Renata Owczarek

Renata Owczarek
Właścicielka firmy GTA GAZTECHNIKA RENATA OWCZAREK-STEFANIAK

Rok założenia firmy: 2012
Miasto: Łódź
Branża: instalacje gazowe i wodno-kanalizacyjne
Ilość zatrudnianych osób: 9
www.gaz-technika.pl

Żeby osiągnąć sukces, trzeba się zaangażować

Renata Owczarek-Stefaniak, właścicielka firmy GTA GAZTECHNIKA. Zrezygnowała z dobrej posady w korporacji, by prowadzić własny biznes. Z jakim skutkiem?

 

„Siła jest kobietą”. Jak Pani odniesie się do tego stwierdzenia, patrząc z perspektywy Pani biznesu?

Zgadzam się. Myślę, że ta siła tkwi w ciągłym „opiekowaniu się firmą”, żeby się rozwijała. Wiąże się to z dogłębną analizą rynku, dbaniem o relacje z klientami, ale również dbaniem o dobrą atmosferę w pracy. Jako kobieta zabiegam o budowę dobrej marki firmy na polskim rynku. Staram się, aby wewnątrz firmy panowała przyjazna atmosfera. Razem z pracownikami tworzymy przyjacielskie relacje, ale pilnuję, żeby praca była dobrze wykonana i rozliczam pracowników ze wszystkich wyznaczonych zadań. Stawiam na zadaniowy system pracy.

Co sprzyja budowaniu dobrych relacji z pracownikami?

Dajemy pracownikom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Mamy duże zaufanie do ich kompetencji. Przynajmniej raz w roku organizujemy wspólne wyjście do restauracji, na kręgle lub wyjazd, aby lepiej zintegrować zespół. Są to dobre praktyki wyniesione z poprzednich miejsc pracy. Zanim założyliśmy z mężem własny biznes, oboje pracowaliśmy w korporacjach i dobre doświadczenia staramy się przenosić na grunt własnej firmy.

Czy rozstanie z dobrą, pewną pracą w korporacji było łatwe?

Była to dla mnie ważna i ciężka decyzja. Miałam dobrą pracę, pracowałam w fajnym zespole ludzi, ale jednocześnie wiedziałam, że nasza firma rozrosła się na tyle, że już muszę poświęcić się jej w stu procentach. Nie żałuję decyzji. Żeby osiągnąć sukces, trzeba się zaangażować.

To jaki jest przepis na sukces?

To przede wszystkim dobry pomysł na biznes. Rozpoznanie rynku, wywnioskowanie, czy na ten biznes jest zapotrzebowanie, zbadanie potencjału konkurencji. Bardzo ważna jest również otwartość na potrzeby klientów. Dużą wartością naszej firmy jest grono wyspecjalizowanych pracowników, dzięki temu gwarantujemy klientowi profesjonalne i kompleksowe wykonanie usługi. Prowadząc firmę, trzeba dbać o aspekty finansowe – sumienność, terminowość i płynność finansową.

Kobieta i gazownictwo to nie jest popularne. Dlaczego właśnie taki rodzaj biznesu Pani wybrała?

To był pomysł mojego męża, ma 15-letnie doświadczenie w branży, a ja go wspieram. Wspólnie zdecydowaliśmy, że założymy firmę świadczącą usługi gazownicze oraz wodno-kanalizacyjne, bo było takie zapotrzebowanie na rynku, a w szczególności na instalacje gazowe ze zbiornikami LPG na własność.

Jakie cechy kobiece sprawdzają się w tej branży?

Uczestniczę w rozmowach z klientami i często przydają się cechy, które są właściwe kobietom. Rozmawiam z klientem w łagodny i otwarty sposób, by o wszystko mógł zapytać, żeby czuł się w pełni doinformowany. Dla wielu klientów specyfika montażu instalacji gazowych jest skomplikowana, zatem potrzebują objaśnień. Cechuje się większą dokładnością i precyzją niż mężczyzna, mężczyźni bywają impulsywni, a ja łagodzę często ton rozmowy. Potrafię przedstawić takie argumenty, żeby obie strony były zadowolone. Upewniam się, że klient wszystko rozumie, staram się mówić językiem przystępnym dla klienta. Często przychodzą do nas małżeństwa, które chcą założyć ogrzewanie gazowe w domu. Kobiety wtedy pytają o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Jako kobieta jestem wiarygodna, kiedy wyjaśniam, że stosujemy bardzo nowoczesne, bezpieczne rozwiązania. Ogrzewanie domu może być sterowane zdalnie przy zastosowaniu odpowiednich aplikacji na smartfona. Ponadto dbamy o korzyści finansowe klientów i sugerujemy im skorzystanie z dostępnych dofinansowań, czy to z gminnych środków, czy z programu rządowego „Czyste Powietrze”.
Nasza oferta jest szeroka, skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak również biznesowych. Wykonujemy instalacje gazowe dla domów z pojedynczymi zbiornikami oraz duże baterie – wielozbiornikowe zasilające hale produkcyjne, restauracje, hotele, kurniki suszarnie.

Za co jest Pani odpowiedzialna w firmie?

Odpowiadam za finanse, HR oraz marketing. Obsługujemy naszych klientów kompleksowo. Mamy ku temu odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, dlatego cały proces przygotowania dokumentacji, zaprojektowania i uzyskania pozwoleń, wykonanie instalacji – aż do zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego leży po naszej stronie. Jest to sytuacja bardzo komfortowa dla klienta, który nie musi poświęcać własnego czasu, my go w tym wyręczamy.

Kobiety, pełniąc różne funkcje społeczne i zawodowe, nie mają czasu dla siebie. Czy robi Pani coś tylko dla siebie, żeby odpocząć, zregenerować się?

W moim życiu bardzo ważny jest sport. Na co dzień zawsze muszę wygospodarować trochę czasu, żeby móc poćwiczyć. Chodzę na fitness, pływam, jeżdżę na nartach. Ostatnio uczę się pływać na desce surfingowej. Ruch jest dla mnie ważny, bo dodaje energii. Nasi pracownicy również są bardzo aktywni, dlatego wprowadziliśmy w firmie karty sportowe, które uprawniają do korzystania z obiektów sportowych.
Dbamy o aspekt wizualny zarówno naszych pracowników, jaki i naszej firmy. Mamy swoje logo, stronę internetową www.gaz-technika.pl, dzięki temu jesteśmy rozpoznawalni. Logo jest na samochodach, na strojach służbowych oraz sportowych – w tym roku powstała nasza firmowa drużyna piłkarska. Wzięliśmy udział w turnieju amatorów halowej piłki nożnej w Sieradzu o puchar mediów.

Firma istnieje na rynku od 2012 r., jak rozwinął się Pani biznes w ciągu 8 lat?

Rozwijamy się bardzo dynamicznie. Na początku firmę tworzyłam tylko ja z mężem, a teraz zatrudniamy 7 osób. Co roku poszerzamy bazę klientów i tym samym rośnie liczba montaży. Wcześniej realizowaliśmy zlecenia na kilkadziesiąt zbiorników, obecnie zrealizowaliśmy ich ponad 500, a jeszcze rok się nie skończył. Prowadzimy magazyn fabryczny zbiorników LPG polskiego producenta firmy Chemet S.A. Dzięki temu mamy ofertę dla klientów końcowych, ale również współpracujemy z siecią instalatorów, którzy zaopatrują się w naszym magazynie.

W jaki sposób nasz leasing dla przedsiębiorczych kobiet ułatwił rozwój firmy?

Możliwość wzięcia leasingu była bardzo istotna dla rozwoju naszej firmy. Mogliśmy sfinansować zakup samochodów ciężarowych oraz pomieszczeń socjalno-biurowych. Obecnie firma mieści się w Konstantynowie Łódzkim jest łatwo zauważalna i reprezentacyjna. Mamy biuro i magazyn na dużym terenie oraz odpowiedni sprzęt techniczny. Skorzystanie z leasingu to wielka pomoc, bo możemy dalej się rozwijać i spokojnie spłacać raty.

Biznes i obowiązki rodzinne – czy to się da połączyć?

Nie jest to łatwe, jednak wykonalne. Jak się prowadzi firmę, to trzeba wiele czasu jej poświęcić. Mam nastoletnią córkę i pełnoletniego już syna. Dzieci nas wspierają, uczestniczą w naszym życiu biznesowym, zawodowym. W wąskim zakresie nas wspierają i w ten sposób wszystko idzie do przodu.

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Koszt połączenia wg stawki operatora.
Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę
Znajdź oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portalu klientEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta