Sprawdź najnowsze trendy w elektromobilności
Opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych Barometr Nowej Mobilności 2019/2020 nastraja bardzo optymistycznie. Już co czwarty Polak myśli o zakupie samochodu elektrycznego. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że aż 28 procent Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat, a 76 procent z nich uzależnia tę decyzję od szansy na otrzymanie dopłaty ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Dane cieszą jeszcze bardziej, jeśli porównamy je z badaniami realizowanymi w ubiegłych latach. W 2018 roku tylko 17 procent ankietowanych myślało o zakupie samochodu elektrycznego, a jeszcze rok wcześniej – jedynie 12 procent.
Barierę przy zakupie nowego pojazdu elektrycznego stanowią ciągle ceny – dla 59 procent badanych są zdecydowanie za wysokie. Czy w 2020 roku pojazdy elektryczne zyskają na popularności? Sprawdź, co przyniosą najbliższe miesiące oraz rozwojem jakich technologii zaskoczą nas koncerny motoryzacyjne i firmy technologiczne.
Rośnie popularność hybryd
W Polsce klasyczne hybrydy zdobyły ogromną popularność. Samochody te nie wymagają doładowywania – energia odzyskiwana jest z hamowania (rekuperacja), czyli w trakcie samej jazdy. Co więcej, ich silnik elektryczny dysponuje maksymalną mocą już od najniższych obrotów i doskonale sprawdza się podczas dynamicznego ruszania, zwłaszcza podczas jazdy miejskiej. To między innymi z tego powodu samochody hybrydowe cieszą się sporą popularnością wśród taksówkarzy, ale też wśród zwykłych kierowców, którzy pokonują krótkie trasy z domu do pracy.
Rozbudowa infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych
W związku z nowymi regulacjami prawnymi kolejne miasta decydują się na rozwój sieci do ładowania pojazdów elektrycznych. Dla przykładu, do końca pierwszego półrocza w Katowicach ma funkcjonować aż 115 punktów do ładowania. Kraków i Łódź zobowiązały się do uruchomienia ponad 200 takich punktów do końca tego roku.
Ciekawy trend obserwujemy również za granicą. Lidl i Kaufland zapowiedziały pod koniec ubiegłego roku, że ich wszystkie nowe i modernizowane markety w Niemczech będą wyposażone przynajmniej w jedną stację ładowania samochodów elektrycznych.
Connectivity
Pojęcie to odnosi się przede wszystkim do wymiany danych na linii pojazd-pojazd. Connectivity możliwe jest już dzięki wykorzystaniu sieci 4G, jednak w przyszłości, gdy na drogach przybędzie nowoczesnych samochodów, konieczne będzie zagwarantowanie połączeń opartych o bardziej wydajną sieć – 5G. Na uwagę zasługuje fakt, iż transfer danych będzie mógł być realizowany również na linii pojazd-infrastruktura, pojazd-serwis. W ofertach marek motoryzacyjnych już teraz znajdziemy samochody, którymi z łatwością możemy zarządzać z poziomu smartfona.
Komunikacja miejska na prąd
Do 2025 roku Polska będzie dysponować trzecią co do wielkości flotą autobusów elektrycznych w Europie, tuż po Francji i Wielkiej Brytanii. Na dynamikę zmian wpłynie między innymi program E-bus, prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Udział w nim zadeklarowały 62 samorządy, planujące zakup aż 1500 autobusów elektrycznych do 2023 roku. Eksperci przewidują, że do 2030 roku autobusy elektryczne będą stanowiły około 50 procent całej europejskiej floty.
Car-sharing podbija kolejne miasta
Wynajmowanie samochodu na minuty, czyli car-sharing rośnie w siłę i wzbogaca się o nowe auta elektryczne. Już teraz ponad 80 procent firm świadczących tę usługę deklaruje zwiększenie posiadanej floty, a przeszło 60 procent z nich chce wprowadzić swoją ofertę w kolejnych miastach. Zgodnie z prognozami ekspertów, w najbliższych latach rynek car-sharingu w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał – jego roczny wzrost ma się utrzymywać na poziomie około 30 procent.
Pora również na polską autonomiczną taksówkę. Triggo to elektryczny, dwuosobowy czterokołowiec, który został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o poruszaniu się po większych miastach. Pojazd ma jeździć z maksymalną prędkością 90 km/h. W maju ubiegłego roku Triggo przeszedł pomyślnie pierwsze testy na publicznych drogach w Warszawie.
Premiery dla prawdziwych koneserów
Już w tym roku Ferrari zaprezentuje swój pierwszy model z napędem hybrydowym typu plug-in – SF90. Samochód będzie miał wydajność rzędu 1000 KM, a jego cena szacowana jest na 800 tysięcy euro. Odrobinę luksusu do świata samochodów elektrycznych wprowadzi również Mercedes-Maybach GLS, który został wyceniony na 750 tysięcy złotych. Na rynku zadebiutuje też McLaren GT, napędzany 4-cylindrowym silnikiem V8 o pojemności 4,0 litra i mocy 620 KM.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.