Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy? Sposoby na finansowanie startupu
Otwarcie własnej firmy oprócz ciekawego pomysłu, zapału i cierpliwości często wymaga ponoszenia sporych kosztów. Nie każdy nowy przedsiębiorca dysponuje wystarczającą ilością gotówki, a otrzymanie kredytu jest zazwyczaj niemożliwe ze względu na brak historii kredytowej. Na szczęście istnieje wiele możliwości pozyskania środków na sfinansowanie startupu.
Podstawowe koszty założenia i prowadzenia działalności gospodarczej
Przedsiębiorca pierwsze koszty może ponieść już na etapie rejestracji firmy. Stanie się tak, jeżeli wybierze działalność podlegającą wpisowi do KRS, czyli spółkę jawną, komandytową, partnerską, akcyjną, komandytowo-akcyjną lub z o.o. Zapłaci wtedy 500 złotych opłaty sądowej (250 złotych w przypadku rejestracji online) oraz 100 złotych za wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej w CEIDG jest zwolniona z opłat.
Podstawowym stałym kosztem prowadzenia działalności są składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Wysokość standardowego zobowiązania wobec ZUS wynosi w 2021 roku 1457,49 złotych z uwzględnieniem dobrowolnej składki chorobowej i 1380,18 bez jej opłacania. Nowy przedsiębiorca może, jeśli spełnia wymagane warunki, korzystać z ulgi na start, następnie przez 2 lata z preferencyjnych składek, a potem z Małego ZUS-u Plus – przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy.
Przedsiębiorca musi również liczyć się z ponoszeniem innych kosztów, przykładowo:
- księgowość – najdroższą opcją jest zatrudnianie księgowej na etacie. Można sporo zaoszczędzić, zlecając taką usługę biurowi rachunkowemu lub korzystając z programu do samodzielnej księgowości,
- reklama – pomoże pozyskać pierwszych klientów,
- lokal – można zdecydować się na zakup lub wynajem nieruchomości,
- samochód, jego ubezpieczenie i koszty eksploatacji – może pełnić zarówno funkcję użytkową, czyli służyć do przewozu ludzi oraz towarów, jak i reprezentacyjną,
- media – m.in. opłaty za wodę, kanalizację, prąd, telefon czy internet,
- zatrudnienie i szkolenie pracowników – minimalne wynagrodzenie w 2021 roku wynosi 2800 złotych brutto, a łączne koszty pracodawcy wynoszą 3373,44 złote.
Prowadzenie firmy wymaga również inwestycji w różnego typu środki trwałe, zależne od rodzaju prowadzonej działalności. Niezbędne mogą okazać się m.in. linie produkcyjne, komputery wraz z oprogramowaniem, drukarki, a także różnego typu maszyny i urządzenia.
Pomysły na własny biznes bez dużego wkładu finansowego
Nie każdy rodzaj działalności wymaga dużych inwestycji. Dobrym pomysłem na własny biznes bez kapitału mogą być usługi, zwłaszcza świadczone zdalnie. Można w tym przypadku uniknąć wysokich kosztów związanych z zakupem czy wynajmem lokalu, ponieważ istnieje możliwość prowadzenia firmy we własnym domu.
Zastanawiając się, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy, warto rozważyć założenie sklepu internetowego. Rozwiązanie takie pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić na kosztach obsługi klientów oraz magazynowania produktów.
Możliwości pozyskania środków na sfinansowanie startupu
Istnieje wiele sposobów zewnętrznego finansowania, dzięki którym przedsiębiorca może otworzyć i rozwinąć firmę bez konieczności zamrażania własnej gotówki. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na to, jak sfinansować startup.
Bezzwrotne dofinansowanie
Przedsiębiorca może ubiegać się o bezzwrotną dotację m.in. z urzędu pracy, programów unijnych, PARP, NCBiR czy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W celu otrzymania dofinansowania należy przedstawić biznesplan, spełnić warunki umowy o dotację oraz zabezpieczyć środki na wypadek niewywiązania się z jej postanowień, np. w formie blokady na lokacie, poręczenia, gwarancji bankowej, weksla in blanco czy zastawu. Otrzymane pieniądze mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup środków trwałych, oprogramowania, wyposażenia czy reklamy.
