6 kwietnia 2020

Prawo jazdy w smartfonie jeszcze w tym roku

Prawo jazdy w smartfonie? Tak! Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, takie udogodnienie ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Dzięki niemu kierowcy będą mogli zostawić dokument w domu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego.

Obecnie ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi jasno – kierowca musi mieć przy sobie dokument prawa jazdy za każdym razem, gdy siada za kierownicą. „Kierujący pojazdem jest zobowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego: dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem” – możemy przeczytać w Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602.

Co grozi kierowcy, który nie ma przy sobie dokumentu? Funkcjonariusze mogą upomnieć prowadzącego lub ukarać go mandatem w wysokości 50 zł. Sankcje są większe, gdy w ogóle nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu lub uprawnień do kierowania danym typem pojazdu (na przykład ma prawo jazdy kategorii B, ale prowadzi pojazd kategorii C). Pierwszy przypadek oznacza mandat na kwotę 500 złotych, natomiast drugi 300 złotych.

E-udogodnienia

Twarde prawo, ale już wkrótce ma się zmienić – i to za kilka miesięcy. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że właśnie wtedy skończy się proces legislacyjny, dzięki któremu możliwe będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Narzędzie już teraz jest znane wielu Polakom, którzy korzystają z niektórych e-udogodnień.

Wśród nich można wyróżnić składanie wniosków online o dowód, zgłoszenie narodzin dziecka, czy też dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Żeby móc korzystać z usług e-obywatel.pl, należy posiadać Profil Zaufany. Aby taki założyć, można skorzystać z bankowości elektronicznej lub założyć go online, a później – w ciągu 14 dni – potwierdzić odwiedzając jeden z Punktów Potwierdzających (między innymi w urzędach skarbowych lub miejskich).

E-praktyka

Jak będzie wyglądało e-prawo jazdy w praktyce? Podobnie jak e-dowód tożsamości, który już teraz jest honorowany przez niektóre firmy i instytucje, ale nie wszystkie. Z prawem jazdy w smartfonie ma być inaczej. Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji – będzie respektowane w każdej sytuacji i przez każdego, ponieważ przed wprowadzeniem w życie poprzedzi je bardziej szczegółowa zmiana przepisów.

Proces legislacyjny już się rozpoczął. Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował konieczność wprowadzenia zmian w paragrafie „Prawa o ruchu drogowym”. Mówi on o karze mandatu za brak fizycznego dokumentu podczas kontroli. Po wprowadzeniu zmian legislacyjnych i aktualizacji aplikacji mObywatel, dokument potwierdzający nasze uprawnienia będzie w naszym smartfonie.

Poza samym dokumentem, w aplikacji będziemy mogli na bieżąco sprawdzić liczbę punktów karnych, które kierowca otrzymał w ostatnich 12 miesiącach.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X