Jaki biznes otworzyć w garażu? Pomysły na garażowy biznes
W garażu rozpoczynało swoją działalność wiele znanych przedsiębiorstw, a wśród nich Google, Apple, Amazon, Dell czy Atlas. Jeśli masz do dyspozycji takie pomieszczenie, możesz śmiało wykorzystać je do prowadzenia własnego biznesu.
Nie wiesz, jaki biznes otworzyć w garażu? Sprawdź nasze inspiracje i zacznij rozwijać własną firmę. Z artykułu dowiesz się również, jak sfinansować niezbędne inwestycje.
Dlaczego warto zdecydować się na biznes w garażu?
Garażowy biznes to warte uwagi rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą założyć małą firmę. Wykorzystanie garażu w początkowym okresie działalności pozwala uniknąć płacenia czynszu za wynajem hali produkcyjnej, biura czy magazynu. Jest to więc dobry sposób na optymalizację kosztów. Jeśli biznes w garażu dobrze się sprawdzi, będzie można zdecydować się na jego skalowanie, np. poprzez otwarcie nowej siedziby i zatrudnienie pracowników.
Jak założyć własny biznes w garażu?
Najprostszy sposób na założenie garażowego biznesu to zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Rejestracja takiej firmy jest bezpłatna i można jej dokonać całkowicie online. Wystarczy wypełnić, a następnie wysłać do urzędu gminy lub miasta wniosek CEIDG. Można do niego dołączyć druk VAT-R, aby jednocześnie zarejestrować się do VAT jako czynny płatnik tego podatku.
Przedsiębiorca powinien również zgłosić się do ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przez pierwsze 6 miesięcy od daty założenia działalności można korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS. Warto upewnić się, czy prowadzenie określonej działalności wymaga uzyskania zezwoleń, koncesji, licencji czy specjalistycznych kwalifikacji.
Aby odnieść sukces w prowadzeniu garażowej firmy, warto rozpocząć od napisania biznesplanu, opartego na analizie rynku. Dobrze będzie sprawdzić, czy podobne przedsiębiorstwa działają już na lokalnym rynku, jakie oferują produkty i w jakich cenach. Pomoże to w znalezieniu opłacalnej niszy rynkowej.
Co można produkować w garażu?
Produkcja w garażu na małą skalę jest jak najbardziej możliwa, pod warunkiem że zostaną stworzone odpowiednie warunki do wytwarzania i przechowywania surowców, materiałów i końcowych produktów. Mała działalność produkcyjna nie wymaga posiadania zaawansowanych technologicznie maszyn. Można wytwarzać w garażu własnoręczne produkty, np.:
- biżuterię,
- wyroby garncarskie,
- tkane kosze,
- zaproszenia ślubne, winietki i ozdoby weselne,
- elementy dekoracyjne do mieszkania i ogrodu,
- świece,
- naczynia ceramiczne,
- zabawki.
Garaż nadaje się nie tylko do produkcji rękodzieła, lecz także produktów wymagających inwestycji w maszyny i urządzenia. Można wytwarzać m.in.:
- poduszki i maty do jogi,
- materiały budowlane,
- meble,
- ekologiczne kosmetyki,
- odzież i obuwie,
- trunki alkoholowe,
- znicze,
- kubki.
Garażowy biznes usługowy – pomysły
Biznes w garażu może mieć także charakter usługowy. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pomysłów.
Własna pralnia
Zainteresowani skorzystaniem z usług pralni mogą być m.in. studenci, turyści, a także zapracowane osoby, które nie mają czasu na pranie swojej odzieży. Prowadzenie takiego biznesu nie wymaga żadnych specjalnych kwalifikacji. Konieczne jest zainwestowanie w podstawowe urządzenia – zwłaszcza pralki i suszarki, a także środki chemiczne i wieszaki.
Pracownia krawiecka
W garażu można świadczyć usługi krawieckie, m.in. poszerzanie, skracanie i zwężanie odzieży, naprawianie defektów czy wszywanie zamków. W zakładzie krawieckim mogą być także szyte obrusy, poszewki, koce, pokrowce itp. Prowadzenie takiej działalności usługowej wymaga m.in. zakupu maszyny do szycia, stołu krawieckiego, deski do prasowania, żelazka i różnych materiałów. Ważne jest zarazem odpowiednie oświetlenie pracowni.
Warsztat samochodowy
Garaż można wykorzystać nie tylko do przechowywania auta, lecz także do naprawiania samochodów klientów. Istnieje możliwość poszerzenia zakresu usług o diagnostykę stanu technicznego pojazdów, blacharstwo, wulkanizację, wymianę opon czy lakiernictwo.
Warsztat samochodowy powinien spełniać normy BHP, a jednocześnie prowadzone usługi nie mogą wywierać negatywnego wpływu na środowisko. Do najważniejszych inwestycji przed otwarciem takiej firmy zaliczają się podnośniki, systemy pomiarowe, rampy do naprawy nadwozi, analizatory spalin czy urządzenia do diagnostyki hamulców.
Usługi poligraficzne
Jest to warty uwagi pomysł na biznes w garażu zwłaszcza w przypadku lokalizacji niedaleko uczelni wyższych lub placówek instytucji administracji publicznej. Drukarnia może drukować nie tylko książki, lecz także specjalizować się w oprawianiu prac dyplomowych, drukowaniu wizytówek, zaproszeń, papierów firmowych czy wizytówek. Przed rozpoczęciem świadczenia usług poligraficznych w garażu konieczny będzie zakup kserokopiarki, drukarki i urządzeń do bindowania.
Serwis komputerowy
W garażu można naprawiać nie tylko komputery, lecz także drukarki, smartfony czy różne akcesoria komputerowe. Do przykładowych czynności wykonywanych przez serwis komputerowy zalicza się usuwanie wirusów, instalacja systemu operacyjnego i sterowników, naprawa zalanych urządzeń, odzyskiwanie danych z dysków czy przywracanie dźwięku i połączenia z siecią. Aby prowadzić taki biznes w garażu, należy zainwestować m.in. w stację lutowniczą, miernik, wkrętak, tester kabli i zasilacz laboratoryjny.
Naprawa rowerów
Garaż świetnie sprawdza się jako pomieszczenie do naprawy i serwisowania rowerów. Można oferować klientom m.in. usługę centrowania kół, smarowania łańcuchów, regulacji hamulców, kontroli ciśnienia w oponach czy zakładania klocków hamulcowych. Do prowadzenia takiego biznesu niezbędny jest zestaw kluczy i śrubokrętów, kompresor, stojaki, łyżki do opon, manometr czy skuwacz do łańcucha.
Myjnia samochodowa
W garażu można otworzyć ręczną lub automatyczną myjnię samochodową. Może być to myjnia parowa, która w porównaniu do tradycyjnej pozwala ograniczyć koszty zużycia wody i energii elektrycznej. Jest to więc pomysł na ekologiczny biznes. Oprócz mycia samochodów warto zaoferować klientom usługę czyszczenia wnętrza pojazdów.
Aby móc prowadzić własną myjnię samochodową, trzeba uzyskać decyzję środowiskową w gminnym wydziale ochrony środowiska. We wniosku należy zadeklarować, w jaki sposób będą odprowadzane ścieki oraz jak przedsiębiorca planuje zasilać myjnię w wodę i energię. Konieczne jest również uzyskanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów. Biznes ten wymaga początkowych inwestycji, m.in. w myjkę wysokociśnieniową i inny sprzęt myjący, separator oraz chemiczne środki czyszczące.
Jak sfinansować pomysł na garażowy biznes?
Potrzebnych do prowadzenia działalności urządzeń i maszyn, samochodów, mebli czy sprzętu IT nie trzeba kupować za gotówkę. Można skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, np. leasingu.
Oprócz tego, przedsiębiorca może sfinansować swój pomysł na biznes za pomocą wynajmu długoterminowego, kredytu czy bezzwrotnych dofinansowań dla firm. Wartym uwagi rozwiązaniem jest także crowdfunding (finansowanie społecznościowe) lub podjęcie współpracy z inwestorem.
Skorzystaj z naszej oferty dla nowych firm już od pierwszego dnia działalności
Kliknij teraz i zobacz, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi rosnąć!