Koniec roku w firmie. O czym powinien pamiętać przedsiębiorca?
Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, już niebawem będą musiały dopełnić obowiązków związanych z zamknięciem roku podatkowego. Jest to nie tylko czas rozliczeń księgowych, lecz także biznesowych podsumowań i układania planów na przyszłość.
Z jakimi obowiązkami w firmie wiąże się zakończenie roku? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i przybliżamy terminy szczególnie ważne dla przedsiębiorcy.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – obowiązki na koniec roku 2024
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jednym z obowiązków na koniec roku jest sporządzenie remanentu rocznego oraz zamknięcie roku podatkowego w KPiR. Jeszcze w grudniu do złożenia będą deklaracje ZUS, VAT i PIT za listopad. Następnie do opłacenia pozostaną podatki i składki.
Remanent roczny za 2024 rok
Podstawowy obowiązek na koniec roku dla JDG to sporządzenie remanentu rocznego, czyli końcowego spisu z natury. Jest to inwentaryzacja obejmująca wszystkie zakupione w 2024 roku składniki majątku firmy, które służą do działalności handlowej, a przedsiębiorca nie zdążył ich sprzedać przed końcem roku. Należą do nich:
- surowce,
- towary handlowe,
- wyroby gotowe,
- półwyroby,
- produkcje w toku,
- materiały,
- odpady i braki.
Taką inwentaryzację przeprowadzają przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatki na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Remanent roczny mają obowiązek sporządzić także firmy, które nie prowadzą działalności handlowej, a jedynie świadczą usługi. W ich przypadku ma zastosowanie tzw. remanent zerowy.
Spis z natury należy sporządzić z datą 31 grudnia, aby ostateczny wynik uwzględniał stany magazynowe aktualne na ostatni dzień roku. Następnie w terminie 14 dni przedsiębiorca wycenia remanent i jego wartość ujmuje w ostatniej pozycji KPiR obecnego roku i pierwszej pozycji w roku kolejnym.
Zamknięcie roku w KPiR
Aby zamknąć rok podatkowy w księdze przychodów i rozchodów, należy wziąć pod uwagę wartość spisu z natury, a następnie podsumować wszystkie zapisy księgowe w KPiR w minionym roku.
Remanent końcowy może zwiększyć lub zmniejszyć roczny dochód firmy, a tym samym wysokość podatku dochodowego do zapłaty. Z tego powodu wielu przedsiębiorców wyprzedaje pod koniec roku towar, który zalega na magazynach. Jedną z możliwości, aby obniżyć wysokość zobowiązania podatkowego, jest też zwiększenie kosztów uzyskania przychodu.
Podatek dochodowy mogą też obniżyć wpłaty na IKZE czy darowizny na działalność organizacji pożytku publicznego lub cele kultu religijnego.
Rozliczenia podatków i składek ZUS
Koniec roku w firmie wiąże się także z obowiązkiem rozliczenia podatków i zobowiązań względem ZUS za listopad. Przedsiębiorca powinien do 20 grudnia 2024 roku wygenerować i wysłać miesięczną deklarację ZUS DRA, a jeśli zatrudnia pracowników, wtedy dodatkowo ZUS RCA i ZUS RSA. Tego dnia mija także termin opłacenia składek ZUS oraz odprowadzenia zaliczek na podatek PIT do urzędu skarbowego. Jeśli przedsiębiorca chce w styczniu 2025 roku skorzystać z miesięcznych wakacji składkowych, powinien do końca roku złożyć do ZUS wniosek RWS.
Czynni podatnicy VAT muszą także do 27 grudnia 2024 roku sporządzić i wysłać do urzędu skarbowego deklarację JKP V7M oraz zapłacić wyliczony podatek.
Obowiązki przedsiębiorcy po Nowym Roku
Po Nowym Roku przedsiębiorcę czeka podatkowe rozliczenie firmy za poprzedni rok. Należy w tym celu złożyć do urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-36 (skala podatkowa), PIT-36L (podatek liniowy) lub PIT-28 (ryczałt) – w terminie do 30 kwietnia 2025 roku. Jeśli firma zatrudnia pracowników, musi także wysłać im do 28 lutego PIT-11 za 2024 rok, a do 31 stycznia dostarczyć do urzędu skarbowego PIT-4R, PIT-8AR i PIT-11.
W styczniu 2025 warto również pamiętać o innych ważnych terminach:
- 16 stycznia – wpłaty na konta PPK pracowników za grudzień,
- 20 stycznia – zapłata zaliczki na podatek PIT za grudzień 2024,
- 20 stycznia – przesłanie deklaracji ZUS i zapłata składek za przedsiębiorcę i pracowników,
- 27 stycznia – przesłanie deklaracji JKP V7M i zapłata podatku VAT za grudzień.
Koniec roku w firmie – o czym jeszcze warto pamiętać?
Koniec roku wiąże się nie tylko z obowiązkami dla przedsiębiorcy, lecz jest także okazją do tego, aby usprawnić funkcjonowanie firmy. Sprawdź, co możesz w tym celu zrobić.
Podsumowania i plany na przyszły rok
Koniec roku to dobry czas, aby przeanalizować wszystkie zyski i wydatki, a następnie wyciągnąć na ich podstawie wnioski. Dzięki temu łatwiej dowiedzieć się, co można było zrobić lepiej i opracować plan działania na kolejny rok. Plany te mogą dotyczyć różnych kwestii, np.:
- jak zoptymalizować koszty działalności,
- jak podnieść wydajność pracy,
- jak rozwinąć swój biznes.
Przykładowe pomysły na rozwój biznesu, które warto rozważyć z wyprzedzeniem, to np. automatyzacja procesów, inwestycja w środki trwałe czy szkolenia dla pracowników.
Zmiany w prawie
Warto uniknąć zaskoczeń związanych ze zmianami w przepisach prawnych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Najważniejszymi zmianami w 2025 roku są zwłaszcza:
- możliwość rozliczania podatku dochodowego metodą kasową,
- wzrost minimalnego wynagrodzenia do 4666 zł brutto i stawki godzinowej do 30,50 zł,
- zmiany w kodach PKD,
- obniżona najniższa podstawa wyliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcy – 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
- wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Forma opodatkowania
Z początkiem roku (do 20 stycznia) istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania – dostępne opcje to skala podatkowa (12% i 32%), podatek liniowy (19%) i ryczałt (stawka podatkowa zależna od branży). Wybór sposobu rozliczania podatków warto uzależnić zwłaszcza od wysokości przychodów oraz kosztów prowadzenia działalności. Dzięki podjęciu przemyślanej decyzji można zapewnić sobie spore oszczędności finansowe.
Niniejszy artykuł nie jest doradztwem podatkowym. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie, powinieneś skonsultować się ze swoim doradcą podatkowym lub księgowym.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.