Rezygnacja z leasingu. Kiedy jest możliwa i jakie wiążą się z nią konsekwencje?
Rezygnacja z leasingu może być rozważana przez przedsiębiorców z różnych przyczyn. Do najczęstszych z nich można zaliczyć utratę płynności finansowej, chęć zamiany przedmiotu leasingu na nowy czy wystąpienie okoliczności, z powodu których dana rzecz przestała być potrzebna, np. zawieszenie lub zamknięcie działalności czy restrukturyzacja firmy.
Odpowiadamy na pytanie, czy można zrezygnować z leasingu i jakie wiążą się z tym konsekwencje. Wskazujemy również alternatywne możliwości, jakie ma przedsiębiorca rozważający rezygnację z leasingu.
Czy można zrezygnować z leasingu przed zakończeniem umowy?
Rezygnacja z leasingu jest możliwa, jednak takie rozwiązanie naraża leasingobiorcę na poniesienie wielu negatywnych konsekwencji. Do przedwczesnego zakończenia umowy konieczna jest zgoda firmy leasingowej, dlatego należy przedstawić jej pisemny wniosek. Procedury związane z wypowiedzeniem powinny być zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL).
Rezygnacja z leasingu – konsekwencje dla leasingobiorcy
Konsekwencją zerwania umowy jest przede wszystkim konieczność wcześniejszej spłaty leasingu. Przedsiębiorca musi zapłacić wszystkie pozostałe do końca raty pomniejszone o dyskonto, a także pokryć ewentualne zaległości. Firma leasingowa może go również obciążyć wysokimi opłatami manipulacyjnymi, które są uwzględnione w tabeli opłat i prowizji.
Rezygnacja z leasingu operacyjnego
Przedsiębiorca rozważający rezygnację z leasingu operacyjnego powinien wyliczyć, ile czasu minęło już od daty zawarcia umowy. Korzystniejsze będzie jej rozwiązanie dopiero po upływie 40% normatywnego okresu amortyzacji – leasing samochodów osobowych powinien trwać minimum 2 lata, a większości maszyn i urządzeń co najmniej 3 lata. Rezygnacja z leasingu operacyjnego przed tym terminem powoduje, że przedsiębiorca traci prawo wykupu przedmiotu na preferencyjnych warunkach. Kwota transakcji zostanie wówczas ustalona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez rzeczoznawcę i będzie odpowiadać rzeczywistej cenie rynkowej. Firma leasingowa kosztami takiej usługi obciąży leasingobiorcę.
Rezygnacja z leasingu połączona z wykupem pozwala przedsiębiorcy stać się właścicielem leasingowanego środka trwałego. Może on następnie dowolnie nim dysponować, np. dalej używać w swojej firmie, przenieść do majątku prywatnego czy sprzedać. Samodzielne poszukiwanie nowego nabywcy daje możliwość negocjowania ceny. Środki uzyskane ze sprzedaży przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć na pokrycie kosztów wynikających z zerwania umowy leasingu.
Umowę można również zerwać i zrezygnować z wykupu. Koniec leasingu wiąże się wtedy z koniecznością zwrócenia przedmiotu firmie leasingowej. Przedsiębiorca zostanie wezwany nie tylko do spłacenia wszystkich przyszłych rat, lecz także pokrycia wydatków, które leasingodawca poniesie w celu sprzedaży zwróconego środka trwałego – np. kosztów wyceny czy obsługi transakcji sprzedaży na rynku wtórnym. Wysokość zobowiązania na rzecz finansującego pomniejszy kwota, jaką uzyska on od nowego nabywcy przedmiotu. Zwykle jednak nie jest ona wystarczająca na pokrycie w całości zobowiązania przedsiębiorcy rezygnującego z leasingu.
Rezygnacja z leasingu finansowego
Rezygnacja z leasingu finansowego jest mniej skomplikowana, ponieważ nie zachodzi wykup, a leasingobiorca staje się automatycznie formalnym właścicielem środka trwałego po zakończeniu umowy. Można więc zrezygnować z leasingu – za zgodą finansującego – praktycznie w dowolnym momencie – bez konieczności spełniania wymogu 40% normatywnego okresu amortyzacji. Wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłacenia wszystkich nieuregulowanych oraz przyszłych rat pomniejszonych o dyskonto, a także wniesienia wysokiej opłaty manipulacyjnej.
