Coboty – rewolucja w logistyce
Ostatnie lata to okres dynamicznej popularyzacji systemów robotycznych w logistyce. Szacuje się, że do 2025 roku liczba robotów wykorzystywanych w magazynach wzrośnie nawet do czterech milionów. Rewolucję mają przynieść roboty nowej generacji – coboty.
Cobot, czyli robot współpracujący
Czym właściwie są coboty? Cobot to powszechnie przyjęte określenie przemysłowego robota współpracującego, którego nazwa pochodzi z języka angielskiego (collaborative robot). Pionierem w produkcji robotów współpracujących jest duńska spółka Universal Robots.
Głównym założeniem collaborative robots jest to, aby mogły blisko współpracować z ludźmi, co korzystnie przełoży się na szersze wykorzystywanie robotów w codziennej pracy. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji i technologii z zakresu Internetu rzeczy, roboty będą mogły reagować na kontekst, w którym działają. Staną się inteligentne i zyskają możliwość interakcji z innymi robotami i ludźmi. Coboty będą reagowały na konkretne sytuacje w oparciu o swoją wiedzę i dotychczas podejmowanie działania. Autonomiczna analiza danych w czasie rzeczywistym usprawni zarządzanie kluczowymi procesami.
Czym różni się cobot od tradycyjnego robota przemysłowego?
W porównaniu do standardowych robotów przemysłowych, coboty są znacznie łatwiejsze w konfiguracji i programowaniu. Nie trzeba posiadać wysokiej wiedzy programistycznej ani wykształcenia technicznego, aby z nich korzystać. Cechuje je również większa mobilność – w zależności od aktualnych potrzeb, coboty mogą obsługiwać różne maszyny (co w przypadku ciężkich robotów przemysłowych jest utrudnione lub niemożliwe).
Roboty współpracujące sprawdzą się szczególnie przy produkcji bądź przenoszeniu niewielkich elementów, ponieważ ich udźwig i zasięg jest słabszy niż w przypadku tradycyjnych robotów. Nie nadają się do spawania dużych konstrukcji ani przenoszenia większych ciężarów. Są przy tym znacznie mniejsze od konwencjonalnych odpowiedników.
Zastosowanie cobotów w logistyce
Nic dziwnego, że roboty stają się standardem w magazynach i centrach realizacji zamówień, a nad rozwojem technologii pracują kolejne firmy. Przede wszystkim pozwalają zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Są często szybsze i dokładniejsze niż ludzie. Poprzez zastąpienie ludzi w wykonywaniu monotonnych czynności fizycznych, pracy z dużymi ładunkami, przyczyniają się również do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i ogólnego zadowolenia pracowników.
Cobot pomoże nam w robotyzacji wielu procesów logistycznych, od transportu ładunków, po kompletowanie zamówień. Ułatwi takie czynności jak np.:
- paletyzacja (do 16 kg),
- pick&place,
- pakowanie towarów,
- kontrola jakości.
Zgodnie z prognozami, do 2023 roku rynek cobotów będzie wart ponad 80 miliardów dolarów. Pracownicy jednak nie mają się czego obawiać. Kadra nigdy nie zostanie całkowicie zastąpiona przez roboty, a jedynie przekwalifikowana do wykonywania bardziej ambitnych i skomplikowanych zadań.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.