Leasing dla rolnika – na czym polega, jak go otrzymać i jakie wiążą się z tym korzyści?
Każdy rolnik potrzebuje sprawnych maszyn do prowadzenia i rozwijania swojej działalności. Nie musi kupować ich za gotówkę, lecz może skorzystać z różnych źródeł zewnętrznego finansowania. Do najkorzystniejszych z nich zalicza się leasing.
Wyjaśniamy, na czym polega leasing dla rolnika i jakie przedmioty można nim sfinansować. Wskazujemy procedury stosowane przez firmy leasingowe, różnice pomiędzy głównymi rodzajami leasingu, a także korzyści, jakie można odnieść dzięki zawarciu umowy.
Czym jest leasing i jakie przedmioty mogą być nim finansowane?
Leasing to umowa, która pozwala korzystać z wybranego środka trwałego na zasadzie dzierżawy, w zamian za terminowe opłacanie rat. Przez cały okres finansowania formalnym właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa. O leasing mogą się ubiegać rolnicy, którzy prowadzą w różnej formie działalność od minimum 6 miesięcy. Leasingodawcy kierują swoją ofertę nie tylko do dużych przedsiębiorstw rolnych, lecz także rolników indywidualnych prowadzących działalność na niewielką skalę.
Rolnik ma możliwość złożenia wniosku o leasing sprzętu rolniczego różnego typu – zarówno nowego, jak i używanego. Może to być m.in.:
- traktor,
- kombajn,
- ciągnik,
- sadzarka,
- siewnik,
- sieczkarnia,
- prasa rolnicza,
- glebogryzarka,
- ładowacz,
- agregat uprawowy,
- maszyna do sortowania warzyw i owoców,
- kosiarka.
Leasing dla rolników może dotyczyć także innych środków trwałych, np. sprzętu do przetwórstwa rolno-spożywczego, paneli fotowoltaicznych, maszyn do obróbki tworzyw sztucznych i metali, wózków widłowych czy urządzeń czyszczących.
Czy rolnik może wziąć samochód w leasing?
Oczywiście dostępny jest również leasing samochodu dla rolnika – zarówno osobowego, dostawczego, jak i ciężarowego. Auto o odpowiednio dużej ładowności pozwala sprawnie przewozić różne surowce, narzędzia czy inne rzeczy potrzebne do prowadzenia działalności.
Leasing dla rolnika – operacyjny czy finansowy?
Leasing dla rolnika cechuje się nieco innymi zasadami w zależności od rodzaju finansowania. Najpopularniejszy jest leasing operacyjny, który powinien zostać zawarty na czas odpowiadający minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji. Leasing na samochód dla rolnika powinien więc trwać co najmniej 2 lata, natomiast na sprzęt rolniczy – minimum 3 lata. Umowa leasingu finansowego może zostać zawarta na krótszy czas, nawet 6 miesięcy.
Kolejna różnica polega na tym, że jedynie leasing finansowy umożliwia rolnikowi wprowadzenie przedmiotu do rejestru środków trwałych i dokonywanie jego amortyzacji. W leasingu operacyjnym dana rzeczy przez cały okres umowy pozostaje składnikiem majątku firmy leasingowej.
Inne są także zasady zakończenia umowy. W przypadku leasingu finansowego rolnik po zapłaceniu ostatniej raty staje się automatycznie właścicielem przedmiotu. Leasing operacyjny pozwala natomiast zdecydować się na wykup lub zrezygnować z niego i zwrócić daną rzecz leasingodawcy. Warto skorzystać z prawa do wykupu, ponieważ przebiega on na korzystnych warunkach.
Zalety i korzyści leasingu dla rolników
Leasing dla rolników to oferta korzystna pod wieloma względami. Wskazujemy powody, dla których warto zdecydować się na tę formę finansowania.
Możliwość uniknięcia zamrażania środków
Rolnik nie musi wydawać jednorazowo sporej kwoty pieniędzy na inwestycję. Może opłacać nieduże raty leasingowe ze swoich bieżących przychodów, a pozostałe środki przeznaczyć na dowolny cel, np. sfinansowanie innych inwestycji czy wynagrodzenia dla pracowników. Pieniądze te mogą również posłużyć do zabezpieczenia płynności finansowej.
Łatwa dostępność
Leasing dla rolnika jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt. Mogą się o niego ubiegać przedsiębiorcy rolni prowadzący działalność od minimum 6 miesięcy, nawet jeśli nie mają numeru NIP. Leasing nie wymaga wysokiego wkładu własnego – opłata wstępna możne wynieść nawet 0%. Zdolność leasingowa jest analizowana w znacznie mniej szczegółowy sposób niż kredytowa. Nie ma także potrzeby wnoszenia zabezpieczeń umowy, np. w formie poręczenia, hipoteki czy blokady środków na lokacie.
Minimum formalności
Decyzję o udzieleniu finansowania można otrzymać bez konieczności długiego oczekiwania – nawet w dniu złożenia wniosku. Jest to możliwe w przypadku zastosowania przez firmę leasingową uproszczonej procedury weryfikacyjnej. Wystarczy wtedy przedstawić leasingodawcy oświadczenie o uzyskanych dochodach z działalności rolniczej, dokumenty rejestrowe, a czasami również umowę dzierżawy gruntu i potwierdzenie ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego. Nie ma natomiast konieczności okazywania dokumentów finansowych oraz zaświadczeń o braku zaległości względem KRUS, urzędu skarbowego czy gminy.
Krótki czas oczekiwania na otrzymanie sprzętu rolniczego jest istotny zwłaszcza dla tych rolników, którzy muszą podjąć błyskawiczne działania w celu uratowania plonów – np. przed nagłymi zmianami pogodowymi czy chorobą.
Sezonowy harmonogram spłaty
Leasing dla rolników jest również korzystny dlatego, że firmy leasingowe umożliwiają im korzystanie z sezonowego harmonogramu spłaty rat. Oznacza to, że jeżeli rolnik, ze względu na sezonowy charakter działalności, w określonych miesiącach uzyskuje niższe przychody, może wtedy płacić mniejszą ratę. Zostanie ona natomiast zwiększona w okresie dużych obrotów. Pozwala to rolnikowi odciążyć swój budżet i zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej.
Europejski Fundusz Leasingowy umożliwia samodzielną zmianę (podwyższanie i obniżanie) wysokości raty, po zalogowaniu na portalu internetowym. Możliwa jest także zmiana terminu płatności raty w obrębie danego miesiąca – np. z 15 września na 30 września.
Brak wpływu na zdolność kredytową
Zawarcie umowy leasingowej nie przyczynia się w żadnym stopniu do obniżenia zdolności kredytowej rolnika. W razie potrzeby będzie on mógł więc w przyszłości ubiegać się w banku o kredyt na sfinansowanie inwestycji.
Leasing dla rolnika to zatem korzystny pod wieloma względami sposób finansowania, któremu mogą podlegać różne środki trwałe, w tym sprzęt rolniczy i samochody. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może zostać formalnym właścicielem przedmiotu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.