Leasing bez wpłaty własnej – kiedy jest możliwy?
Wiele firm leasingowych oferuje finansowanie środków trwałych bez wkładu własnego, czyli z czynszem inicjalnym 0%. Takie rozwiązanie może być korzystne dla firmowego budżetu i zachowania płynności finansowej, jednak nie w każdym przypadku jest możliwe.
Wyjaśniamy, jak działa leasing bez wpłaty początkowej, kiedy przedsiębiorca może skorzystać z leasingu bez wkładu własnego oraz co się z tym wiąże. Sprawdź także, czy możliwy jest leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej.
Czym jest czynsz inicjalny?
Czynsz inicjalny to opłata wstępna, która stanowi jeden z warunków zawarcia umowy leasingowej. Odpowiada kwocie wkładu własnego przedsiębiorcy, wnoszonego na rzecz firmy leasingowej w celu zabezpieczenia źródła finansowania. Wpłata własna ma charakter bezzwrotny – leasingodawca może wykorzystać ją w celu pokrycia ewentualnych zaległości w opłacaniu rat przez przedsiębiorcę. Pozwala więc ograniczyć ryzyko braku jego wypłacalności. Czynsz inicjalny jest pierwszym wydatkiem ponoszonym w związku z leasingiem. Zazwyczaj jego wysokość mieści się w przedziale 0-45% wartości środka trwałego.
Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z leasingu bez wpłaty własnej?
O leasingu bez wpłaty własnej można mówić wtedy, gdy wysokość czynszu inicjalnego została wyznaczona na 0%. Oznacza to, że leasingobiorca nie wnosi żadnej opłaty początkowej przy podpisywaniu umowy. Firmy leasingowe stosują różne kryteria przyznawania leasingu bez wkładu własnego, nie sposób więc jednoznacznie stwierdzić, kiedy przedsiębiorca może skorzystać z takiego rodzaju finansowania środka trwałego. Najczęściej jednak taka możliwość jest uzależniona od trybu zawarcia umowy, stażu przedsiębiorcy na rynku, jego zdolności leasingowej, a także rodzaju i wartości leasingowanego przedmiotu.
Leasing bez wkładu własnego a procedura uproszczona
Zawarcie umowy leasingu bez jakiejkolwiek wpłaty początkowej najczęściej wymaga zastosowania standardowej (pełnej) procedury. Zwykle nie pozwala na to tryb uproszczony, czyli wymagający jedynie przedstawienia przez przedsiębiorcę wniosku z oświadczeniem o osiąganych wynikach finansowych.
W przypadku pełnej procedury finansujący szczegółowo weryfikuje zdolność leasingową wnioskodawcy. Konieczne staje się wówczas złożenie szeregu zaświadczeń i innych dokumentów potwierdzających dobrą kondycję finansową firmy, m.in.:
- zestawienia z księgi przychodów i rozchodów,
- umowy spółki,
- deklaracji podatkowych,
- bilansu księgowego,
- zaświadczeń o braku zaległości wobec ZUS-u, urzędu skarbowego.
Skorzystanie z procedury uproszczonej zwykle wymaga wpłacenia opłaty wstępnej na poziomie 15-20% wartości środka trwałego. Umowa jest wówczas zawierana nawet w dniu złożenia wniosku. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing bez wpłaty wstępnej w trybie standardowym, wtedy musi się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na weryfikację. Leasing bez wpłaty własnej może okazać się niemożliwy w przypadku firm działających w branżach o podwyższonym ryzyku.
Leasing bez wpłaty własnej a rodzaj środka trwałego
Możliwość skorzystania z leasingu z wpłatą własną na poziomie 0% zależy również od rodzaju przedmiotu finansowania. Najłatwiej można skorzystać z takiej oferty w przypadku popularnych środków trwałych, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Firmy leasingowe chętnie godzą się zwłaszcza na leasing samochodu bez wpłaty własnej – szczególnie jeśli chodzi o nowe auto osobowe lub dostawcze do 3,5 tony. Bardziej problematyczne może okazać się sfinansowanie bez wkładu własnego drogiego pojazdu z segmentu premium lub auta używanego.
