Magazyn energii – czy opłaca się w połączeniu z fotowoltaiką?
Instalacje fotowoltaiczne dynamicznie zyskują na popularności w polskich firmach, zapewniając im większą niezależność energetyczną. Jak wskazują dane Agencji Rynku Energii, na koniec trzeciego kwartału 2023 roku liczba przedsiębiorców prosumentów w naszym kraju wyniosła około 75 tysięcy, co stanowi wzrost o 29 tys. rok do roku.
Sprawdź, czy warto dobrać magazyn energii do fotowoltaiki – zarówno pod kątem opłacalności finansowej, jak i pozostałych korzyści. Dowiedz się, jak sfinansować taką inwestycję w swojej firmie.
Jak działa magazyn energii przy fotowoltaice?
Magazyny energii znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, lecz także w firmach. Pozwalają przechowywać nadwyżki prądu wyprodukowanego w ciągu dnia przez panele fotowoltaiczne. Są zbudowane z ogniw akumulatorowych, które stopniowo ładują się, gdy bieżąca produkcja z OZE przewyższa zapotrzebowanie na zużycie energii w firmie. Możesz ją magazynować i wykorzystać w dowolnej chwili – zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.
Fotowoltaika i magazyn energii – czy to się opłaca?
Nie masz pewności, czy magazynowanie energii się opłaca? Weź pod uwagę, że w długoterminowej perspektywie takie urządzenie może zapewnić Ci znaczące oszczędności. Opłacalność magazynów energii do instalacji fotowoltaicznej znacząco wzrosła po wprowadzeniu nowego systemu rozliczeń dla prosumentów (net-billingu).
Montaż magazynu energii pozwala też zwiększyć poziom autokonsumpcji, czyli bezpośredniego zużycia energii z fotowoltaiki na potrzeby Twojej firmy. Nie musisz oddawać nadmiaru wytworzonego prądu do sieci, kiedy nie jesteś w stanie zużyć go na bieżąco – np. w godzinach popołudniowych, gdy produkcja energii zwykle jest najwyższa. Możesz wykorzystać go w późniejszym czasie – np. nocą czy w pochmurne dni.
Magazyn energii elektrycznej możesz także ładować z sieci – najlepiej w godzinach, w których rynkowe ceny prądu są najniższe. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności zakupu energii w godzinach szczytu – kiedy kosztuje ona najwięcej. Warto natomiast wtedy oddawać prąd z fotowoltaiki do sieci. Zakład energetyczny dopisze środki ze sprzedaży do salda rozliczeniowego na Twoim koncie prosumenta.
Od czego zależy opłacalność magazynu energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną?
Opłacalność magazynu energii zależy od wielu czynników, w tym zwłaszcza od:
- ceny zakupu – im droższy magazyn energii, tym dłuższy okres zwrotu z inwestycji,
- pojemności magazynu – pojemne urządzenie pozwoli Ci przechowywać więcej energii, lecz będzie droższe w zakupie,
- mocy magazynu – zbyt słaby może nie zasilić niektórych urządzeń w firmie,
- ceny energii elektrycznej na rynku – teraz i w przyszłości, ponieważ może się ona zmieniać,
- energochłonności działalności Twojej firmy – magazyn energii opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy ma ona duże zapotrzebowanie na energię,
- sprzedawcy prądu, dostawcy oraz taryfy – warunki poszczególnych ofert na rynku mogą znacząco się różnić,
- zużycia prądu – m.in. liczby zmian w firmie, dni i godzin pracy,
- inteligentnych systemów – służą one do automatyzacji procesu zarządzania energią.
W jakich branżach magazynowanie energii elektrycznej się opłaca?
Warto zastanowić się nad magazynem energii elektrycznej, zwłaszcza jeśli jesteś przedsiębiorcą z branży o dużej energochłonności, np.:
- IT,
- automotive,
- spożywczej,
- drzewnej, papierniczej i meblarskiej,
- kamieniarskiej,
- hutniczej,
- chemicznej i rafineryjnej.
Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto? Korzyści pozafinansowe
Opłacalność inwestycji w magazyn energii wynika nie tylko z bezpośrednich korzyści ekonomicznych. Sprawdź pozostałe powody, dla których warto połączyć fotowoltaikę z takim urządzeniem.
Zapobiegniesz kosztownym przestojom w działalności
Instalacja fotowoltaiczna może przestać wytwarzać prąd nie tylko ze względu na porę dnia czy warunki pogodowe, lecz także z powodu wyłączenia sieci – np. na skutek przeciążenia czy awarii. Magazyn energii pozwoli Ci zapobiec przestojom, które mogłyby narazić Twoją firmę na negatywne konsekwencje finansowe, prawne czy wizerunkowe.
Ochronisz się przed dotkliwymi podwyżkami cen energii na rynku
Tym, co daje magazyn energii, jest mniejsza zależność od sieci energetycznej. W dużym stopniu uniezależnisz się od problemu niestabilności rynkowych cen energii. Mogą one znacznie wzrosnąć w razie nieprzewidzianych okoliczności, np. ekstremalnych warunków pogodowych, wojny czy innych zawirowań geopolitycznych. Dzięki magazynowi energii możesz elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację.
Ograniczysz ślad węglowy
Kiedy produkcja zielonej energii z fotowoltaiki jest niewystarczająca, musisz pobierać prąd z sieci, aby zasilić wszystkie urządzenia w firmie. Niekoniecznie będzie to czysta energia z OZE – obecnie emisyjne źródła mają 73% udziału w krajowym miksie energetycznym (63% węgiel i 10% gaz). Magazyn energii zwiększy autokonsumpcję prądu ze słońca, dzięki czemu zmniejszysz ślad węglowy swojej firmy. W efekcie przyczynisz się do ochrony środowiska i łatwiej spełnisz coraz bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące zmniejszania emisji.
Zyskasz korzyści wizerunkowe
Wykorzystywanie fotowoltaiki z magazynem energii stanowi element zrównoważonego rozwoju firmy. Możesz wtedy zapewnić sobie korzyści wizerunkowe, co ułatwi sprzedaż produktów, zwiększy szansę nawiązania współpracy z partnerami biznesowymi, a także wpłynie pozytywnie na postrzeganie marki.
Zwiększysz szansę na pozyskanie finansowania
Banki i inne instytucje finansowe coraz częściej biorą pod uwagę środowiskowe kryteria oceny spółki przed podjęciem decyzji o tym, czy przyznać finansowanie.
Fotowoltaika i magazyn energii – jak korzystnie sfinansować taką inwestycję?
Aby wyposażyć swoją firmę w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, trzeba ponieść dość wysokie początkowe koszty inwestycji. Aby uniknąć zakupu magazynu energii za gotówkę, warto skorzystać z leasingu, który pozwala rozłożyć płatność na wiele niedużych rat. Zielona energia w leasingu to korzystne rozwiązanie również ze względu na elastyczne warunki finansowania – możesz dopasować do swoich potrzeb m.in. okres leasingu, wysokość raty czy kwotę czynszu inicjalnego.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.