5 pomysłów na ekologiczne biuro
W czasach, gdy ekologia zaczyna być dla społeczeństwa coraz ważniejsza, a odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy, zdaje się wreszcie mieć duże znaczenie, warto pomyśleć o wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań również w biurze – w miejscu, gdzie wciąż spędzamy dużo czasu.
Ekologiczne podejście do tworzenia przestrzeni biurowej i poprawy działania firmy to dogodność nie tylko dla otoczenia, ale również korzyść finansowa dla pracodawcy. Tego typu rozwiązania są niejednokrotnie związane ze znaczną oszczędnością finansową oraz wizerunkową. Być eko znaczy być odpowiedzialnym i świadomym.
Energooszczędność w biurowej codzienności
Nie chodzi jedynie o wymianę żarówek czy wyłączanie urządzeń przed opuszczeniem biura, ale przede wszystkim o wybieranie sprzętów energooszczędnych, oznaczonych odpowiednimi etykietami. Warto wyposażyć firmową kuchnię w urządzenia o odpowiedniej klasie energetycznej, czyli o jak najmniejszym zużyciu energii. Zamontowanie czujników ruchu sterujących lampami również będzie dobrym rozwiązaniem, szczególnie w większych przestrzeniach, które nie wymagają ciągłego oświetlenia lub w łazienkach.
Zapewnianie energii z alternatywnych źródeł
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu biura nie tylko pomoże ograniczyć wydatki, ale będzie też przyjazne dla środowiska. To rozwiązanie zmniejsza również poziom hałasu. Czysta energia, a także czysta oszczędność! Wykorzystanie niemalże nieograniczonej energii słonecznej pozwala na swoistą niezależność. Podwyżki cen prądu? To może przestać dotyczyć Twojej firmy.
Ekologiczne biuro z przyjaznym dla środowiska ogrzewaniem
Ci, którzy mieli taką możliwość, wybrali na siedzibę biura budynki o certyfikacie BREEAM/LEED czy w standardzie pasywnym, jednak nie każdemu udaje się zrealizować taki plan. Wtedy trzeba myśleć o innych rozwiązaniach. Większe firmy mogą rozważyć zainwestowanie w ekologiczne pompy ciepła nieemitujące CO2 lub kotły kondensacyjne. Ich produktami spalania są np. para wodna i dwutlenek węgla, przechodzące ze stanu gazowego w ciekły, zwracając ciepło utajone.
Firma pod szyldem zero waste
Zero waste to nie tylko modne określenie, ale przede wszystkim odpowiedzialne podejście do zarządzania odpadami, a co za tym idzie – do dbałości o środowisko. W biurze powinien znaleźć się dystrybutor wody pitnej, co pozwoli ograniczyć ilość plastikowych odpadów. Warto również pomyśleć o odpadach papierowych i w miarę możliwości ograniczać wykorzystanie papieru. Skanowanie zamiast drukowania, korzystanie z korespondencji elektronicznej, czyli generalnie unikanie drukowania, to podstawowe kroki. Rozwiązań zero waste jest wiele, a każda firma znajdzie odpowiednie dla siebie.
Eko biuro inwestuje w elektryczną flotę
Zainwestowanie we flotę składającą się z aut elektrycznych pozwoli zaoszczędzić nie tylko na ich eksploatacji. Oszczędzi też środowisko! Auta ekologiczne to coraz mocniejszy, bo dynamicznie rozwijający się, filar motoryzacji. Nawet w obliczu poniesienia większych kosztów w momencie zakupu, e-auta przyniosą w dłuższej perspektywie czasu dużo korzyści. Mniej CO2, więcej dobrego dla otoczenia.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.