14 maja 2020

Kiedy powstanie polski samochód elektryczny

O polskim samochodzie elektrycznym mówi się już od kilku lat. Prototypu i szczegółowych danych wyczekują wszyscy fani motoryzacji i nowych technologii. Niedawno pojawiły się nowe informacje. Sprawdźmy, co słychać w sprawie projektu, za którym stoi spółka ElectroMobility Poland, a który finansowo wspierają aż cztery krajowe spółki energetyczne: PGE, Energa, Enea i Tauron.

 

Kiedy pojawi się pierwszy prototyp

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, auta zaprojektowane dla ElectroMobility Poland będą miały premierę w czerwcu tego roku. Dla spółki priorytetem jest nie jeden, a aż trzy modele aut kompaktowych, do których jeszcze w późniejszym czasie dołączy większy model rodzinny oraz mniejszy model z segmentu B. Jako pierwsze zostaną zaprezentowane samochody w wersji hatchback oraz SUV.

Odpowiedzialny za prowadzenie projektu Piotr Zaremba zdradził, że spółka ma w planach stworzenie wspomnianych pięciu modeli. Pierwsze dwa prototypy, które zostaną zaprezentowane w połowie 2020 roku, kolejno zostaną poddane badaniom marketingowym. Ocenie zostanie poddana ich stylistyka, cechy funkcjonalne, a także ergonomia wnętrza. Na rynku gotowe modele pojawią się kilka lat później, bo w 2023 roku.

 

Kto odpowiada za projekt samochodów

Zaprojektowanie samochodów spółka ElectroMobility Poland powierzyła włoskiej firmie Torino Design, która w swoim portfolio ma już kilkaset projektów dla największych producentów motoryzacyjnych, w tym dla marek z kategorii premium, ale również dla producentów, którzy odpowiadają za samochody bardziej budżetowe, dostępne na każdą kieszeń, takie jak Fiat. Zgodnie z pojawiającymi się opiniami, włoska firma na każdym etapie współpracy wykazuje się nieocenionym wsparciem i niesamowitym profesjonalizmem.

W tym międzynarodowym projekcie partnerem strategicznym jest również szwajcarska firma inżynieryjna EDAG Engineering, jednak mimo współpracy z zagranicznymi podmiotami to polska spółka ostatecznie wpływa na unikatowy charakter tworzonej marki i definiuje jej główne wyznaczniki.

Warto również wspomnieć, że jednym z zaangażowanych w projekt specjalistów jest uznany w branży Tadeusz Jelec – projektant, który przez ponad trzydzieści lat współpracował z biurem stylistycznym marki Jaguar.

 

Produkcja ruszy już w 2023 roku

Pierwsze auta zjadą z taśm fabryki już za trzy lata. Co istotne, założeniem projektu nie jest wyłącznie skonstruowanie projektów aut, a stworzenie producenta samochodów – silnej polskiej marki.

Na tę chwilę wszystko idzie zgodnie z planem. Wykonano już wstępny projekt fabryki, a ElectroMobility Poland pracuje obecnie nad tak zwanym layoutem, czyli rozkładem stref, takich jak: produkcja, tłocznia, montownia, lakiernia. O samej lokalizacji fabryki dowiemy się w połowie roku. Pod uwagę brane są trzy lokalizacje, w których już silnie skoncentrowany jest rynek motoryzacyjny. Wskazywać może to na Wielkopolskę, Górny lub Dolny Śląsk.

 

Czy Polacy są gotowi na samochody elektryczne

Polacy kupują samochody, które nie zawsze im się podobają, ale przede wszystkim cechują się odpowiednią funkcjonalnością – są niezawodne czy przestronne.

Warte uwagi są również dla nich samochody elektryczne. Potwierdzają to dane zbierane przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W 2019 roku 28 procent Polaków zadeklarowało, że w ciągu trzech lat rozważy zakup e-samochodu. Dla porównania, w 2018 roku było ich 17 procent, a rok wcześniej  niewiele ponad 10 procent.

Dane z tego roku również nastrajają optymistycznie. Już w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku w wydziałach komunikacji zarejestrowano 1166 elektryków. To prawie 200 procent więcej niż w poprzednim roku.

 

Polski samochód elektryczny będzie elegancki i konkurencyjny

Dla wielkich koncernów Polska jest zbyt małym rynkiem, by na wielu płaszczyznach profilować samochody zgodnie z potrzebami mieszkańców naszego kraju. Dużą przewagą konkurencyjną projektowanych polskich samochodów elektrycznych może być to, że zostaną opracowane przede wszystkim z myślą o polskich użytkownikach dróg. Pozostaje nam jeszcze chwilę poczekać na specyfikacje techniczne konkretnych modeli.

W projekcie zostaną wykorzystane elementy nawiązujące do naszej kultury. Chodzi przede wszystkim o kolorystykę, zastosowane materiały i ich fakturę. Auta mają charakteryzować się elegancją i gładkimi powierzchniami.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu i z niecierpliwością czekamy na fizyczne prototypy!

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X