Ile zyskam, decydując się na elektryka? Zalety samochodów elektrycznych
Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – czy warto kupić samochód elektryczny? Związane jest to ze sporą inwestycją, ta jednak dość szybko się zwraca. Szacuje się, że auta elektryczne są 3 razy bardziej ekonomiczne niż tradycyjne pojazdy spalinowe, a koszt ich zakupu zwraca się nawet po 4 latach. Jakie jeszcze zalety samochodów elektrycznych warto podkreślić?
Zachętą do zakupu tego typu pojazdu niezmiennie pozostają: chęć poprawy jakości powietrza w miastach, ale również czynniki ekonomiczne i wygoda – możliwość korzystania z buspasów, darmowe parkingi, możliwość wjazdu do stref z ograniczonym dostępem dla samochodów spalinowych, wyższe odpisy amortyzacyjne i zniesienie akcyzy na samochody elektryczne.
Najważniejsze zalety samochodów elektrycznych
Jak każdy typ pojazdu, auta elektryczne mają swoje plusy i minusy. Skupmy się na pozytywnych aspektach, których jest zdecydowanie więcej. Jakie korzyści wiążą się z nabyciem samochodu elektrycznego?
Niskie koszty eksploatacji
Poprawnie eksploatowana bateria wytrzymuje przynajmniej 10 lat. Nie psuje się układ napędowy. Samochodów elektrycznych nie trzeba tak często serwisować, a co najważniejsze – koszt ich ładowania jest znacznie niższy niż średni wydatek podczas tradycyjnego tankowania na stacji benzynowej. Przejechanie samochodem elektrycznym 100 kilometrów może kosztować około 9 złotych (czyli zaledwie 1/3 kosztu paliwa potrzebnego do pokonania takiego dystansu samochodem spalinowym). To ważna zaleta samochodu elektrycznego zwłaszcza w przypadku firm o bardziej rozbudowanych flotach.
Wysoki komfort jazdy
Samochody elektryczne są praktycznie bezgłośne. Nie doświadczymy w nich również charakterystycznego zapachu paliwa, który przeszkadza niektórym użytkownikom tradycyjnych aut spalinowych. Nie musimy martwić się o skrzynię biegów czy wymianę oleju. Wystarczy włączyć tryb jazdy i wyruszyć w podróż.
Bezpieczeństwo
Dzięki nisko umieszczonemu środkowi masy, w dodatku blisko środka geometrycznego pojazdu, samochody elektryczne są bardzo stabilne. Lepiej trzymają się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Wysoki moment obrotowy pozwala również na przyspieszenie w ułamku sekundy, co przydaje się chociażby podczas bezpiecznego wyprzedzania czy omijania nagłej przeszkody na drodze.
Troska o środowisko
Odnawialne Źródła Energii mają niewielki udział w produkcji prądu w Polsce, jednak elektrownie węglowe są w stanie dużo skuteczniej eliminować zanieczyszczenia niż rury wydechowe samochodów spalinowych. Zero emisji to przede wszystkim brak szkodliwych dla zdrowia i życia spalin, których zapach znany jest wszystkim z zakorkowanych ulic miast.
Darmowe parkingi
Kierowcy elektryków mogą również zaoszczędzić na parkowaniu i szybciej dojechać do celu dzięki możliwości korzystania z buspasów. Niektóre miasta wprowadziły już darmowe parkowanie w strefie lub też wyznaczyły dedykowane miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych. Dodatkowo lokalne samorządy ciągle inwestują w rozwój miejskich sieci ładowarek.
Ulgi dla właścicieli samochodów elektrycznych
Polski rząd przyjął w grudniu 2017 roku projekt ustawy, która ma zachęcić kierowców do zakupu samochodu elektrycznego. Jeden z jej punktów ma zagwarantować zwolnienie z podatku akcyzowego (3,1% wartości auta). W praktyce przełoży się to na spadek cen aut elektrycznych nawet o kilka tysięcy złotych. Dodatkową korzyścią dla przedsiębiorców będzie również wyższy limit amortyzacyjny dla samochodów elektrycznych wykorzystywanych w firmie – podniesiono go ze 150 000 zł do 225 000 zł.
Czy samochód elektryczny się opłaca?
Zakup samochodu elektrycznego wiąże się z większym wydatkiem, jednak niskie koszty eksploatacji i możliwość uzyskania dofinansowań sprawiają, że ta inwestycja staje się coraz bardziej opłacalna.
Koszt przejazdu 100 kilometrów samochodem elektrycznym waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Skąd wynika taka różnica? Za infrastrukturę służącą do ładowania odpowiadają różne jednostki i dostawcy energii, a każdy z nich sprzedaje prąd po innej stawce. Jeśli auto ładowane jest przy domu lub firmie, koszt uzupełnienia baterii do takiej mocy, która pozwoli na przejechanie 100 kilometrów, plasuje się w przedziale od 3 do 20 złotych. Właściciele przydomowych ładowarek coraz częściej wyposażają je w baterie słoneczne, co dodatkowo pozwala zmniejszyć wydatki.
W tym miejscu warto również wspomnieć, że EPA, czyli amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, przygotowała ranking najbardziej ekonomicznych samochodów elektrycznych na rynku. Najlepiej zostały ocenione takie modele, jak:
- Hyundai Ioniq Electric (2018) – zużycie energii 15,5 kWh / 100 km,
- Tesla Model 3 (2018) Long Range RWD – 16,2 kWh / 100 km,
- Chevrolet Bolt (2018) – 17,4 kWh / 100 km,
- Volkswagen e-Golf (2018) – 17,4 kWh / 100 km,
- BMW i3 (2018) 94 Ah – 18 kWh / 100 km.
Chcesz poznać naszą ofertę finansowania samochodów elektrycznych?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.