Ecodriving, czyli ekonomiczna jazda samochodem. Jak wprowadzić ją w nawyk?
Ekonomiczna jazda samochodem pozwala osiągnąć oszczędności finansowe, skrócić czas przejazdów i zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze. Sprzyja zarazem ochronie środowiska naturalnego.
W dzisiejszym artykule wyjaśniamy pojęcie ecodrivingu oraz tłumaczymy, na czym polega ekonomiczna jazda samochodem. Pokazujemy również, ile pozwala zaoszczędzić stosowanie się do jej zasad w trakcie jazdy.
Ecodriving jako sposób na mniejsze zużycie paliwa
Ecodriving to pojęcie oznaczające taki styl jazdy, który pozwala na optymalizację zużycia paliwa oraz podzespołów samochodu. Termin ten przywędrował do naszego kraju z państw skandynawskich oraz zachodnioeuropejskich, gdzie jazda ekonomiczna jest już od wielu lat praktykowana przez kierowców. Dzięki płynnej i przemyślanej jeździe powodują oni mniej kolizji drogowych, szybciej docierają do celu i oszczędzają swoje pieniądze. Pojęcia jazdy ekonomicznej oraz ekologicznej nie są ze sobą tożsame. Niemniej jeżdżąc oszczędnie, zwykle ograniczamy jednocześnie emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Obecna moda na ecodriving wynika w dużym stopniu z dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do środowiska. Ekojazda ma zahamować postępujące na całym świecie zmiany klimatyczne. Ecodriving od 1 stycznia 2015 roku jest w Polsce obowiązkowym elementem ocenianym podczas egzaminu na prawo jazdy.
Zasady ecodrivingu. Jak jeździć ekonomicznie?
Ekonomiczna jazda samochodem wymaga przede wszystkim określonego sposobu myślenia za kierownicą. Wiąże się z umiejętnością planowania, wczesnego przewidywania, a także odpowiedniego przystosowywania się do aktualnej sytuacji i warunków panujących na drodze. Kierujący powinien uważnie obserwować otoczenie przed pojazdem oraz wokół niego i sprawnie reagować na wszelkie zmiany. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy.
Oszczędna jazda powinna być płynna
Paliwo zużywa się najszybciej w przypadku nagłego zwiększenia obrotów silnika do dużych wartości. Przyspieszanie powinno być zdecydowane, trwać możliwie jak najkrócej i być stosowane jedynie w razie konieczności – np. dynamicznego ruszenia, szybkiego opuszczenia skrzyżowania, uniknięcia kolizji, opuszczenia pasa rozbiegowego czy wyprzedzenia wolniej poruszającego się pojazdu.
Unikaj gwałtownego hamowania i częstego zatrzymywania się
Nadmierne zużycie paliwa następuje również w sytuacji częstego zatrzymywania się, a następnie ruszania z pierwszego biegu. Aby temu zapobiec, warto odpowiednio wcześnie zaplanować trasę – sprawdzić, czy nie występuje na niej duże natężenie ruchu lub roboty drogowe.
Niepotrzebnego zatrzymywania się i gwałtownego hamowania można uniknąć, jeżeli kierowca uważnie obserwuje sytuację przed samochodem – najlepiej w odległości kilkuset metrów. Pozwala to z odpowiednim wyprzedzeniem wykonywać manewry i przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.
Hamowanie silnikiem
Skutecznym sposobem na ekonomiczną jazdę jest hamowanie silnikiem. Technika ta polega na zmniejszeniu jego obrotów poprzez zdjęcie nogi z gazu, stopniowej redukcji biegów, a następnie wyhamowaniu przy delikatnym naciskaniu hamulca lub bez jego używania. Podczas hamowania biegami nie dochodzi do zużywania paliwa, ponieważ odcinamy jego dopływ do silnika.
Metoda ta przyczynia się także do wolniejszego zużywania układu hamulcowego. Sprawdza się świetnie zwłaszcza podczas dojazdu do świateł, jeżeli zawczasu dostrzeżemy czerwony sygnał. Pozwala bez konieczności zatrzymywania się i ruszania z pierwszego biegu opuścić skrzyżowanie. Po prostu dojeżdżamy do niego z mniejszą prędkością, a następnie płynnie opuszczamy. Ekonomiczna jazda przyczynia się zatem nie tylko do oszczędności paliwa, lecz zarazem pozwala skrócić całkowity czas przejazdu w stosunku do tradycyjnego stylu jazdy.
