Jak chronić swoją firmęprzed skutkami epidemii:

Jak chronić swoją firmę
przed skutkami epidemii:


 • obniż raty w Leasingu Swobodnym – sprawdź jak
 • wiele spraw możesz załatwić zdalnie przez Portal KlientEFL
 • warto zmienić fakturę papierową na eFakturę, wystarczy złożyć wniosek „Zamów eFakturę" w Portalu KlientEFL
 • jeżeli dostępne opcje nie są wystarczające,
  skontaktuj się z infolinią 801 404 444

Ważne informacje

 • 15

  maj
  2020

  Jak przetrwać kryzys z tarczą?

  Obejrzyj ekspercki webinar dla MŚP zorganizowany przez Credit Agricole oraz Polski Fundusz Rozwoju. Dowiedz się, jak obecne otoczenie makroekonomiczne bezpośrednio wpływa na warunki prowadzenia biznesu w Polsce oraz poznaj szczegóły Tarczy Finansowej PFR. Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole przedstawił najnowsze prognozy dla polskiej i światowej gospodarki, w tym szacunki dotyczące inflacji i konsumpcji oraz opowie o trendach na rynku …

  więcej
 • 29

  kwi
  2020

  Wsparcie dla firm w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju

  Tarcza Finansowa PFR to rządowy program skierowany do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Program składa się z trzech podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł (4,5% PKB): do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł. Podmioty, które skorzystają z programu otrzymają łącznie środki bezzwrotne o …

  więcej
 • 20

  mar
  2020

  Przedsiębiorcy mogą obniżyć raty w sytuacji kryzysowej

  Najbliższe tygodnie mogą okazać się trudnym czasem dla wielu firm. 2 na 3 Polaków uważa, że koronawirus stanowi wysokie zagrożenie dla Polski, większe dla gospodarki niż dla naszej rodziny – wynika z badania Ipsos przeprowadzonego w dniach 9–10 marca br. Potwierdzają to przedsiębiorcy zapytani przez BCC. Niemal każdy z nich obawia się wpływu koronawirusa na swój biznes (97 proc.), a …

  więcej
 • 18

  mar
  2020

  Stanowisko Związku Polskiego Leasingu…

  Branża leasingowa udowodniła kilkukrotnie w swej historii a ostatnio w trakcie kryzysu 2008-2010, że jest przygotowana, by z sukcesem mierzyć się ze skutkami spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorstwa leasingowe w tym te zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów dostarczają instrumenty finansowe – leasing, pożyczki inwestycyjne i finansowanie wynajmu pojazdów i innych sprzętów dla 800 000 przedsiębiorców i przedsiębiorstw, z których ponad …

  więcej
 • 13

  mar
  2020

  Informacja dla Klientów w związku z pandemią

  W  związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się w naszym kraju  wirusa SARS-CoV-2 Zarząd Grupy EFL podjął stosowne działania mające zminimalizować skutki pandemii. Wdrożyliśmy wewnętrzne procedury, mające na celu minimalizację zagrożenia dla naszych Klientów, Partnerów i Pracowników. Stosujemy się również do powszechnych zaleceń służb sanitarnych.  Zależy nam, aby zastosowane środki ostrożności pozostały bez wpływu na wszystkie Państwa sprawy – obecnie wszystkie …

  więcej

Najczęściej zadawane pytania

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wiadomość nie wpadła do Spamu, Oferty lub innej kategorii, do której Twój program pocztowy może automatycznie przekierować wiadomość.
Może się tak dziać, z powodu indywidualnych ustawień lub być zależne od dostawcy pocztowego, z którego korzystasz.
Jeżeli wiadomość nie znajduje się w żadnej z powyższych kategorii skontaktuj się z Infolinią 801 404 444.

 • Należy uregulować wszystkie otrzymane dotychczas faktury dotyczące umowy
 • W przypadku akceptacji harmonogramu, konieczne jest podpisanie aneksu i przesłanie jego skanu lub zdjęcia w ciągu 5 dni roboczych od jego otrzymania na adres: anekskoronawirus@efl.com.pl. W temacie wiadomości prosimy wpisać „Koronawirus” oraz NIP firmy.
 • Do wiadomości należy dołączyć dowód zapłaty za zaległości wobec EFL, jeśli takie występują
 • Jednocześnie należy wysłać oryginał podpisanego aneksu na adres:
  Europejski Fundusz Leasingowy S.A.
  Ul. Legnicka 48, bud. C-D, 54-202 Wrocław

Zmiana harmonogramu zostanie uruchomiona po opłaceniu wszystkich dotychczas wystawionych faktur oraz otrzymaniu skanu podpisanego aneksu.

Jeżeli umowa leasingu posiada usługę Leasing Swobodny, to zmiana harmonogramu będzie skutkowała trwałą dezaktywacją tej usługi.

Zgodnie z praktyką interpretacyjną organów podatkowych oraz objaśnieniami Ministerstwa Finansów z 9 kwietnia 2020 r. – tak, jeżeli umowa leasingu operacyjnego została zawarta na samochód osobowy o wartości powyżej 150 tys. zł przed 01.01.2019 r., a jednocześnie w okresie od 1.01.2019 został wysłany wniosek o zmianę wysokości rat, który wymaga aneksowania umowy (np. zawieszenie spłaty rat kapitałowych).

