Rynek magazynowy w Polsce – najnowsze perspektywy
Na przestrzeni ostatnich lat nie brakowało bodźców stymulujących wzrost globalnego zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe. Z raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022” wynika, że aż 75 procent firm w Europie planuje poprawić swoje łańcuchy dostaw. Tendencja ta odczuwalna jest również w Polsce.
W artykule przedstawiamy, jak wygląda sytuacja na rynku magazynowym w Polsce oraz jakie są perspektywy rozwoju.
Magazyny logistyczne w Polsce
Rynek magazynowy w naszym kraju osiągał rekordowe wartości przy historycznie niskich stopach pustostanów. Eksperci szacują, że do końca 2022 roku zasoby magazynowe w Polsce wzrosną o ponad 5 milionów metrów kwadratowych. Tym samym całkowita podaż wyniesie 30 milionów metrów kwadratowych.
Kluczowe dla branży pozostają trzy regiony: Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna. Widoczny jest również dynamiczny rozwój na terenie rynków wschodzących. Nieustanny rozwój sektora e-commerce w Polsce, a także powiązany z nim rozwój firm kurierskich i sieci automatów paczkowych, wymusza budowę powierzchni logistycznych i magazynowych wokół mniejszych ośrodków miejskich, takich jak: Elbląg, Kalisz, Bydgoszcz, Toruń.
Najbliższa przyszłość rynku magazynowego
Czy w związku z ogromnym nasyceniem rynek magazynowy czeka w 2023 roku ochłodzenie? Mimo trudnej sytuacji rynku, na którą wpływa napięta sytuacja gospodarcza na świecie oraz inwazja Rosji na Ukrainę, Polska utrzymuje swoją atrakcyjną pozycję.
Inwestorzy zaczęli skracać światowe łańcuchy dostaw w celu zmniejszenia ich podatności na zewnętrzne zakłócenia. To również nasz kraj stanowi najważniejszy hub logistyczny dla firm planujących ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Prognozuje się, że w najbliższych latach zaczniemy obserwować trend przenoszenia ważniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych z terenów Ukrainy, Rosji i Białorusi do Polski – co zwiększy jeszcze bardziej popyt na przestrzenie logistyczne i magazynowe. Firma Cushman & Wakefield szacuje, że zasoby rynku powierzchni magazynowych w Polsce powinny przekroczyć 34 miliony metrów kwadratowych w 2024 roku.
Warto również zwrócić uwagę na efektywność kosztową. Mimo rosnących stawek za wynajem, te w Polsce pozostają jednymi z najniższych w Europie – kształtują się na poziomie 4-5 euro za metr kwadratowy. Dla porównania, w Czechach i Niemczech jest to 5-7 euro, a w Wielkiej Brytanii nawet 8-10 euro.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.