Firmy leasingowe finansują również przy zerowym czynszu inicjalnym m.in. sprzęt medyczny, wyposażenie biura czy sprzęt informatyczny. Istotne jest, aby przedmiot finansowany w leasingu pochodził od renomowanego dostawcy.
Znacznie trudniej otrzymać leasing na kosztowne, mało popularne i specjalistyczne środki trwałe, np. nieruchomości czy sprzęt budowlany. W takich przypadkach przy uruchomieniu umowy leasingowej zazwyczaj wymagany jest wkład własny na poziomie kilkudziesięciu procent.
Leasing 0% wpłaty własnej dla nowych firm
Leasing bez opłaty wstępnej jest zarezerwowany głównie dla przedsiębiorstw o długim stażu i ugruntowanej pozycji. Firmy działające na rynku krócej niż 12 miesięcy zwykle mogą otrzymać środek trwały jedynie przy wysokiej wpłacie własnej – leasing dla nowych firm jest zazwyczaj możliwy przy wniesieniu czynszu inicjalnego na poziomie minimum 20%. Wynika to z faktu, że nowe przedsiębiorstwa nie są w stanie udokumentować odpowiednio wysokiej zdolności leasingowej.
Wyjątkiem od reguły może być dodatkowe zabezpieczenie umowy leasingu, co pozwala ograniczyć ryzyko leasingodawcy związane z brakiem wypłacalności przedsiębiorcy. Młode firmy powinny w tym celu przedstawić określoną formę zabezpieczenia, np.:
- poręczenie innej firmy – dłużej działającej na rynku i cechującej się dobrą kondycją finansową,
- umowę przewłaszczenia,
- hipotekę na nieruchomość,
- blokadę środków na lokacie,
- weksel in blanco.
Warto mieć na uwadze, że sytuacja każdego przedsiębiorcy jest rozpatrywana indywidualnie – finansujący może odmówić leasingu również w przypadku zabezpieczenia umowy.
Z czym wiąże się leasing bez wpłaty własnej?
Zanim przedsiębiorca złoży wniosek o udzielenie leasingu bez wkładu własnego, warto, aby był świadomy konsekwencji takiej decyzji. Przede wszystkim będzie się to wiązać z wyższą ratą leasingową, a także zwiększoną kwotą wykupu środka trwałego.
Leasing bez wpłaty własnej może być korzystny dla tych przedsiębiorców, którzy nie zamierzają zdecydować się na wykup po zakończeniu leasingu operacyjnego. Rozwiązanie takie pozwala znacząco obniżyć koszty początkowe leasingu. Dzięki temu przedsiębiorca zachowuje płynność finansową i unika zamrażania środków, które może przeznaczyć np. na inwestycje w rozwój firmy, szkolenia czy wypłatę wynagrodzeń dla pracowników.
Leasing bez wkładu własnego – co warto zapamiętać?
Leasing bez wpłaty własnej to oferta, która pozwala uniknąć wnoszenia opłaty wstępnej przy zawieraniu umowy o finansowanie. Firmy leasingowe najczęściej dopuszczają takie rozwiązanie w przypadku przedsiębiorców działających co najmniej 12 miesięcy na rynku, cechujących się ugruntowaną pozycją, dobrą kondycją finansową i wysoką zdolnością leasingową. W przypadku leasingu bez wpłaty własnej zwykle wymagana jest standardowa procedura zawarcia umowy. Leasing z zerowym czynszem inicjalnym jest możliwy w przypadku popularnych i niezbyt kosztownych środków trwałych, np. samochodów osobowych, mebli biurowych czy sprzętu komputerowego. Zwykle należy jednak wziąć pod uwagę wyższą ratę leasingu oraz podniesioną kwotę wykupu.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.