Czy warto brać telefon w leasing i jakie są zalety leasingu smartfona?
Leasing kojarzy się głównie z samochodami, jednak można za jego pomocą sfinansować również wiele innych środków trwałych, w tym elektroniczny sprzęt IT – np. komputery stacjonarne, laptopy, serwery czy drukarki. W ramach tej formy finansowania dostępny jest też leasing telefonu.
W artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto brać telefon w leasing na firmę. Wyjaśniamy, na czym polega taka umowa, jakie wiążą się z nią zalety i wady, a także w jakich sytuacjach leasing smartfona może być szczególnie opłacalny.
Leasing telefonu – na czym polega?
Leasing telefonu to rodzaj zewnętrznego finansowania tego rodzaju sprzętu elektronicznego. Polega na tym, że firma leasingowa kupuje urządzenie od producenta, a następnie udostępnia je leasingobiorcy na zasadach dzierżawy. Przedsiębiorca nie nabywa więc smartfona na własność, lecz wypożycza go na określony czas.
Przez cały okres trwania umowy formalnym właścicielem sprzętu pozostaje firma leasingowa. Korzystanie z telefonu wymaga regularnego opłacania rat, składających się z części kapitałowej oraz odsetkowej.
Leasing telefonu na firmę – zalety i korzyści
Telefon w leasingu to rozwiązanie, z którym wiążą się liczne zalety i korzyści dla przedsiębiorcy. Przedstawiamy najważniejsze powody, dla których leasing telefonu się opłaca.
Brak zamrożonego kapitału
Najbardziej rozbudowane wersje nowoczesnych smartfonów mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to na tyle duża kwota, że jej jednorazowe wydanie może poważnie zagrozić płynności finansowej firmy – zwłaszcza nowej lub działającej na niedużą skalę.
Leasing drogich telefonów pozwala uniknąć zamrażania środków, które przedsiębiorca może przeznaczyć na kluczowe dla rozwoju firmy inwestycje czy pokrywanie bieżących kosztów działalności, np. wynagrodzeń dla pracowników czy zobowiązań wobec dostawców. Płatność w leasingu jest rozłożona na wiele mniejszych rat, które leasingobiorca opłaca z uzyskiwanych przychodów.
Dostęp do nowoczesnych technologii w firmie
Leasing telefonu ułatwia zaopatrzenie firmy w wysokiej klasy smartfony, które cechują się świetnymi parametrami i obecnością wielu nowoczesnych funkcji. Mogą one przyczynić się do usprawnienia różnych procesów biznesowych, np. zarządzania dostawami, księgowania, komunikacji pomiędzy działami czy obiegu dokumentacji elektronicznej.
Wśród nowoczesnych smartfonów można znaleźć modele doskonale sprawdzające się do długotrwałej pracy w terenie, m.in. w związku z pojemną baterią czy wodoodpornością. Firmy leasingowe finansują także telefony z wysokiej klasy aparatem i obiektywami, których możliwości docenią nawet osoby prowadzące profesjonalną działalność fotograficzną.
Nowoczesne telefony klasy premium warto wziąć w leasing zwłaszcza dla pracowników wyższego szczebla, którzy dzięki nim mogą wpływać na budowanie prestiżowego wizerunku firmy. Dysponowanie takimi urządzeniami może przyczynić się do uzyskania przez nią przewagi konkurencyjnej.
Łatwa dostępność i niewiele formalności
Telefon w leasingu można otrzymać praktycznie „od ręki”, bez czasochłonnych formalności. W przypadku zawarcia umowy leasingu w trybie online – pozwalają na to niektórzy leasingodawcy – decyzja o udzieleniu finansowania jest wydawana nawet w 15 minut.
