Jaka powinna być maksymalna i minimalna temperatura w pracy?
Prowadzisz firmę i zatrudniasz pracowników? Pamiętaj, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Jeśli będzie ona zbyt niska lub przesadnie wysoka, może wpłynąć to negatywnie na ich wydajność oraz bezpieczeństwo.
Sprawdź, jaka powinna być temperatura w pracy według przepisów i zaleceń specjalistów BHP. Poznaj też sposoby, które pomogą Ci zagwarantować komfort termiczny zatrudnionym osobom.
Przepisy BHP – temperatura w pracy
Podstawowym dokumentem, który określa temperaturę w miejscu pracy, jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP. Obowiązki pracodawcy w tej kwestii reguluje także m.in.:
- Kodeks Pracy,
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów,
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Minimalna temperatura w zakładzie pracy
Wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jednak termometr w zakładzie nie powinien wskazywać mniej niż 14 stopni Celsjusza. Minimalna temperatura w biurze lub miejscu wykonywania lekkiej pracy fizycznej jest wyższa – musi wynosić co najmniej 18 stopni Celsjusza.
Maksymalna temperatura w miejscu pracy
Przepisy aktualnie nie wskazują konkretnych wartości maksymalnej temperatury w pracy. Powinna być ona jednak adekwatna do charakteru obowiązków, które wykonują zatrudnieni. Pracodawca musi zadbać o to, aby temperatura nie była dla nich uciążliwa. Jeśli upał w miejscu pracy zagraża bezpieczeństwu pracowników, wtedy zatrudniający ponosi za to ewentualną odpowiedzialność. Odrębne przepisy określają maksymalną temperaturę pracy osób młodocianych w pomieszczeniach – nie może być ona wyższa niż 30 stopni Celsjusza.
Ile może być stopni w miejscu pracy zdaniem specjalistów BHP? Eksperci z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wskazują, że temperatura w pomieszczeniach biurowych nie powinna być wyższa niż 30 stopni Celsjusza, a podczas ciężkiej pracy fizycznej 28 stopni Celsjusza.
Praca w wysokich temperaturach a profilaktyczne napoje
Jeśli zatrudniasz pracowników, a temperatura w miejscu pracy przekracza 28 stopni Celsjusza lub 25 stopni Celsjusza na otwartej przestrzeni, musisz zapewnić im bezpłatnie zimne napoje profilaktyczne. Powinny one dodatkowo zawierać sole mineralne i witaminy.
Maksymalna i minimalna temperatura w pracy – w sklepie lub aptece
Przedsiębiorcy powinni także przestrzegać przepisów dotyczących temperatury przechowywania – zwłaszcza żywności i leków. Optymalna temperatura dla większości produktów wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza, lecz niektóre wymagają szczególnych warunków. Należy pod tym względem przestrzegać zaleceń producenta.
Optymalna temperatura w miejscu pracy – jak ją zapewnić?
Istnieje wiele sposobów na to, aby zapewnić właściwą temperaturę w miejscu pracy – zarówno upalnym latem, jak i zimą.
Instalacja odpowiednich urządzeń
Warto zamontować urządzenia, które można zasilać zieloną energią z odnawialnych źródeł – np. fotowoltaiki. Do ogrzewania dobrze sprawdza się zwłaszcza pompa ciepła, natomiast do chłodzenia klimatyzator.
Termoizolacja pomieszczeń
Odpowiednia termoizolacja budynku pozwala uniknąć zarówno nadmiernej utraty ciepła z pomieszczeń, jak i ich szybkiego nagrzewania się latem. Warto zwłaszcza ocieplić ściany i dach, a także zadbać o izolację okien oraz drzwi.
Montaż zewnętrznych rolet okiennych
Mogą one zapobiec problemowi upału w biurze, a także zredukować odbijanie się promieni słonecznych od monitorów.
Regularne wietrzenie pomieszczeń
Jest to skuteczny sposób, aby w okresie letnim obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Warto otwierać okna i drzwi zwłaszcza wcześnie rano i wieczorem – kiedy powietrze na zewnątrz zazwyczaj jest nieco chłodniejsze.
Zbyt niska lub wysoka temperatura w biurze – co jeszcze możesz zrobić?
Dobrym rozwiązaniem może okazać się praca zdalna lub w elastycznych godzinach, np. poza szczytem największych upałów. W innym artykule na naszym blogu wskazujemy więcej pomysłów, jak wprowadzić work-life-balance w swojej firmie.
Zapewnij też pracownikom stały dostęp do wody – np. przy użyciu dystrybutora. Warto też zaproponować im świeże owoce, które nawodnią organizm w upalne dni. Pamiętaj, że dbanie o dobrostan pracowników to jeden z elementów zrównoważonego rozwoju firmy.
Przyjazna temperatura w zakładzie pracy – jak sfinansować zakup urządzeń?
Zakup urządzeń do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń może wymagać wydania sporej kwoty gotówki. Warto więc rozważyć leasing pompy ciepła lub klimatyzatora. Jest to korzystne źródło finansowania, które pozwoli Ci opłacać przedmiot w wygodnych ratach. Twój wkład własny może wynieść nawet 0% – nie musisz więc zamrażać kapitału. Warunki umowy dopasujesz elastycznie do swoich potrzeb, a później możesz także samodzielnie zmienić wysokość raty lub harmonogram spłaty. Leasing jest łatwo dostępny nawet dla nowych firm i nie wymaga czasochłonnych procedur.
Rozważ również leasing paneli fotowoltaicznych, które pozwolą Ci zasilać klimatyzator, pompę ciepła, a także inne urządzenia w firmie zieloną energią ze słońca. Dzięki temu obniżysz koszty energii elektrycznej i zadbasz o środowisko.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.