma w przeciwieństwie do chłodni nie ma sprzętu chłodniczego, a jedynie nadwozie z materiałów termoizolacyjnych o grubości minimum 40 mm. Pozwala przewozić ładunki w wyższej temperaturze – od 0 st. C do 20 st. C lub do 25 st. C – jeśli pojazd ma zamontowane dodatkowe urządzenie grzewcze. Dostawcza izoterma nie obniża temperatury, a jedynie ją utrzymuje na odpowiednim poziomie.
Samochód typu lodownia zamiast mechanicznych urządzeń do chłodzenia wykorzystuje alternatywne źródła zimna – np. suchy lód, skroplone gazy czy płyty eutektyczne. Sprawdza się dobrze do przewozu głęboko mrożonych produktów, ponieważ pozwala uzyskać temperaturę nawet poniżej -20 st. C i utrzymać ją przy zewnętrznej temperaturze powietrza do 30 st. C.
Transport w warunkach chłodniczych – wymagania
Przewoźnicy powinni realizować transport chłodniczy zgodnie z wymaganiami prawnymi dla konkretnych grup produktów. Muszą pamiętać zwłaszcza o tym, aby:
- zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza,
- przewozić w jednej chłodni wyłącznie produkty, które nie wchodzą ze sobą w szkodliwe reakcje chemiczne,
- zapewnić transport we właściwych warunkach higienicznych,
- po każdym zrealizowanym przewozie dokładnie wyczyścić i zdezynfekować pojazd,
- przewozić produkty w odpowiednich opakowaniach i pojemnikach,
- kontrolować warunki panujące w chłodni za pomocą termografu,
- poddawać systemy chłodzenia regularnym przeglądom technicznym,
- zapewnić ochronę ładunku przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami,
- prowadzić dokumentację dotyczącą warunków wewnątrz pojazdu,
- zatrudniać kierowców, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania przewozów w transporcie chłodniczym.
Auto dostawcze chłodnia – jak korzystnie sfinansować taki pojazd?
Samochody dostawcze chłodnie i izotermy możesz kupić za gotówkę lub na kredyt, a także wynająć na określony czas w formie leasingu czy najmu długoterminowego. Leasing polega na spłacaniu całej wartości pojazdu, dlatego po zakończeniu umowy w razie potrzeby korzystnie wykupisz auto na własność. Jeśli natomiast wybierzesz wynajem długoterminowy, będziesz spłacać tylko utratę wartości pojazdu w czasie – jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy chcą co jakiś czas wymieniać samochód.
Zarówno leasing, jak i najem długoterminowy są łatwo dostępnymi źródłami finansowania nawet dla nowych firm. Dzięki uproszczonej procedurze możesz otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku. Wysokość raty, czynszu inicjalnego oraz wykupu samochodu dostosujesz elastycznie do potrzeb i możliwości finansowych swojej firmy. W ramach umowy wynajmu długoterminowego pojazdów dostawczych możesz skorzystać z dodatkowych usług w cenie raty – w tym pełnego ubezpieczenia, serwisu, przeglądów, wymiany opon, pojazdu zastępczego czy usług telematycznych w transporcie.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.