Etyka w biznesie – dlaczego jest ważna i jak prowadzić etyczny biznes?
Etyka w biznesie wcale nie musi być przeszkodą w osiąganiu zysków. Przedsiębiorca kierujący się wartościami etycznymi może odnieść wiele biznesowych korzyści, zwłaszcza wizerunkowych.
Wyjaśniamy, co to jest etyka biznesu i jakie są podstawowe wartości etyczne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podajemy także przykłady etycznych zachowań firm oraz wskazujemy, dlaczego etyka w biznesie jest ważna.
Co to jest etyka biznesu?
Etyka w biznesie to zespół zasad i norm dotyczących postępowania przedsiębiorcy w relacjach z klientami, pracownikami, dostawcami, partnerami biznesowymi oraz podmiotami konkurencyjnymi. Etyczny biznes powinien być zgodny zarówno z przepisami prawnymi, jak i obowiązującymi w społeczeństwie normami obyczajowymi.
Podstawowe wartości etyczne w biznesie
Wyróżniamy kilka uniwersalnych wartości etycznych, którymi powinny kierować się przedsiębiorstwa bez względu na branżę, osiągane dochody czy wielkość zatrudnienia:
- uczciwość – jest podstawową zasadą etyczną, która pozwala zdobyć zaufanie klientów i kontrahentów. W jej ramach należy m.in. regulować zobowiązania podatkowe, przestrzegać zasady uczciwej konkurencji, zapewniać sprawiedliwe warunki zatrudnienia
- rzetelność – dotyczy m.in. sumiennej i terminowej realizacji zamówień oraz dotrzymywania złożonych obietnic,
- transparentność – przejrzyste informowanie przez przedsiębiorcę wszystkich interesariuszy o działaniach firmy, które mają wpływ na otoczenie (np. pracowników, partnerów biznesowych, klientów czy społeczność lokalną). Z zasadą transparentności wiążą się również jasne i jednoznaczne zapisy zawieranych umów,
- odpowiedzialność – gotowość firmy do ponoszenia konsekwencji błędnych decyzji i usuwania ich negatywnych skutków,
- prawdomówność – odnosi się do postępowania, które nie wprowadza w błąd swoich klientów i partnerów biznesowych, np. w odniesieniu do cen czy jakości oferowanych produktów i usług,
- sprawiedliwość – uznawanie praw przysługujących innym, np. pracownikom, partnerom biznesowym czy konkurencji,
- szacunek – tolerancja dla wszystkich osób w otoczeniu biznesowym oraz wystrzeganie się jakichkolwiek zachowań dyskryminujących np. ze względu na płeć, kolor skóry, narodowość, religię, poglądy polityczne czy orientację seksualną. To także brak mobbingu w miejscu pracy.
Etyczny biznes – przykłady etycznych zachowań
Etyczne działania w prowadzeniu działalności gospodarczej powinny być oparte na idei społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Zgodnie z nią przedsiębiorca nie dąży jedynie i za wszelką cenę do maksymalizacji zysku finansowego. Ważne jest jednoczesne uwzględnianie interesów społecznych, dotyczących pracowników, partnerów biznesowych, klientów, społeczności lokalnej czy otoczenia konkurencyjnego.
Etyka biznesowa może przejawiać się m.in. w następujących działaniach:
- energooszczędne i ekologiczne rozwiązania w firmie np. samochód elektryczny, oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła,
- racjonalna gospodarka odpadami i zasobami naturalnymi,
- outplacement – opieka nad zwalnianymi pracownikami, żeby pomóc im znaleźć nową pracę,
- promowanie i sponsorowanie społecznie użytecznych działań, np. akcji charytatywnych czy na rzecz środowiska naturalnego,
- szeroki pakiet świadczeń dla pracowników,
- work-life balance w firmie, np. możliwość pracy zdalnej, dofinansowanie do opieki nad dziećmi czy elastyczne godziny pracy,
- udział pracowników w zyskach przedsiębiorstwa,
- jasna ścieżka awansów w firmie,
- dopłaty do szkoleń, kursów, studiów czy zajęć sportowych dla pracowników,
- badania satysfakcji pracowników i klientów,
- wycieczki dla zatrudnionych i ich rodzin,
- świąteczne paczki dla pracowników,
- korzystanie z produktów, które nadają się do recyklingu,
- sadzenie drzew przez firmę.
Dlaczego etyka w biznesie jest ważna?
Etyka w biznesie może przynieść firmie zwłaszcza korzyści wizerunkowe. Działania etyczne firmy sprawią, że będzie ona postrzegana przez pracowników, klientów czy kontrahentów jako godna zaufania. Zwiększy to ich gotowość do podjęcia współpracy i przełoży się na wzrost lojalności.
Pozostałe korzyści etycznego biznesu to m.in.:
- mniejsza rotacja pracowników,
- wzrost wartości marki,
- poprawa motywacji zatrudnionych osób,
- mniej pomyłek podczas pracy,
- wzrost kreatywności i wydajności pracowników,
- większa skłonność klientów do polecania produktów lub usług firmy swoim znajomym,
- poprawa rozpoznawalności marki,
- mniejszy stres zawodowy w miejscu pracy,
- większa skłonność pracowników do samorozwoju,
- wzrost satysfakcji z pracy,
- mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego,
- inspirowanie otoczenia biznesowego do społecznie odpowiedzialnych działań,
- wzmocnienie więzi pomiędzy klientem a marką,
- poprawa atmosfery w miejscu pracy,
- wzrost zysków z prowadzonej działalności,
- większa szansa na zawarcie nowych kontraktów biznesowych,
- możliwość promocji biznesu w lokalnej społeczności.
Jak prowadzić etyczny biznes – wskazówki
Etyczny biznes przede wszystkim nie powinien polegać na jednorazowych akcjach. Najlepiej, aby był stałym i starannie zaplanowanym postępowaniem firmy, powiązanym z jej misją i wyznawanymi przez nią wartościami.
Wdrażanie zasad etyki biznesu w firmie będzie łatwiejsze z kodeksem etycznym. Taki kodeks warto sporządzić we współpracy z pracownikami i pozostałymi interesariuszami. Najlepiej sformułować go w jasny i przejrzysty sposób np. w formie punktów. Wszystkie zainteresowane osoby z otoczenia przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość zapoznania się z nim. Zapisy kodeksu warto też na bieżąco z nimi konsultować i w razie potrzeby udoskonalać.
Dobrym pomysłem może być również zachęcenie pracowników do wspólnego udziału w grach komputerowych lub planszowych, które polegają na podejmowaniu decyzji w wątpliwych moralnie sytuacjach.
Co warto zapamiętać?
Do najważniejszych zasad etyki w biznesie zaliczamy m.in.: uczciwość, rzetelność, sprawiedliwość, prawdomówność, odpowiedzialność i szacunek. Normy etyczne powinny wynikać nie tylko z przepisów prawa, lecz także powszechnie obowiązujących zasad obyczajowych. Etyka biznesowa jest ściśle związana z pojęciem społecznej odpowiedzialności biznesu. Spisanie kodeksu etycznego pomoże wdrożyć odpowiednie zasady w firmie.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.