Zmiana harmonogramu spłat bez aneksowania umowy, możliwa jest w przypadku wykorzystania Leasingu Swobodnego. Zmiany takiej można dokonać logując do Portalu Klient EFL. Do końca czerwca 2020 za zmiany harmonogramu w Leasingu Swobodnym nie pobieramy opłat.

Powyższe nie jest doradztwem podatkowym, finalne decyzje w zakresie rozliczeń podatkowych każdy Klient powinien podejmować indywidualnie.

W opinii EFL – nie. Zmiana harmonogramu spłat w Leasingu Swobodnym odbywa się bez aneksowania umów, dzięki czemu koszty podatkowe powinny pozostać niezmienione.

Powyższe nie jest doradztwem podatkowym, finalne decyzje w zakresie rozliczeń podatkowych każdy Klient powinien podejmować indywidualnie.

W przypadku skorzystania z możliwości tymczasowego zawieszenia spłaty rat kapitałowych leasingu, rata ubezpieczeniowa również zostaje zawieszona.

Pozostała część do zapłaty za ubezpieczenia zostaje następnie proporcjonalnie rozłożona na pozostałe do spłaty raty po okresie zawieszenia.

Okres ubezpieczenia pozostaje zgodny z terminem uwidocznionym na polisie.

Raty kapitałowo odsetkowe w harmonogramach równomiernych spełniają warunek stałej stopy zwrotu opisany w ustawie o rachunkowości oraz w międzynarodowych standardach rachunkowości, który mówi, że kwota odsetek za każdy okres pozostaje w tej samej proporcji do kapitału pozostającego do spłaty przez cały okres umowy.

Z powyższego wynika, że w zależności od etapu na jakim jest umowa (liczby spłaconych rat w stosunku do całego okresu umowy), rata odsetkowa będzie stanowić od około 30% do kilku procent całej raty.

Na początku umowy odsetki stanowią większą część raty. Im więcej rat w umowie spłaconych, tym mniejszą część raty będą stanowiły odsetki.

Odsetki od odroczonego kapitału są płacone raz. W okresie zawieszenia raty kapitałowej, płacisz tylko należne odsetki wynikające z przeliczonego harmonogramu. Jednocześnie odroczony kapitał pozostaje dłużej niespłacony, więc i odsetki od niego płatne są wyższe.

Zmieniasz raty w wygodny sposób, całkowicie on-line:

 • wejdź na Portal KlientEFL
 • wybierz opcję: zmień wysokość raty
 • ustaw wysokość raty i sprawdź symulację
 • zatwierdź zmianę SMSem

Aktywuj Portal KlientEFL wybierając jeden z poniższych sposobów:

 • napisz e-maila, podając nr umowy i nr telefonu komórkowego, na adres: klientEFL@efl.com.pl
 • zadzwoń na Infolinię: 801 404 444

Leasing Swobodny możesz aktywować w dowolnym okresie trwania umowy w Portalu KlientEFL

 • Po zalogowaniu kliknij Wnioski, a następnie z panelu po lewej stronie wybierz  Aktywacja Leasingu Swobodnego
 • Wybierz umowę na której chcesz aktywować Leasing Swobodny
 • Jeśli na wybranej umowie nie masz aktywowanego Portalu KlientEFL, zostaniesz poproszony również o jego aktywowanie
 • Po wysłaniu wniosku, na liście pojawią się sprawy z załączonymi dokumentami. Należy wydrukować je w dwóch egzemplarzach, podpisać wszystkie strony zgodnie ze wskazaną reprezentacją, opieczętować i odesłać listem na adres:
 • Europejski Fundusz Leasingowy S.A.
  54-202 Wrocław
  ul. Legnicka 48 bud. C-D

  W celu przyśpieszenia obsługi można wysłać również skan podpisanych dokumentów poprzez Portal KlientEFL – wejdź w szczegóły wniosku, w polu „Odpowiedz” załącz skan podpisanych dokumentów i wyślij.

Koszt, który klient ponosi za zmianę raty, jest już ujęty w rocznej opłacie ryczałtowej za obsługę umowy. Dla umów bez opłaty ryczałtowej (dot. umów sprzed 27.08.2018) koszt zmiany raty w Leasingu Swobodnym to 3% kwoty raty leasingowej sprzed zmiany, ale nie mniej niż 15 zł, a maksymalnie 100 zł.

Zmian możesz dokonać już po 12 miesiącach terminowego spłacania rat umowy.

Nie można obniżać raty prolongowanej i następującej po racie prolongowanej.

W Leasingu Swobodnym możesz zmniejszyć ratę nawet do złotówki (dotyczy tylko pojedynczej raty, a nie kilku następujących po sobie) lub dwukrotnie ją podwyższyć – w zależności od potrzeby.

Możesz dokonać do 6 zmian w każdym roku trwania umowy.

Uwaga, nie można zmienić wysokości ostatniej raty.

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Koszt połączenia wg stawki operatora.
Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę
Znajdź oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portalu klientEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta