31 stycznia 2020

Własna serwerownia czy zewnętrzne data center

Zapewnienie odpowiednich warunków w serwerowni wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Konieczne jest zagwarantowanie ciągłości zasilania i dobrego połączenia z Internetem, odpowiednie zabezpieczenia antypożarowe oraz przed nieautoryzowanym dostępem. Czy warto inwestować we własną serwerownię?

 

Niezależna serwerownia

Szacuje się, że prawie 90 procent dużych przedsiębiorców posiada własne serwerownie. Właściciele firm cenią sobie bliskość serwerów, możliwość pełnej kontroli danych i analizy efektywności procesów.

Firmowe data center jest sporą inwestycją, dlatego decydując się na takie przedsięwzięcie, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które służą swoim doświadczeniem i doradztwem. Przystosują pomieszczenie do przechowywania specjalistycznych szaf i serwerów oraz przeszkolą pracowników.

 

Eko serwerownia – na co zwrócić uwagę

W kontekście obserwowanych zmian klimatycznych, coraz więcej mówi się o ochronie środowiska i technologiach, które w realny sposób mogą pozytywnie wpływać na ekologię. Urządzenia przechowujące dane i cała infrastruktura z nimi związania wykorzystują znaczne ilości energii elektrycznej.

Aby zatroszczyć się o środowisko i obniżyć swoje rachunki za prąd, warto zastosować free-cooling. Nowoczesne systemy klimatyzacji precyzyjnej wykorzystują powietrze wtłaczane z zewnątrz, jeśli temperatura jest niższa od tej, która została ustawiona w oprogramowaniu klimatyzacji. Pamiętaj również o jak najlepszym uszczelnieniu pomieszczeń i korytarzy, tak aby ograniczyć niepotrzebny przepływ powietrza. Pomysłem na usprawnienie systemu jest również wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych, które mogą zasilać serwerownię, a co więcej, pełnić funkcję zasilania awaryjnego.

 

Czy zewnętrzne data center jest bezpieczne

Główną barierą, przez którą wiele firm nie decyduje się na outsourcing przechowywania danych, jest obawa o wyciek informacji. Warto jednak pamiętać, że firmy świadczące tego typu usługi posiadają specjalistyczne systemy zabezpieczeń, między innymi: odpowiednie zapory internetowe, monitoring pomieszczeń i drzwi antywłamaniowe, a także własnych ochroniarzy.

 

To, które z rozwiązań jest bardziej opłacalne, przede wszystkim zależy od przeznaczenia serwerowni. W przypadku prowadzenia sklepu internetowego lub innej działalności świadczącej usługi w sieci, należy pamiętać o tym, że nawet krótka awaria może kosztować firmę sporo pieniędzy. Zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń jest niezbędne.

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń
801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę
Znajdz oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X