Jak zmniejszyć ślad węglowy firmy?
Zmiany klimatyczne spowodowane czynnikami antropogenicznymi stanowią obecnie jeden z najważniejszych problemów środowiskowych. Aż za 70 procent globalnej emisji CO2 odpowiada 100 największych przedsiębiorstw. Kraje, gdzie emisje gazów cieplarnianych są największe, to Chiny, USA i Indie.
O planetę możemy dbać w wymiarze lokalnym, np. sprawiając, że nasze przedsiębiorstwa staną się przyjazne środowisku. W artykule wyjaśniamy, co w największym stopniu powoduje ślad węglowy oraz przedstawiamy sposoby na zmniejszenie śladu węglowego firmy.
Pojęcie śladu węglowego
Ślad węglowy jest rodzajem śladu ekologicznego. Określa całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio (lub pośrednio) przez daną jednostkę, organizację, produkt, a nawet wydarzenie.
Wartość śladu węglowego (carbon footprint) jest wyznaczana w perspektywie całego roku kalendarzowego lub finansowego, w którym działa dana organizacja. Obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie działania przedsiębiorstwa, uwzględniając zużycie energii przez wykorzystywane przez nie budynki i środki transportu.
Z kolei ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, oraz produkcję, użytkowanie lub składowanie, a także recykling po jego zużyciu.
Pierwszym krajem, w którym zaczęto liczyć ślad węglowy, była Wielka Brytania, gdzie emisje przekraczały liczne normy. Stałe obserwowanie tego wskaźnika pozwoliło ocenić postęp w zakresie redukcji zanieczyszczeń i nieefektywnego zużycia energii.
Co zostawia największy ślad węglowy w przedsiębiorstwie?
Aby zmniejszyć swój ślad węglowy, firmy w pierwszej kolejności muszą dowiedzieć się, co go powoduje. Przykładowe czynniki odpowiadające za duży ślad węglowy, to:
- energochłonne procesy produkcyjne,
- przestarzała flota firmowa, korzystanie z pojazdów emitujących znaczne ilości dwutlenku węgla,
- niecertyfikowane budynki firmowe o niskiej efektywności energetycznej,
- wykorzystywanie produktów i stosowanie opakowań, które nie podlegają recyklingowi.
Obecnie istnieje wiele sposobów, które pozwalają np. obliczyć ślad węglowy inwestycji. Takim narzędziem jest nasz kalkulator śladu węglowego, który pozwala wyliczyć roczny ekwiwalent dwutlenku węgla dla różnych środków trwałych.
Jak zmniejszyć ślad węglowy organizacji?
Istnieje kilka metod, które pozwolą firmom ograniczyć swój ślad węglowy w celu dążenia do neutralności klimatycznej. Jednym z podstawowych sposobów jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Warto pomyśleć o montażu instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła. Kluczowa jest również poprawa efektywności energetycznej budynków. Warto także zainwestować w nowoczesną flotę i wyposażyć ją w pojazdy elektryczne.
Wiele firm wybiera dostawców i kontrahentów, którzy mogą pochwalić się niskim śladem węglowym. Zachęca także swoich pracowników do korzystania z transportu miejskiego i wprowadza procedury, które ograniczają drukowanie korespondencji i dokumentacji. Poza elektronicznym obiegiem dokumentów należy edukować pracowników w zakresie zero waste i właściwej segregacji śmieci. W ekologicznych biurach często montuje się czujniki ruchu sterujące lampami oraz wybiera się sprzęty energooszczędne, oznaczone etykietami z odpowiednią klasą energetyczną.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.