Leasing na ryczałcie – czy to możliwe i na jakich warunkach?
Leasing jest popularną wśród przedsiębiorców formą finansowania środków trwałych. Czy jednak mogą z niej skorzystać również firmy rozliczające podatki w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Czy leasing dla ryczałtowców może być korzystny? Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Ryczałt a leasing – co warto wiedzieć?
Leasing na ryczałcie ewidencjonowanym jest jak najbardziej możliwy i decyduje się na niego wielu przedsiębiorców korzystających z tej metody opodatkowania. Firmy leasingowe umożliwiają im zawarcie zarówno umowy leasingu operacyjnego, jak i finansowego – pod warunkiem, że wnioskodawca prowadzi biznes co najmniej od 6 miesięcy.
Ryczałt stanowi uproszczoną formę opodatkowania, której wybór pozwala prowadzić ewidencje przychodów zamiast pełnej księgowości bądź księgi przychodów i rozchodów. Podstawą do wyliczenia podatku są wyłącznie osiągnięte w danym roku obroty – nie ma natomiast możliwości uwzględniania kosztów uzyskania przychodów. Ryczałtem mogą rozliczać się firmy osiągające rocznie przychody do limitu 2 000 000 euro. Wysokość stawki podatkowej jest uzależniona od rodzaju świadczonych usług lub sprzedawanych towarów. Od 2021 roku obowiązują następujące stawki ryczałtu: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% oraz 17%. Została zniesiona najwyższa stawka wynosząca 20% – dotyczyła ona dotychczas przedstawicieli wolnych zawodów. Dla niektórych usług (np. programistycznych) zmniejszono stawkę z 17% do 15%.
Ryczałt jest popularny zwłaszcza wśród przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, a także osiągających wysokie obroty i zarazem ponoszących stosunkowo niskie koszty. Często ryczałtowcy korzystają jednocześnie ze zwolnienia od podatku VAT. Jest to możliwe pod warunkiem nieprzekroczenia rocznego limitu przychodów 200 000 złotych (zwolnienie podmiotowe) lub prowadzenia działalności niepodlegającej opodatkowaniu (zwolnienie przedmiotowe). Firmy rozliczające się ryczałtem mogą być również czynnymi płatnikami podatku VAT.
Leasing a ryczałt w przypadku nievatowca
Leasing dla nievatowca, będącego jednocześnie ryczałtowcem, jest neutralny pod kątem podatkowym. Przedsiębiorca taki – w związku z wyborem ryczałtu – nie ma możliwości zmniejszania podstawy opodatkowania o ponoszone koszty uzyskania przychodu. Nie uwzględni więc opłacanych rat leasingowych, czynszu inicjalnego czy wydatków eksploatacyjnych.
Zwolnienie przedmiotowe lub podmiotowe powoduje, że firma nie może odliczać podatku VAT od jakichkolwiek transakcji związanych z leasingiem. Leasingobiorca taki skorzysta jednak z pozostałych zalet leasingu – np. jego łatwej dostępności, wysokiej maksymalnej kwoty finansowania, możliwości zawarcia umowy z zachowaniem procedury uproszczonej czy wykupu przedmiotu po leasingu na korzystnych warunkach.
Leasing a ryczałt w przypadku vatowca
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja ryczałtowca, który jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Poniesione przez niego koszty w związku z leasingiem również nie będą miały żadnego wpływu na wysokość podatku dochodowego. Leasingobiorca taki zachowuje natomiast prawo do odliczania podatku VAT naliczonego do faktur za raty leasingowe, wydatki eksploatacyjne, czynsz inicjalny czy dodatkowe opłaty wynikające z umowy leasingu.
Leasing na ryczałcie – operacyjny czy finansowy?
Przedsiębiorcy będący ryczałtowcami mogą zdecydować się zarówno na leasing operacyjny, jak i finansowy (kapitałowy). W przypadku leasingu operacyjnego obowiązuje minimalny okres finansowania wynoszący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego. Leasing operacyjny samochodu osobowego powinien wynosić minimum 2 lata. Leasing kapitałowy pozwala na większą elastyczność pod tym kątem – całkowity okres umowy może być zarówno dłuższy, jak i krótszy.