Najłatwiej można otrzymać dotację z urzędu pracy. Jest to wsparcie przeznaczone dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne, które wcześniej nie korzystały z takiego dofinansowania. Przyznana kwota może wynieść maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia w Polsce. Przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić firmę przez co najmniej 12 miesięcy, a następnie rozliczyć dotację, przedstawiając faktury, rachunki i inne dokumenty potwierdzające wydatki. Z urzędu pracy można również uzyskać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy, a także dotację na szkolenia pracowników ze środków KFS.
Dotacje unijne zwykle są udzielane w trybie konkursowym, dlatego ich otrzymanie jest znacznie trudniejsze i wiąże się z większą liczbą formalności. Można jednak ubiegać się o zdecydowanie wyższą kwotę dofinansowania.
Pożyczki rządowe i unijne
Osoby zainteresowane założeniem startupu mogą również ubiegać się o nisko oprocentowane pożyczki, w tym z możliwością umorzenia. Warte uwagi są m.in. następujące programy:
- „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” – maksymalna kwota finansowania stanowi 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oprocentowanie pożyczki wynosi poniżej 1% rocznie i jest uzależnione od stopy redyskonta weksli NBP. Adresatami programu są absolwenci, studenci ostatniego roku, bezrobotni oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Środki można przeznaczyć na zakup środków trwałych, organizację szkoleń, a także zakup towarów przeznaczonych do sprzedaży.
- „Pożyczka na start!” – wsparcie finansowe dla osób po 30. roku życia, które nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku i nie korzystają w tym samym czasie z innych środków publicznych. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,25%, a maksymalna kwota 120 000 złotych. Można sfinansować m.in. środki trwałe (w tym pojazdy), oprogramowanie czy remont nieruchomości.
Leasing dla startupów
Leasingiem można sfinansować zarówno środki trwałe (w tym samochody, maszyny, urządzenia, komputery czy drukarki), jak i oprogramowanie. Zazwyczaj ta forma finansowania jest dostępna dla firm z co najmniej 6-miesięcznym stażem na rynku. Wyjątek stanowi leasing dla startupów prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, dostępny dla przedsiębiorców z różnych branż. Mogą oni otrzymać pozytywną decyzję już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Oferta dla startupów pozwala wziąć w leasing np. samochód osobowy, samochód dostawczy do 3,5 t oraz różnego rodzaju urządzenia IT i oprogramowanie. Umowę leasingu można zawrzeć bez czasochłonnych formalności i szczegółowej weryfikacji zdolności leasingowej. Po opłaceniu ostatniej raty leasingobiorca zyskuje prawo do wykupu przedmiotu.
Współpraca z inwestorami
Osoby zastanawiające się, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy, mogą zwrócić się o wsparcie do inwestorów. Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku startupów są fundusze venture capital oraz tzw. anioły biznesu.
Venture capital to wyspecjalizowane spółki kapitałowe, które inwestują na rynku pozagiełdowym w dobrze rokujące startupy, które szybko się rozwijają i oferują już swoje produkty na rynku. Przedsiębiorcy korzystający ze wsparcia takich inwestorów może otrzymać nie tylko spore środki finansowe, lecz także biznesowy know-how. Spółki venture capital otrzymują w zamian większość udziałów we wspieranej firmie, a także prawo ingerowania w sposób zarządzania nią i podejmowania kluczowych decyzji.
Anioły biznesu to prywatni inwestorzy, którzy również oferują przedsiębiorcy wsparcie finansowe i doradcze oraz kontakty biznesowe w zamian za udziały – przyjmują one jednak charakter mniejszościowy. Wysokość przyznawanych startupowi środków nie jest tak duża jak w przypadku wsparcia inwestorów venture capital.
Crowdfunding udziałowy
Crowdfunding polega na finansowaniu innowacyjnych startupów przez wielu inwestorów, którzy dokonują wpłat za pośrednictwem platformy internetowej. Przedsiębiorca zainteresowany tą formą finansowania powinien w atrakcyjny sposób przedstawić swój pomysł na biznes, aby utworzyła się liczna społeczność zgromadzona wokół produktu czy marki. Każda z osób wspierających projekt staje się udziałowcem w zyskach startupu.
Konkursy dla startupów
Jeszcze innym sposobem na to, jak sfinansować startup, jest zgłoszenie innowacyjnego pomysłu na biznes do konkursów, organizowanych najczęściej przez międzynarodowych inwestorów i korporacje. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć m.in. CEE Startup Challenge, European Start-up Challenge, EIT InnoEnergy czy MIT Enterprise Forum CEE.
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!