Zasięg samochodów elektrycznych – czy może być większy?
Ograniczony zasięg samochodów elektrycznych i ciągle słabo rozbudowana sieć stacji ładowania wskazywane są jako jedne z większych barier, które wśród wielu osób stawiają zakup nowego elektryka pod znakiem zapytania. Sytuacja ta może się jednak wkrótce zmienić.
W kolejnych miastach i przy autostradach powstaje zaawansowana infrastruktura do ładowania, a firmy z całego świata pracują nad udoskonaleniem technologii w segmencie baterii. Wszystko to sprawia, że zasięg aut elektrycznych jest coraz większy.
Od czego zależy zasięg samochodu elektrycznego?
Liczba kilometrów, jakie na jednym ładowaniu może przejechać elektryk, zależy przede wszystkim od pojemności akumulatorów i masy auta. Maksymalny zasięg samochodu w dużym stopniu zależy również od tego, w jaki sposób z niego korzystamy.
Największym pochłaniaczem energii w aucie, oprócz silnika elektrycznego, jest klimatyzacja i ogrzewanie, a także sposób prowadzenia pojazdu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego auta spalinowego, na zasięg ma wpływ styl jazdy – jak często i gwałtownie przyspieszamy, z jaką prędkością jedziemy oraz jak korzystamy z ogrzewania czy klimatyzacji. Właśnie dlatego po jej wyłączeniu zasięg auta elektrycznego może wzrosnąć nawet o kilkanaście kilometrów. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj terenu, po jakim jedziemy, a także liczba pasażerów i bagaży oraz konstrukcja pojazdu.
W przypadku samochodów elektrycznych zasięg zależy również od ilości energii odzyskiwanej np. w trakcie hamowania. Podczas jazdy w mieście auto elektryczne daje największe oszczędności, ponieważ stojąc w korku praktycznie nie zużywa energii.
Które samochody elektryczne mają największy zasięg?
Dziennikarze serwisu What Car? przeprowadzili w zeszłym roku własny test dostępnych na rynku samochodów elektrycznych. Poza ceną, spalaniem, czasem rozpędzania się do 100 km/h, maksymalną mocą i momentem obrotowym, zwrócili szczególną uwagę na zasięg pojazdów (z naładowanymi do pełna bateriami).
Test odbył się na zamkniętym torze, po którym samochody poruszały się z prędkościami odpowiadającymi rzeczywistym warunkom i stylowi jazdy większości kierowców. Należy dodać, że przeprowadzono go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązuje norma EPA, lepiej oddająca zasięg samochodu elektrycznego przy normalnej jeździe w trybie mieszanym. W Europie obowiązuje norma WLTP, która lepiej pasuje do spokojnej jazdy po drogach wojewódzkich czy nawet jazdy miejskiej.
Numerem jeden okazał się Hyundai Kona Electric w wersji z pojemniejszymi bateriami (64 kWh), który jest w stanie pokonać dystans nawet 417 km bez zatrzymywania się na ładowanie. Pozostałe modele osiągnęły następujące wyniki:
- Jaguar I-Pace – zasięg 407 km
- Kia e-Niro – zasięg 407 km
- Tesla Model S 75D – zasięg 328 km
- Hyundai Kona Electric 39 kWh – zasięg 254 km
- Renault Zoe R110 – zasięg 235 km
- Nissan Leaf – zasięg 206 km
- BMW i3 94-Ah – zasięg 195 km
- Volkswagen e-Golf – zasięg 192 km
- Hyundai Ioniq Electric – zasięg 188 km
Warto dodać, że zwycięzca testu, Hyundai Kona Electric, już po niecałych 25 minutach ładowania na stacji obsługującej moc 175 kW zyskuje 200 kilometrów zasięgu. Maksymalny zasięg samochodów elektrycznych pozostaje kluczowym parametrem i często decyduje o wyborze konkretnego modelu.
Elektrykiem coraz dalej
Ostatnio mogliśmy usłyszeć o Powerchip – baterii opatentowanej przez amerykański start-up XNRGI. Nowe rozwiązanie może zwiększyć zasięg samochodu elektrycznego o 280 procent. Dla przykładu – samochód z zasięgiem 400 kilometrów mógłby teoretycznie przejechać ponad 1000 kilometrów. Wszystko za sprawą nowatorskiej konstrukcji. Chcąc zobrazować ją w prosty sposób, możemy powiedzieć, że struktura przypomina wafel. Każdy z elementów jest w zasadzie niezależny, jest swojego rodzaju małą baterią. Gdy przestanie działać jeden z elementów, awarii nie ulegnie cały układ scalony.
Czasy, w których realny zasięg samochodów elektrycznych wynosił 50 km, już dawno minęły. Dziś ich zasięgi nierzadko przekraczają 200, a nawet 300 km na jednym ładowaniu, a rozwój tej dziedziny motoryzacji pozwala na pokonywanie coraz dłuższych tras.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.