Branże przyszłości, czyli które zawody są najbardziej przyszłościowe?
Branże przyszłości to sektory gospodarki, które zyskują na znaczeniu i w kolejnych latach mogą należeć do najbardziej dochodowych. Wiele z nich już dzisiaj dynamicznie się rozwija i ma szansę zrewolucjonizować rynek.
Z artykułu dowiesz się, jakie branże mają przyszłość i w których warto już dziś założyć własną działalność gospodarczą. Wyjaśniamy, dlaczego są perspektywiczne i wyodrębniamy związane z nimi zawody.
Branża TSL
Sektor transportu, spedycji i logistyki dynamicznie się rozwija m.in. ze względu na upowszechnienie sprzedaży internetowej i wzrost znaczenia międzynarodowego handlu globalnego. W kolejnych latach coraz więcej firm będzie poszerzało rynek zbytu o zagraniczne rynki, aby zachować konkurencyjność. Dzięki temu zapotrzebowanie na usługi TSL powinno systematycznie rosnąć.
Zawody przyszłościowe w ramach tego sektora to zwłaszcza:
- zawodowy kierowca samochodów ciężarowych – zajmuje się przewożeniem towarów, a także ich załadunkiem i rozładunkiem,
- spedytor – jest odpowiedzialny za wysyłanie i odbiór przesyłek, a także przeładunek, załadunek i rozładunek towarów,
- logistyk – osoba pracująca w tym zawodzie zarządza procesem transportu surowców i produktów do odbiorców.
W kolejnych latach w branży transportowej na znaczeniu będzie zyskiwać automatyzacja procesów magazynowych i logistycznych. Już dziś wiele firm korzysta z systemów do monitorowania wentylacji, wilgotności czy temperatury podczas składowania i przewożenia produktów. Przyszłościowym rozwiązaniem są systemy telematyczne, które umożliwiają zbieranie danych za pomocą czujników, ich automatyczną analizę i przesyłanie na serwery. Telematyka umożliwia nie tylko kontrolę parametrów, lecz także m.in.:
- zarządzanie przewozami, magazynem i odprawami celnymi,
- kontrolę czasu pracy kierowców,
- zdalną komunikację między poszczególnymi działami i pracownikami firmy.
Przyszłością branży mogą być również autonomiczne, zdalnie sterowane samochody ciężarowe z napędem elektrycznym – m.in. w związku z powstawaniem w wielu miastach stref czystego transportu.
OZE i elektromobilność
Branżami przyszłości będą te, które wykorzystują odnawialne źródła energii (OZE). Jest to gałąź produkcji, handlu i usług, która stała się przyszłościowa m.in. ze względu na wytyczone przez Unię Europejską cele klimatyczne, związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych.
Warto założyć biznes zgodny z OZE również ze względu na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i kosztów emisji CO2, a także z uwagi na niezależność energetyczną. Poza tym inwestycja w ekologiczne rozwiązania to lepsze postrzeganie przez klientów i dobry sposób na ich pozyskanie.
Zawody przyszłościowe w ramach sektora OZE to m.in.:
- inżynier systemów energii odnawialnej – w tym paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, pomp ciepła, magazynów energii, instalacji solarnych i urządzeń zasilanych biomasą,
- montażysta,
- serwisant,
- doradca ds. transformacji energetycznej,
- handlowiec.
Branża przyszłości to również sektor elektromobilności. Z każdym kolejnym rokiem wzrastać będzie zapotrzebowanie nie tylko na samochody elektryczne, lecz także podzespoły, części wymienne oraz specjalistyczne usługi serwisowe. Można spodziewać się rosnącego popytu na takie profesje, jak: konstruktor akumulatorów, inżynier testów czy specjalista ds. kontroli jakości baterii. Przyszłościowym biznesem jest także budowa stacji do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym.
Branża IT
Już dziś istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT. Jest to związane z postępującą cyfryzacją i automatyzacją w wielu sektorach gospodarki. Na znaczeniu zyskają usługi przyszłości z zakresu sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i ochrony danych wrażliwych.
Przyszłościowe zawody w branży IT to m.in.:
- developer oprogramowania i aplikacji,
- specjalista User Experience,
- programista,
- administrator baz danych,
- analityk Big Data,
- twórca gier komputerowych,
- specjalista ds. cyberbezpieczeństwa,
- tester oprogramowania,
- wdrożeniowiec systemów.
Sektor medyczny i biotechnologiczny
Usługi medyczne można zaliczyć do branż przyszłości m.in. ze względu na szybko starzejące się społeczeństwo. Na polskim rynku obecnie występuje deficyt lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, rehabilitantów, psychoterapeutów i innych specjalistów służby zdrowia. Przyszłościowym zawodem jest także opiekun i towarzysz starszych osób. Spore zapotrzebowanie może również pojawić się na usługi specjalistów telechirurgii. Przyszłość należy zarazem do firm zajmujących się produkcją sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.
Biotechnologia to kolejna branża przyszłości. Wykorzystuje ona procesy biologiczne w różnych sektorach gospodarki, w tym medycynie, rolnictwie, ochronie środowiska, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Przyszłościowe specjalizacje w ramach tej branży są związane m.in. z hodowlą in vitro, nanotechnologią i produkcją żywności funkcjonalnej.
Branża fitness
Ze względu na społeczny wzrost świadomości znaczenia zdrowego stylu życia, do perspektywicznych branż zalicza się branża fitness. Zawody przyszłościowe w jej ramach to m.in.:
- trener personalny,
- dietetyk,
- psycholog dietetyczny.
Na znaczeniu zyskują również produkty związane z dbaniem o zdrowie, w tym suplementy diety, odzież sportowa, sprzęt treningowy, a także urządzenia elektroniczne monitorujące aktywność fizyczną.
Produkty i usługi zwierzęce
Zwierzęta domowe są dziś przez wiele osób traktowane jako członkowie rodziny. Dlatego usługi przyszłości to m.in. psi fryzjer, weterynarz, behawiorysta zwierzęcy czy osoba zajmująca się opieką nad zwierzęciem podczas nieobecności właścicieli. Rośnie także zapotrzebowanie na hotele i usługi SPA dla zwierząt, specjalistyczne karmy, witaminy, suplementy, środki czystości, kuwety, zabawki, maty i inne akcesoria.
Usługi edukacyjne i szkoleniowe
Nowoczesne technologie, zwłaszcza związane z automatyzacją i cyfryzacją, będą powodować konieczność przekwalifikowywania się lub zdobywania nowych kompetencji w ramach wykonywanego zawodu. Dlatego edukacja i szkolenia to zdecydowanie branże przyszłości w Polsce i nie tylko. Aby sprostać wymaganiom pracodawców, konieczne będzie rozwijanie zarówno umiejętności technicznych, językowych, jak i interpersonalnych.
Usługi przyszłości można upatrywać w e-learningu, czyli zdalnej nauce za pośrednictwem platformy elektronicznej. Rozwiązanie to pozwala na zdobycie dyplomu czy certyfikatu bez potrzeby fizycznej obecności na sali wykładowej.
Marketing internetowy
Większość firm prowadzi dziś swoją działalność w internecie, aby móc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców swoich produktów lub usług. Dlatego do branż przyszłości można zaliczyć marketing internetowy. Specjalista ds. e-marketingu zajmuje się m.in. zarządzaniem kampaniami reklamowymi w wyszukiwarkach, prowadzeniem strony firmowej, mediów społecznościowych czy całościowym dbaniem o wizerunek marki w sieci. Przyszłościowe usługi to również pozycjonowanie stron internetowych, analiza ruchu w serwisach czy tworzenie treści content marketingowych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.