Najczęściej firmy leasingowe stosują uproszczone procedury weryfikacji, dlatego nie jest konieczna wysoka zdolność leasingowa. Leasingodawca nie musi przedstawiać żadnych zaświadczeń urzędowych ani dokumentów potwierdzających sytuację finansową i majątkową firmy. Nie jest także wymagane wnoszenie zabezpieczenia umowy, np. w formie poręczenia czy blokady na lokacie.
Firmy leasingowe udzielają leasingu przedsiębiorcom, którzy działają na rynku od minimum 6 miesięcy. Mogą również określić minimalną wartość telefonu podlegającego finansowaniu – zazwyczaj jest ona ustalana na poziomie 1000 złotych. Zawarcie umowy leasingu może się także wiązać z koniecznością zapłacenia opłaty wstępnej, najczęściej minimum 10%. Niektórzy leasingodawcy, w tym EFL, oferują leasing telefonu z zerowym wkładem własnym.
Elastyczne warunki umowy
Leasing jest umową o dużej elastyczności. Wiąże się ona zwłaszcza z wysokością raty – będzie ona uzależniona zwłaszcza od wartości telefonu, okresu finansowania oraz wysokości wkładu własnego leasingobiorcy. Aby zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, można zawrzeć umowę na długi okres, np. 36 miesięcy, wpłacić sporą opłatę wstępną czy ustalić wysoką kwotę wykupu.
Niektóre firmy leasingowe oferują również swoim klientom elastyczny harmonogram spłaty rat. Mogą oni wtedy dostosowywać wysokość i termin wpłat do sezonowości branży czy aktualnej sytuacji finansowej swojej firmy.
Prawo do korzystnego wykupu telefonu
Leasing operacyjny pozwala po zakończeniu umowy wykupić telefon po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Przedsiębiorca może dzięki temu zostać właścicielem urządzenia, bez konieczności przeznaczania na ten cel wysokiej kwoty gotówki.
Jednocześnie leasingobiorca ma prawo zrezygnować z wykupu i zwrócić smartfon finansującemu. Opcja ta pozwala firmie regularnie wymieniać telefony w leasingu na nowsze, unowocześnione wersje. Można dzięki temu dostosowywać ich funkcje do aktualnych trendów na rynku i zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Leasing telefonu na firmę pozwala ponadto uniknąć konieczności utylizacji starego telefonu czy poszukiwania jego nowego nabywcy.
Ubezpieczenie wliczone w cenę raty
W ratę leasingu najczęściej jest wliczone ubezpieczenie telefonu od jego zniszczenia, kradzieży czy zgubienia. Dzięki temu takie zdarzenia nie muszą się wiązać z negatywnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Firmy leasingowe mogą wynegocjować korzystną cenę polisy z uwagi na stałą współpracę z ubezpieczycielami.
Czy leasing telefonu ma jakieś wady?
Z leasingiem smartfona wiąże się sporo zalet, lecz warto również mieć świadomość nielicznych wad. Przede wszystkim dla niektórych przedsiębiorców minusem może być to, że przynajmniej do zakończenia umowy nie są właścicielami telefonu. Nie mogą więc bez zgody leasingodawcy wymieniać podzespołów urządzenia czy przeprowadzać innych modyfikacji.
Pewną wadą może być również brak możliwości przedwczesnego zerwania umowy bez negatywnych konsekwencji. W takim przypadku leasingobiorca jest zobowiązany do opłacenia wszystkich pozostałych do spłaty rat oraz zapłaty kary umownej. Pozostałe raty trzeba również spłacić w przypadku zniszczenia, kradzieży czy zgubienia telefonu – pieniądze można później odzyskać z polisy ubezpieczeniowej.
Czy warto brać telefon w leasing? Podsumowanie
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz sposobu finansowania smartfona, bez wątpienia warto zdecydować się na leasing telefonu. To korzystne źródło finansowania, a do najważniejszych korzyści można zaliczyć łatwą dostępność, elastyczne zasady umowy, brak zamrażania kapitału oraz możliwość korzystnego wykupu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.