15 października 2020

Innowacje w rolnictwie – poznaj technologie przyszłości

Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla agrobiznesu. Ułatwiają współpracę pomiędzy producentami rolnymi, dystrybutorami i dostawcami. Niekonwencjonalne rozwiązania pomagają również w bardziej efektywnym zarządzaniu uprawami i hodowlami, a także niwelują negatywne oddziaływanie biznesu na środowisko.

 

Czas na Internet Rzeczy (IoT)

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mamy około 1,4 miliona gospodarstw rolnych. Dominują przede wszystkim gospodarstwa małe i średnie. By mogły utrzymać swoją konkurencyjność, niezbędne jest zwiększanie wydajności produkcji, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów oraz trosce o środowisko naturalne i różnorodność biologiczną.

Innowacyjne technologie mogą przełożyć się na zwiększenie produktywności roślin, poprawę dobrostanu zwierząt i zarządzanie ryzykiem, a w efekcie – zwiększenie rentowności rolnictwa dzięki zwiększonemu popytowi na produkty wysokiej jakości.

Jak możemy przeczytać chociażby w raporcie grupy roboczej do spraw Internetu Rzeczy przy Ministerstwie Cyfryzacji – „IOT w polskiej gospodarce”, możliwości wykorzystania Internetu Rzeczy w sektorze rolnictwa są ogromne. Zaliczyć możemy do nich między innymi:

  • Zastosowanie sensorów w uprawie i hodowli i ochronie roślin, hodowli zwierząt, nadzór nad fazami wzrostu
  • Śledzenie stanów magazynowych
  • Gospodarka odpadami i recykling w produkcji rolnej
  • Zarządzanie używaniem nawozów i środków ochrony roślin
  • Zarządzanie zużyciem wody w produkcji rolnej
  • Optymalizacja nawożenia
  • Sterowanie parametrami technologicznymi w chłodniach, przechowalniach i suszarniach
  • Zarządzanie i monitoring gospodarki pasiecznej
  • Precyzyjne karmienie

W tej chwili w Polsce nie funkcjonuje zbyt wiele farm demonstracyjnych, które pozwoliłyby na zaprezentowanie możliwości Internetu Rzeczy. Przekłada się to na niską świadomość branży w zakresie możliwości i zastosowań Internetu Rzeczy w rolnictwie.

 

Rośnie sprzedaż robotów

W tej kwestii polski rynek wyraźnie przyspiesza, jednak częstsza instalacja robotów dotyczy przede wszystkim fabryk motoryzacyjnych oraz branży chemicznej i metalowej. W naszym kraju średnio na 10 tysięcy pracowników przypada 36 robotów. Dla porównania, w Korei Południowej, czyli jednej z najszybciej rosnących gospodarek świata, na 10 tysięcy pracowników przypada około 530 robotów. Prawdziwy boom jest więc jeszcze przed nami.

Spójrzmy więc na przykłady z innych krajów. Spot, tak zwany robopies, który został wyprodukowany przez Boston Dynamic i był rozwijany od 2015 roku, jeszcze do niedawna przeznaczony był do zadań, które miał wykonywać wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach, a przede wszystkim w całkowicie kontrolowanych warunkach. Funkcja opracowana wspólnie z nowozelandzką firmą Rocos, specjalizującą się w zastosowaniu sztucznej inteligencji i rozwiązań z dziedziny robotyki w rolnictwie, umożliwia robotowi sprawdzenie się w roli pasterza.

Co więcej, Spot może także działać w trybie zautomatyzowanej floty, dzięki czemu z pełną skutecznością może zastępować psy pasterskie. Dzięki opcji rozbudowy systemu i możliwość wyposażenia go w dodatkowe akcesoria, potrafi również monitorować uprawy w czasie rzeczywistym, a nawet zbierać plony.

Z kolei na targach Fruit Logistica 2020 w Berlinie swoją premierę miał robot do zbioru truskawek. Wyposażony w wbudowany system do monitorowania jakości, zrywa owoce dokładnie jak człowiek, precyzyjnie i bez uszkodzeń. Potrafi też dokonać prognozy zbiorów na kolejny tydzień, a dzięki niemu właściciele upraw nie muszą martwić się o ręce chętne do pracy. To istotne, bowiem w ostatnich latach w wielu europejskich krajach przy zbiorach warzyw i owoców brakowało pracowników sezonowych.

 

Zrównoważony rozwój rolnictwa

Inteligentne urządzenia, takie jak sensory i kamery, przetwarzają informacje i monitorują w czasie rzeczywistym liczne parametry, między innymi: nawodnienie, odżywienie roślin czy prawdopodobieństwo ewentualnego wystąpienia szkodników i chorób. Przykład może stanowić chociażby obniżenie ilości stosowanych pestycydów czy możliwość selektywnego rozpylenia środków chwastobójczych bezpośrednio na szkodniki, nie skażając przy tym całej powierzchni upraw.

Zastosowanie innowacji w rolnictwie umożliwia więc maksymalizację produkcji upraw przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. To niezwykle ważne, ponieważ ochrona środowiska staje się priorytetem dla większość krajów Unii Europejskiej.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta