Jakim zainteresowaniem cieszą się samochody elektryczne w Polsce?
Elektryczna rewolucja przybiera w naszym kraju na sile. Z roku na rok przybywa na polskich drogach nowych samochodów elektrycznych. Sprawdźmy, ile dokładnie zostało ich zarejestrowanych i które modele są najpopularniejsze.
Liczba samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku w wydziałach komunikacji zarejestrowano ponad 1100 elektryków. To ponad 200% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim! Rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi potwierdzają również dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Zgodnie z nimi w 2019 roku aż 28% Polaków zadeklarowało, że w ciągu trzech lat rozważy zakup e-samochodu.
Które auta elektryczne są najpopularniejsze w naszym kraju?
Okazuje się, że w przypadku elektryków Polacy decydują się przede wszystkim na nowe egzemplarze. Sfinansowanie pojazdu bez wysokiego wkładu własnego może ułatwić szybki leasing samochodu elektrycznego. Pojazdy używane – sprowadzane z zagranicy – stanowią jedną czwartą zarejestrowanych elektryków.
Zgodnie z licznikiem elektromobilności w naszym kraju jest już zarejestrowanych ponad 18 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym. Około 45% z nich stanowią hybrydy typu plug-in (PHEV) z możliwością ładowania z gniazdka.
Od lat niezmiennie najpopularniejszą marką wśród aut elektrycznych jest Nissan ze swoim modelem Leaf. Na drugim miejscu uplasowało się BMW i3, które jest bardzo popularne wśród firm car-sharingowych. W przypadku hybryd plug-in trzy pierwsze miejsca zajmują: BMW serii 3 i 5 oraz Mitsubishi Outlander.
Gdzie jeździ najwięcej samochodów elektrycznych w Polsce?
Jeśli chodzi o miasta, w których najczęściej dokonywano rejestracji, możemy mówić o trzech największych z dobrze rozwiniętą infrastrukturą stacji ładowania. To Warszawa, Kraków i Wrocław. Ponad połowa rejestracji elektryków przypada na pięć miast – oprócz wyżej wymienionych, w topowej piątce znajduje się również Poznań i Łódź. Najwięcej samochodów elektrycznych zostało dotychczas zarejestrowanych w województwie mazowieckim, co pokrywa się z wysokością zarobków w tym regionie.
Z roku na rok przybywa również punktów ładowania. Według danych z licznika elektromobilności na ten moment w Polsce działają 1364 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, które zapewniają dostęp do 2641 punktów. Najwięcej, bo aż 160 stacji, zlokalizowanych jest w Warszawie. Kolejne miejsca zajmują: Katowice, Kraków, Gdańsk i Wrocław.
Co drugi Polak chce mieć auto elektryczne
Czy Polacy rzeczywiście chcieliby poruszać się samochodami elektrycznymi? Przyjrzyjmy się wynikom badania przeprowadzonego przez pracownię InsightOut Lab na zlecenie Volkswagena. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1101 osób. Na najważniejsze pytanie, czyli to o chęć posiadania własnego auta elektrycznego, aż połowa ankietowanych odpowiedziała pozytywnie, z czego 18% wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak”. Tylko co czwarty ankietowany kategorycznie nie chce mieć auta zasilanego prądem.
Badania wykazały również niewiedzę Polaków, jeśli chodzi o możliwości ładowania samochodów elektrycznych. 73% badanych jest zdania, że samochody elektryczne nie mogą być ładowane ze zwykłego gniazdka. Dodatkowo aż 83% ankietowanych nie wie, co zrobić, by odpowiednio zamontować domową stację ładowania aut (wallbox). Edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna. Respondenci pytani o miejsce, w którym chcieliby ładować swój samochód elektryczny, w większości wskazali na garaż (48%). Kolejno na: miejsca parkingowe i parking publiczny, specjalne punkty ładowania przy pracy, galerie handlowe i sklepy.
W sondażu poruszono również kwestie związane z długością pokonywanych tras i zasięgiem samochodów elektrycznych. Aż 76% respondentów uważa, że ten jest zbyt mały. Tylko co piąty ankietowany wskazał, że samochody elektryczne mogą mieć zasięg przekraczający ponad 300 kilometrów – a taką wartość oferuje już dzisiaj wielu producentów aut elektrycznych.
Polskie firmy napędzają rozwój elektromobilności
Prawie 70% samochodów elektrycznych w Polsce zostało zarejestrowanych na firmy. Ponadto nasz kraj umacnia swoją pozycję w segmencie zeroemisyjnego transportu. Dynamicznie rozwija się rynek ekologicznego transportu publicznego oraz elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 430 autobusów elektrycznych oraz 839 pojazdów ciężarowych i dostawczych na prąd.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.