Czy można wymienić auto w leasingu przed końcem umowy?
Niektórzy przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, czy można wymienić auto w leasingu podczas obowiązywania umowy. Powodem takiego zamiaru zwykle jest chęć wyposażenia firmy w nowszy model – lepiej wyposażony, bezpieczniejszy, szybszy, oszczędniejszy czy bardziej reprezentacyjny. Leasingobiorca może również chcieć zamienić pojazd na tańszy, aby zmniejszyć wysokość raty – np. z powodu utraty płynności finansowej.
Zastanawiasz się, czy przed końcem umowy możesz wymienić przedmiotu leasingu, który wykorzystujesz w swojej działalności gospodarczej? Z artykułu dowiesz się, czy możliwa jest wymiana auta oraz z czym wiąże się przedterminowe zakończenie obecnego leasingu i podpisanie nowej umowy na kolejny pojazd.
Zmiana samochodu w trakcie trwania leasingu – czy to możliwe?
Zmiana auta na inne w trakcie leasingu zasadniczo nie jest możliwa. Przedsiębiorca powinien więc dobrze przemyśleć wybór modelu zanim podpisze umowę. Wymiana samochodu na nowy wymaga zawarcia kolejnej umowy na inne auto – może to wiązać się ze zmienioną wysokością raty oraz odmiennymi zasadami finansowania.
Wcześniejsza spłata leasingu i wymiana samochodu
Aby wymienić auto na nowe przed ustaloną w umowie datą jej zakończenia, można złożyć wniosek o wcześniejszą spłatę leasingu. W takim przypadku leasingobiorca będzie musiał uregulować wszystkie pozostałe do końca raty oraz uiścić opłatę manipulacyjną. Zakończenie umowy przed czasem może być połączone ze wcześniejszym wykupem auta. Przedterminowy wykup na korzystnych warunkach będzie możliwy jedynie pod warunkiem, że od zawarcia umowy leasingu minęły co najmniej 2 lata, czyli 40% okresu amortyzacji samochodu. Dokładne procedury przedwczesnego zakończenia umowy powinny być przedstawione w dołączonym do umowy dokumencie OWUL, czyli Ogólnych Warunkach Umowy Leasingowej.
Po spełnieniu wszystkich formalności związanych z przedterminowym zakończeniem leasingu, przedsiębiorca zyska możliwość sfinansowania innego pojazdu. Będzie się to wiązało z koniecznością zawarcia nowej umowy.
Cesja leasingu
Zmiana samochodu w trakcie leasingu stanie się także możliwa dzięki cesji dotychczasowej umowy. W konsekwencji takiej procedury leasing przejmuje inny przedsiębiorca, który kontynuuje umowę na niezmienionych zasadach. Uzyskanie zgody firmy finansującej na cesję będzie możliwe jedynie pod warunkiem, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania zostały uregulowane. Leasingodawca zweryfikuje również wiarygodność i zdolność leasingową podmiotu zainteresowanego przejęciem umowy.
Cesja leasingu pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji przedwczesnego zakończenia umowy, np. wysokiej opłaty manipulacyjnej czy kar umownych. Wymiana auta w leasingu operacyjnym jest w tym przypadku możliwa przed upływem 2 lat od zawarcia pierwotnej umowy, ponieważ wymóg normatywnego okresu amortyzacji zostanie spełniony przez nowego leasingobiorcę. Dzięki temu przedsiębiorca odstępujący od umowy leasingu może szybko wziąć w leasing nowy samochód.
Dzierżawa samochodu innej firmie
Jeszcze innym sposobem na zmianę auta w trakcie leasingu jest oddanie go w dzierżawę trzeciej stronie za zgodą firmy leasingowej. W tym przypadku nie dochodzi do zamiany dotychczasowego leasingobiorcy. Środki uzyskane dzięki wypożyczeniu pojazdu pozwolą mu nadal regulować pozostałe raty, a jednocześnie wziąć w leasing nowy samochód. Nie straci zarazem możliwości wykupu wydzierżawionego pojazdu. Główną wadą tego rozwiązania jest jednak ryzyko nieterminowych płatności od najemcy.
Zmiana auta w trakcie leasingu, jeśli jest obciążone wadą fabryczną
Może zdarzyć się, że pojazd wzięty w leasing będzie obciążony wadą fabryczną. Warto wiedzieć, że firma leasingowa nie ponosi wtedy odpowiedzialności za taki stan rzeczy, a leasingobiorca nie ma możliwości odstąpienia od umowy. Może jednak skorzystać z rękojmi i złożyć reklamację bezpośrednio u dostawcy pojazdu, np. dealera samochodowego. Jedną z opcji będzie wtedy wymiana samochodu w leasingu na nowy, pozbawiony wad.
Wymiana samochodu na nowy w leasingu po zakończeniu umowy
Wymiana samochodu przed końcem leasingu bywa kłopotliwa, czasochłonna i może wiązać się z różnego typu negatywnymi konsekwencjami. Najczęściej warto więc poczekać na koniec leasingu i dopiero wtedy wymienić auto na nowe.
Najprostszym sposobem zamiany samochodu w leasingu jest rezygnacja z wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. W takim przypadku przedsiębiorca po kilku latach zwraca auto finansującemu, a następnie może wziąć w leasing nowy pojazd. Takie rozwiązanie pozwala cały czas jeździć sprawnym autem z niskim przebiegiem. Przy takiej samej wysokości raty będzie to coraz nowocześniejszy i lepiej wyposażony samochód, ponieważ producenci z każdym kolejnym rokiem rozwijają swoje technologie. Jeśli jednak przedsiębiorca będzie chciał korzystać z modelu auta zaliczanego do wyższego segmentu, np. premium, konieczne stanie się zwiększenie dotychczasowych rat leasingowych.
Innym sposobem wymiany samochodu w leasingu jest skorzystanie z opcji wykupu. Następnie leasingobiorca będzie mógł sprzedać pojazd nowemu nabywcy, po czym zawrzeć kolejną umowę leasingową. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży auta można przeznaczyć na wniesienie opłaty wstępnej przy zawieraniu nowej umowy leasingowej. Pozwoli to wybrać znacznie droższy i nowocześniejszy samochód przy utrzymaniu raty na dotychczasowym poziomie. Minusem tego rozwiązania będzie jednak konieczność poszukiwania na własną rękę nabywcy auta z wcześniejszego leasingu.
Czy można zmienić samochód w trakcie leasingu – podsumowanie
Wymiana samochodu na nowy w leasingu nie jest więc możliwa bez zawarcia kolejnej umowy. Przedsiębiorcy zainteresowani szybszą zamianą auta mogą zwrócić się do finansującego z prośbą o przedterminowe zakończenie leasingu, cesję lub dzierżawę leasingowanego pojazdu. Rozwiązania te są jednak czasochłonne, wymagają spełnienia określonych formalności, a także mogą narażać na dodatkowe opłaty. Dlatego zwykle warto poczekać do końca leasingu. Po zakończeniu umowy będzie można bez trudu wymienić auto na nowe, podpisując kolejną umowę z firmą leasingową.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.