Na wybór leasingu operacyjnego chętnie decydują się zwłaszcza nievatowcy, którzy nie chcą płacić całości VAT-u jednorazowo z góry, co jest konieczne w leasingu finansowym. Podatek ten będzie naliczany do kolejnych rat leasingowych. Za wyborem leasingu kapitałowego może natomiast przemawiać możliwość skorzystania z niższej stawki podatku VAT (np. 8% dla sprzętu medycznego). W przypadku leasingu operacyjnego do każdej raty jest doliczane 23% VAT-u, bez względu na rodzaj środka trwałego.
Ryczałtowcy biorący w leasing operacyjny środek trwały nie muszą prowadzić jego ewidencji, gdyż obowiązek ten spoczywa na firmie leasingowej. Przedsiębiorca korzystający z leasingu finansowego jest zobowiązany wprowadzić przedmiot o wartości powyżej 10 000 złotych do rejestru środków trwałych i dokonywać jego amortyzacji. Nie może jednak ujmować odpisów amortyzacyjnych w rozliczeniach podatkowych.
Ryczałt a leasing auta
Ryczałtowiec korzystający z samochodu w leasingu nie odliczy żadnych wydatków związanych z leasingiem od podstawy opodatkowania. Będzie mógł odliczać jedynie VAT – 50% bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów lub do 100%, korzystając z pojazdu wyłącznie w celach firmowych, prowadząc ewidencję jego przebiegu oraz zgłaszając leasingowany samochód do urzędu skarbowego.
Zasady wykupu auta po leasingu przez ryczałtowców są analogiczne jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego pojazd staje się automatycznie własnością leasingobiorcy. Leasing operacyjny pozwala natomiast samodzielnie podjąć decyzję o wykupie lub zwrocie środka trwałego finansującemu – można wtedy wziąć w leasing nowy samochód.
Leasing dla ryczałtowców – jak wyglądają procedury zawarcia umowy?
Firmy leasingowe stosują podobne zasady zawierania umów z ryczałtowcami, jak z pozostałymi przedsiębiorcami. Mogą więc oni wnioskować o leasing z zastosowaniem procedury uproszczonej. Nie będzie wtedy konieczności wykazywania wysokiej zdolności kredytowej i dokładnego dokumentowania kondycji finansowej firmy. Leasingobiorca otrzyma decyzję o udzieleniu leasingu praktycznie od ręki, nawet w 24 godziny od złożenia wniosku. Zwykle niezbędne jest dołączenie do niego pisemnego oświadczenia o wynikach finansowych firmy, a czasami również deklaracji o braku zaległości względem urzędu skarbowego oraz ZUS-u. Skorzystanie z procedury uproszczonej wymaga jednak wniesienia wyższego wkładu własnego – zazwyczaj na poziomie 10%-30%. Z rozwiązania tego nie mogą skorzystać ryczałtowcy (ani inni przedsiębiorcy) prowadzący firmę krócej niż 12 miesięcy. Leasing uproszczony dotyczy głównie popularnych środków trwałych, na które istnieje duży popyt na rynku wtórnym, np. samochodów osobowych czy sprzętu biurowego.
W przypadku najbardziej kosztownych lub mniej popularnych środków trwałych możliwe będzie zawarcie umowy w trybie standardowym. Firma finansowa szczegółowo analizuje wówczas płynność finansową wnioskodawcy, wymagając przedstawienia różnego typu zaświadczeń i innych dokumentów. Standardowa procedura pozwala skorzystać z leasingu nawet przy zerowej opłacie wstępnej.
Leasing na ryczałcie – podsumowanie
Nie istnieją więc żadne przeszkody, aby ryczałtowiec mógł zawrzeć umowę leasingu – zarówno operacyjnego, jak i finansowego. Może to zrobić z zachowaniem procedury standardowej lub uproszczonej. Przedsiębiorca taki skorzysta z wielu zalet tej formy finansowania, m.in. łatwej dostępności, możliwości wyposażenia firmy w różnego rodzaju środki trwałe bez angażowania środków własnych, braku zawiłych formalności, opcji rozłożenia płatności na wiele rat czy skorzystania z prawa do wykupu przedmiotu po leasingu.
Niniejszy artykuł nie jest doradztwem podatkowym. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie, powinieneś skonsultować się ze swoim doradcą podatkowym lub księgowym.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.