Agroboty podbijają sektor rolniczy
Nowe technologie mogą przełożyć się na zwiększenie produktywności roślin, poprawę dobrostanu zwierząt oraz lepsze zarządzanie ryzykiem. Wykorzystanie robotów w rolnictwie skutkuje zwiększeniem rentowności i konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz świadczy o trosce o środowisko naturalne.
Niestety w Polsce istnieje niewiele farm demonstracyjnych, które pozwoliłyby na zaprezentowanie możliwości rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy (IoT). Przekłada się to na niską świadomość w zakresie zastosowań IoT w rolnictwie – a tych jest wiele.
Co potrafią agroboty?
Sztuczna inteligencja, czujniki polowe i analiza danych w czasie rzeczywistym już na stałe zagościły w przemyśle rolniczym, jednak największym trendem na całym świecie jest wprowadzanie robotów rolniczych. Dla przykładu, robot TerraSentia stworzony przez EarthSense może autonomicznie poruszać się po polach i dokonywać pomiarów przy pomocy wbudowanych czujników, zbierać dane o roślinach i poinformować, które z nich są najsilniejsze, a które wymagają szczególnej uwagi. Może również wykryć pasożyty i choroby, które atakują rośliny.
Na rynku pojawiają się również roboty dwuramienne, które mogą wyręczyć pracowników w monotonnych zadaniach, takich jak zrywanie owoców, pakowanie i paletyzowanie produktów spożywczych. Coboty poprawiają również bezpieczeństwo, chociażby zastępując ludzi przy opryskiwaniu upraw środkami ochronnymi – są w stanie oszacować ilość substancji, która jest potrzebna do skutecznego spryskania pola. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Izraelskiego pracują obecnie nad specjalnymi dronami, które mogłyby zastąpić pszczoły w precyzyjnym zapylaniu roślin.
Korzyści z wykorzystania robotów w rolnictwie
Bez wątpienia rozwiązania z zakresu technologii rolniczych 4.0 przekładają się na mniejsze zużycie produktów i bardziej efektywne prowadzenie uprawy. Rozwiązują również problem niewystarczającej siły roboczej, zwłaszcza w sezonie. Dotychczas w Wielkiej Brytanii nawet 20 procent owoców marnowało się z powodu braku rąk do pracy. Agrobot SW 6010, wyspecjalizowany kombajn truskawkowy, który jest wyposażony aż w 30 ramion i kamery pozwalające wykryć stopień dojrzałości owoców, w ciągu sezonu zbiera nawet do 100 hektarów dojrzałych truskawek.
Także jeden z najpopularniejszych robotów autonomicznych – Spot, który co kilka miesięcy zyskuje nowe funkcje, w maju został dostosowany do wypasania owiec. Jedynie ograniczenie stanowi jego czas pracy, który na tę chwilę wynosi około 90 minut na jednym cyklu ładowania.
Trzymamy kciuki za powodzenie kolejnych projektów!
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.