Własna serwerownia czy zewnętrzne data center?
Zapewnienie odpowiednich warunków w serwerowni wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Konieczne jest zagwarantowanie ciągłości zasilania i dobrego połączenia z internetem, odpowiednie zabezpieczenia antypożarowe oraz przed nieautoryzowanym dostępem. Czy warto inwestować we własną serwerownię, a może lepiej postawić na zewnętrzne data center?
Zalety własnej serwerowni
Szacuje się, że prawie 90 procent dużych przedsiębiorców posiada własne serwerownie. Właściciele firm cenią sobie bliskość serwerów, możliwość pełnej kontroli danych i analizy efektywności procesów. Własna serwerownia to także szybsze połączenie między stacjami roboczymi a serwerem, a także możliwość dopasowania wszystkich elementów do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Firmowe data center jest jednak sporą inwestycją, dlatego decydując się na takie przedsięwzięcie, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które służą swoim doświadczeniem i doradztwem. Przystosują one pomieszczenie do przechowywania specjalistycznych szaf i serwerów, pomogą skonfigurować optymalny osprzęt informatyczny oraz przeszkolą pracowników.
Eko serwerownia – na co zwrócić uwagę?
W kontekście obserwowanych zmian klimatycznych, coraz więcej mówi się o ochronie środowiska i technologiach, które w realny sposób mogą pozytywnie wpływać na ekologię. Urządzenia przechowujące dane i cała infrastruktura z nimi związania wykorzystują znaczne ilości energii elektrycznej.
Aby zatroszczyć się o środowisko i obniżyć swoje rachunki za prąd, warto zastosować free-cooling. Nowoczesne systemy klimatyzacji precyzyjnej wykorzystują powietrze wtłaczane z zewnątrz, jeśli temperatura jest niższa od tej, która została ustawiona w oprogramowaniu klimatyzacji. Pamiętaj również o jak najlepszym uszczelnieniu pomieszczeń i korytarzy, tak aby ograniczyć niepotrzebny przepływ powietrza. Pomysłem na usprawnienie systemu jest również wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych, które mogą zasilać serwerownię, a co więcej, pełnić funkcję zasilania awaryjnego.
Koszty posiadania własnej serwerowni
Stworzenie i utrzymanie własnej serwerowni wiąże się ze sporymi kosztami. Oprócz dedykowanego pomieszczenia i szafy serwerowej niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków, czyli m.in. temperatury i wilgotności powietrza. Aby tego dokonać, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenia, takie jak klimatyzacja, zaawansowane systemy gaśnicze, transformatory czy przyłącza telekomunikacyjne.
Kolejnym kosztem jest wyszkolenie pracowników do obsługi serwera lub zatrudnienie nowych osób. Do tego dochodzą również opłaty za łącza internetowe i prąd, które mogą być szczególnie dotkliwe dla małych firm. Zewnętrzne data center, opiekujące się wieloma serwerami, korzysta z dużo tańszych usług dostawców internetowych (dzięki hurtowym zamówieniom).
Czy zewnętrzne data center jest bezpieczne?
Główną barierą, przez którą wiele firm nie decyduje się na outsourcing przechowywania danych, jest obawa o wyciek informacji. Warto jednak pamiętać, że firmy świadczące tego typu usługi posiadają specjalistyczne systemy zabezpieczeń, między innymi: odpowiednie zapory internetowe, monitoring pomieszczeń i drzwi antywłamaniowe, a także własnych ochroniarzy.
To, które z rozwiązań jest bardziej opłacalne, zależy przede wszystkim od przeznaczenia serwerowni. W przypadku prowadzenia sklepu internetowego lub innej działalności świadczącej usługi w sieci, należy pamiętać o tym, że nawet krótka awaria może kosztować firmę sporo pieniędzy. Zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń jest niezbędne.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.