Czy auta elektryczne zostaną wyposażone w skrzynię biegów?
Samochody elektryczne są cenione przede wszystkim za prostotę konstrukcji i komfort użytkowania. Nie wymagają wyposażenia w skrzynię biegów, ponieważ za przeniesienie napędu odpowiadają nieskomplikowane przekładnie jednostopniowe. Czy sytuacja ta może się zmienić?
Projekt skrzyni biegów do samochodu elektrycznego
Podczas Global Tech Day firma ZF, jeden z głównych producentów podzespołów i części do samochodów na świecie, zaprezentowała między innymi dwubiegową skrzynię biegów dla samochodów z napędem elektrycznym. Zastosowanie napędu opartego o to rozwiązanie pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie silnika podczas rozpędzania samochodu, jak i jazdy z większą prędkością.
Przedstawiciele firmy przekonują, że dzięki temu rozwiązaniu samochody będą zużywały przynajmniej 5 procent mniej energii. Warto podkreślić, że napęd nie różni się gabarytami od obecnych rozwiązań z jednym biegiem.
Zaprezentowany przez firmę ZF silnik z dwubiegowym napędem został zaprojektowany tak, by domyślna zmiana przełożenia następowała po osiągnięciu prędkości 70 km/h. Zmiana strategii jazdy będzie możliwa także dzięki połączeniu odczytów z mapy cyfrowej i GPS. Umożliwią one analizę trasy, uwzględnią odległości do najbliższych stacji ładowania i dostosują się do topografii terenu. Wszystko po to, by styl jazdy był jak najbardziej ekonomiczny i komfortowy.
Porsche Taycan – jeden z pierwszych samochodów elektrycznych ze skrzynią biegów
Nie tak dawno temu wszystkich fanów motoryzacji zaskoczyła marka Porsche, prezentując Taycan. Model ten jest jednym z pierwszych samochodów elektrycznych wyposażonych w przekładnię z więcej niż jednym przełożeniem. W skrzyni Porsche Taycan zastosowano dwa zestawy kół zębatych oraz siłownik. Jest tu też elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Przekładnia ta oczywiście nie obsługuje przedniej osi – tam znajduje się klasyczny element z jednym przełożeniem. Gdy napęd tylnej osi nie jest potrzebny, może zostać odłączony – wówczas samochód porusza się w trybie przednionapędowym.
Rozwiązanie to pomaga w utrzymaniu odpowiedniej dynamiki pojazdu. Również dzięki niemu nowe Porsche rozpędza się o 0,3 sekundy szybciej do 100 km/h, a czas potrzebny do przyspieszenia ze 160 do 240 km/h skrócił się z 13 do 11,5 sekund.
Czy komplikowanie konstrukcji samochodów elektrycznych przełoży się na wzrost cen samych pojazdów, jak i ich serwisowania? Kiedy i czy w ogóle pojawią się samochody elektryczne ze skrzyniami 5-biegowymi? Jak nowe rozwiązanie się przyjmie? Przekonamy się o tym w najbliższych latach.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.