Własny gabinet fizjoterapii – pomysł na działalność gospodarczą dla fizjoterapeuty
Jesteś fizjoterapeutą i rozważasz otwarcie gabinetu fizjoterapii? Sprawdź, jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc go założyć, a także jakich formalności należy dopełnić. Poznaj również podstawowy sprzęt, którego potrzebujesz do prowadzenia takiej działalności oraz korzystne sposoby jego sfinansowania.
Kto może otworzyć gabinet fizjoterapii?
Własny gabinet fizjoterapii może założyć osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Potwierdzeniem ich uzyskania może być:
- dyplom ukończonych studiów wyższych w zakresie fizjoterapii,
- dyplom ukończenia przed 31 maja 2016 roku szkoły policealnej (publicznej lub z uprawnieniami szkoły publicznej) z uzyskaniem tytułu zawodowego technika fizjoterapii.
Fizjoterapeuta powinien również spełniać dodatkowe wymogi:
- stan zdrowia, który umożliwia wykonywanie zawodu fizjoterapeuty,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- niekaralność za umyślne przestępstwo,
- dobra znajomość języka polskiego.
Prywatny gabinet fizjoterapii – wymogi lokalowe
Aby założyć własny gabinet fizjoterapeutyczny, należy spełnić określone wymagania lokalowe i sanitarne wskazane zwłaszcza w następujących dokumentach:
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą,
- ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Kluczowe wymogi to m.in.:
- zapewnienie pomieszczeń, które są przeznaczone tylko na działalność fizjoterapeutyczną, w samodzielnym budynku, zespole budynków lub lokalu mieszkalnym,
- powierzchnia i kształt pomieszczeń muszą być dostosowane do sprzętu i aparatury,
- podłogi i ściany muszą być wykonane z materiałów, które można wyczyścić i zdezynfekować,
- dostęp do minimum jednej umywalki z ciepłą i zimną wodą, dozownikiem ze środkiem dezynfekcyjnym i mydłem w płynie oraz pojemnikiem z jednorazowymi ręcznikami i zbiornikiem na zużyte ręczniki,
- dostęp do co najmniej jednego pomieszczenia higieniczno-sanitarnego przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- osobny zlew z baterią w pomieszczeniach, w których zamierzasz przeprowadzać zabiegi i badania z wykorzystaniem sprzętu i narzędzi wielokrotnego użycia,
- umieszczenie regulaminu w widocznym miejscu lokalu,
- do masażu i kinezyterapii muszą być osobne pomieszczenia.
Jak założyć gabinet fizjoterapii? Obowiązki rejestracyjne
Aby zdobyć prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, trzeba uzyskać dokument PWZFz. W tym celu należy przesłać wniosek do Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) poprzez formularz na stronie https://kif.info.pl/rejestracja/, a następnie dostarczyć do Biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów w Warszawie kopie lub odpisy dyplomów. Od 31 października 2019 roku wykonywanie działalności gospodarczej przez fizjoterapeutę wymaga również rejestracji praktyki zawodowej – elektronicznie na stronie https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/.
Jeśli fizjoterapeuta chce prowadzić indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną, powinien założyć jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG. We wniosku należy wskazać właściwy kod PKD, np.:
- PKD 86.90.A. – działalność fizjoterapeutyczna,
- PKD 96.04.Z. – działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.
Istnieje także alternatywny sposób na to, jak założyć gabinet rehabilitacji. Można otworzyć go w ramach grupowej praktyki fizjoterapeutycznej – wspólnie z innymi fizjoterapeutami w formie spółki partnerskiej, jawnej lub cywilnej.
Przedsiębiorca powinien także zarejestrować się w ZUS jako płatnik składek na własne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie musi natomiast zgłaszać się do VAT, ponieważ usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z tego podatku – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.
Otwarcie gabinetu fizjoterapii – dodatkowe obowiązki
Prowadzenie własnego gabinetu fizjoterapii zazwyczaj nie wymaga zgody wojewódzkiego inspektora sanitarnego (SANEPID). Wyjątkiem jest zamiar prowadzenia takiej działalności w pomieszczeniu poniżej poziomu terenu przy budynku – np. w piwnicy.
Osoba prowadząca prywatny gabinet fizjoterapeutyczny ma także obowiązek:
- prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną,
- wydawać orzeczenia, zaświadczenia i opinie fizjoterapeutyczne na wniosek pacjentów lub uprawnionych podmiotów,
- korzystać z pieczątki z imieniem i nazwiskiem, wskazaniem zawodu fizjoterapeuty oraz numerem PWZFz,
- wykupić ubezpieczenie OC – o minimalnej sumie gwarancyjnej 30 tys. euro dla pojedynczego zdarzenia i 150 tys. euro dla wszystkich zdarzeń,
- rejestrować transakcje na rzecz klientów indywidualnych przy użyciu kasy fiskalnej – po przekroczeniu limitu 20 tys. zł.
Jakie urządzenia są potrzebne, aby prowadzić gabinet fizjoterapii?
Aby otworzyć własny gabinet fizjoterapii, należy zainwestować w aparaturę z odpowiednimi certyfikatami i przeglądami oraz sprzęt, taki jak np.:
- zestaw do elektroterapii,
- lampy IR i UV,
- zestaw do terapii ultradźwiękami,
- diatermie,
- aparat do terapii falą uderzeniową,
- aparat do stymulacji magnetycznej,
- rotory do rehabilitacji kończyn,
- zestaw do biostymulacji laserowej.
Do gabinetu fizjoterapeutycznego będziesz potrzebować mebli, sprzętu IT oraz oprogramowania, m.in. do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.
Jak sfinansować inwestycje do własnego gabinetu?
Urządzenia potrzebne do fizjoterapii możesz kupić za gotówkę lub skorzystać z zewnętrznego źródła. Do korzystnych źródeł finansowania zalicza się leasing, którym sfinansujesz różnego rodzaju urządzenia medyczne, komputery oraz oprogramowanie. Leasing ma wiele zalet. Jest łatwo dostępny poprzez uproszczone procedury i nawet zerowy wkład własny. Po zakończeniu leasingu możesz wykupić przedmiot lub wymienić go na nowy.
Innym wartym uwagi sposobem finansowania jest pożyczka leasingowa, która pozwala kupić sprzęt medyczny na własność – z obniżoną stawką VAT (8%) i elastycznymi warunkami umowy. Możesz skorzystać z dotacji – np. ze środków unijnych, PFRON czy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.