Sprawdź, na jakie ułatwienia będą mogli liczyć kierowcy
Łatwiejsza rejestracja, likwidacja karty pojazdu i nalepek kontrolnych, a także możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To tylko niektóre korzyści dla kierowców i właścicieli pojazdów, które przyniesie zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Sejm przyjął projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją. Co się zmieni?
Prawo jazdy on-line
Kierowcy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli drogowej w Polsce. Dane i uprawnienia będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. To kolejne tego typu ułatwienie dla zmotoryzowanych. Już teraz kierujący pojazdami nie muszą mieć przy sobie dwóch innych dokumentów – dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.
Bez karty pojazdu, nalepek, pieczątek
Kolejne rozwiązania mają przynieść oszczędności czasu i pieniędzy. Skończy się obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy zabraknie w nim miejsca na nowe pieczątki. Zniesiony zostanie również obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Organy rejestrujące oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może sprawdzić historię auta on-line.
Więcej możliwości rejestracji
Zmiany w ustawie o ruchu drogowym dadzą możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Jednak to jeszcze nie koniec ułatwień. Właściciel będzie mógł czasowo zarejestrować samochód w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru. Tu pomocny będzie starosta właściwy dla miejsca zakupu lub odbioru.
Rejestracja u dealera
Nowością będzie wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego samochodu w autoryzowanym salonie sprzedaży. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, pozwoli zaoszczędzić czas, a także umożliwi odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.
Na tych samych tablicach
Właściciel pojazdu będzie mógł złożyć wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury, opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić. Razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności sięgające prawie 100 zł.
Czasowe wycofanie auta z ruchu
Katalog pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji zostanie rozszerzony o samochody osobowe. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych aut. W przypadku konieczności naprawy, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Zmiana pozwoli właścicielowi ograniczyć koszty ubezpieczenia.
Projekt ustawy został skierowany do Senatu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.