Hamowanie silnikiem należy wykorzystywać jedynie wtedy, gdy nie wpłynie to na obniżenie płynności ruchu. Aby uniknąć kolizji, warto poinformować kierowcę jadącego za nami, że zamierzamy wytracić prędkość – wystarczy w tym celu lekko nacisnąć hamulec, dzięki czemu włączą się światła stop.
Nie jest natomiast wskazana jazda na biegu jałowym, czyli tzw. „luzie”. Utrudnia to kontrolę nad pojazdem w razie awaryjnej sytuacji, a także w dalszym ciągu zużywamy wtedy paliwo.
W jaki sposób zmieniać biegi?
Ekologiczna jazda samochodem polega na używaniu możliwie jak najwyższego biegu. Chodzi o to, aby silnik nie osiągał bez potrzeby wysokich obrotów – jest to uzasadnione jedynie wtedy, gdy potrzebujemy dynamicznie przyspieszyć. Właściwy moment zmiany przełożenia może być różny w zależności od rodzaju silnika. Należy więc uważnie wsłuchiwać się w jego pracę. Średnio można jednak przyjąć, że w przypadku silników wolnossących bieg należy zwiększyć przy około 3500 obrotów na minutę, silników benzynowych z turbosprężarkami 2500 obr./min, a silników diesla 2300-2500 obr./min.
Warto pamiętać, aby nie jeździć na zbyt niskich obrotach, ponieważ jest to szkodliwe dla układu napędowego pojazdu. Jeżeli moc silnika zbytnio spadnie, wtedy należy zredukować przełożenie. Istotną zasadą ecodrivingu jest również to, aby pierwszego biegu używać jedynie do ruszania i zmienić go po przejechaniu około 10 metrów.
Jazda ekonomiczna samochodem a rozruch pojazdu
Dbaj o stan techniczny samochodu
Ecodriving wiąże się również z dbaniem o prawidłową eksploatację podzespołów. Należy regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu – zwłaszcza ciśnienie w oponach, gdyż w przypadku jego zbyt niskiego poziomu zużycie paliwa może być zwiększone nawet o 10%. Warto również regularnie wymieniać płyny, oleje i filtry powietrza, a także kontrolować stan amortyzatorów.
Unikaj zbędnego balastu i wyłącz niepotrzebne funkcje
Zapotrzebowanie pojazdu na paliwo wzrasta wtedy, gdy znajdują się w jego wnętrzu ciężkie przedmioty, np. stare gaśnice czy zgrzewki wody mineralnej. Oszczędność finansową zyskamy także poprzez wyłączenie radia oraz klimatyzacji, której nie należy używać zwłaszcza podczas jazdy przy otwartych oknach. Warto ją także wyłączyć, jeżeli temperatura na zewnątrz nie jest zbyt wysoka.
Jakie oszczędności może dać ekonomiczna jazda autem?
Dzięki ekonomicznej jeździe można zredukować spalanie paliwa średnio o 8%, a kierowcy wzorcowo stosujący się do zasad ecodrivingu – nawet do 25%. Zakładając, że pokonujemy w ciągu roku 26 tys. kilometrów przy średnim spalaniu 6,5 litra, oszczędzamy rocznie około 1000 złotych. Dodatkowa oszczędność finansowa płynie z wolniejszego zużywania się podzespołów auta, zwłaszcza opon, układu hamulcowego, sprzęgła, silnika oraz skrzyni biegów.
Czy ecodriving może mieć pozytywne skutki dla środowiska?
Stosowanie zasad ecodrivingu nie tylko zapewnia spore oszczędności finansowe, lecz także wpływa pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki ekojeździe ograniczamy emisję do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak m.in. dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek azotu czy rakotwórczy benzo(a)piren. W efekcie zmniejszamy efekt smogu oraz spowalniamy zmiany klimatyczne.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.