Rezygnacja z leasingu samochodu
Przedsiębiorca może chcieć zakończyć wcześniej umowę, aby np. wymienić auto na nowe w leasingu. W takim przypadku warto zwrócić samochód w nienaruszonym stanie. W przeciwnym razie konieczne będzie pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonych podzespołów.
Leasingobiorca zostanie również zobowiązany do zwrócenia kluczyków, wszystkich elementów wyposażenia pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz pozostałej dokumentacji. Dopiero wtedy będzie możliwe podpisanie kolejnej umowy i wzięcie w leasing nowego pojazdu. Rezygnacja z leasingu samochodu może być także motywowana chęcią szybszego wykupu.
Jak zrezygnować z leasingu bez wypowiadania umowy?
Aby uniknąć negatywnych konsekwencji wcześniejszego zerwania umowy, warto rozważyć alternatywne możliwości. Jeśli chęć rezygnacji z leasingu wynika z obniżonej płynności finansowej, można złożyć do firmy leasingowej wniosek o wydłużenie umowy – dzięki temu zmniejszy się wysokość miesięcznej raty. Istnieje również możliwość zmiany harmonogramu spłaty.
Cesja leasingu
Jeśli przedsiębiorca zastanawia się, jak zrezygnować z leasingu w korzystny dla siebie sposób, może rozważyć możliwość zawarcia umowy cesji. Rozwiązanie to wiąże się z przeniesieniem leasingu na nowego leasingobiorcę. Będzie on kontynuował spłacanie rat leasingowych i korzystał z przedmiotu na niezmienionych zasadach. Zyska również możliwość wykupu środka trwałego na korzystnych warunkach po uregulowaniu ostatniej raty.
Cesja leasingu pozwala uniknąć konieczności wcześniejszej spłaty leasingu oraz opłat manipulacyjnych na skutek zerwania umowy. Dotychczasowy leasingobiorca może uzyskać od cesjonariusza (przedsiębiorcy przejmującego leasing) wynagrodzenie w formie odstępnego, które stanowi rekompensatę za dotychczas spłacone raty.
Cesja będzie możliwa jedynie za zgodą leasingodawcy, który zweryfikuje wiarygodność i zdolność leasingową nowego leasingobiorcy. Warunkiem uzyskania pozwolenia jest pokrycie wszystkich zaległych zobowiązań oraz wpłata opłaty manipulacyjnej za koszt obsługi cesji – zwykle w wysokości około 1000 złotych.
Dzierżawa przedmiotu umowy
Jeszcze innym rozwiązaniem jest wynajem przedmiotu leasingu innemu przedsiębiorcy, co również wymaga zgody leasingodawcy. Nowy użytkownik będzie płacić leasingobiorcy czynsz za używanie danej rzeczy, a uzyskana w ten sposób kwota może być przeznaczona na opłacanie bieżących rat leasingowych.
Dzierżawa przedmiotu leasingu pozwala, podobnie jak cesja, uniknąć negatywnych konsekwencji rezygnacji z leasingu. Przedsiębiorca nie musi wypowiadać umowy, dlatego nadal zachowuje prawo do wykupu środka trwałego po jej zakończeniu. Wadą najmu jest ryzyko nieuczciwości ze strony najemcy, który może nie płacić czynszu w terminie lub używać przedmiotu niezgodnie z przeznaczeniem. Dzierżawa nie pozwoli leasingobiorcy uniknąć konsekwencji uszkodzenia przedmiotu leasingu przez nowego użytkownika.
Rezygnacja z leasingu jest więc możliwa, lecz – ze względu na szereg negatywnych konsekwencji – najczęściej kosztowna i mało korzystna dla leasingobiorcy. W związku z tym powinna być traktowana jako ostateczność. W większości przypadków lepszym wyjściem będzie kontynuowanie umowy lub alternatywne rozwiązania, zwłaszcza cesja lub dzierżawa przedmiotu leasingu.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.