Prawo jazdy w telefonie – jak z niego korzystać?
Zbliża się przełomowy moment, na który czekało wielu kierowców! Od 5 grudnia 2020 roku zniknie konieczność wożenia ze sobą plastikowego prawa jazdy. Wystarczy, że „włożymy” je do… swojego smartfona! Sprawdź krok po kroku, jak to zrobić!
Lada dzień polscy kierowcy będą mogli wozić wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe w swoim smartfonie, w tym – po raz pierwszy – prawo jazdy. Nie wystarczy jednak zdjęcie dokumentu. Aby cieszyć się udogodnieniami niezbędne będzie pobranie aplikacji – mObywatel.
To bezpłatna i oficjalna aplikacja mobilna wydawana jest przez polski rząd. Za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja to obecnie sześć usług, a od 5 grudnia jej częścią stanie się również elektroniczne mPrawo jazdy.
Jak korzystać z ePrawa jazdy?
1. Należy pobrać aplikację mObywatel. W zależności od tego, z jakiego modelu telefonu korzystamy, można to zrobić wybierając sklep Google Play lub AppStore.
2. Po zainstalowaniu aplikacja poprosi nas o ustawienia hasła, a także o udzielenie zgód niezbędnych do prawidłowego działania.
3. W kolejnym kroku mObywatel poprosi nas o potwierdzenie tożsamości. Można to zrobić na dwa sposoby – poprzez profil zaufany lub eDowód.
4. Jeżeli jeszcze nie mamy takiego konta, najszybciej założymy profil Wystarczy potwierdzić swoje dane poprzez konto internetowe naszego banku.
5. Lista banków, które pozawalają na weryfikację danych, znajduje się na rządowej stronie profilu zaufanego. Po wybraniu banku należy wpisać login, hasło i kod SMS.
Gotowe! Profil mObywatel powinien już działać. Od 5 grudnia pojawi się w nim ePrawo jazdy. Podczas kontroli drogowej wystarczy sięgnąć po telefon, włączyć aplikację i okazać wirtualny dokument. Wraz z mPrawem jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych (o ile takie otrzymaliśmy).
mPojazd i nie tylko
W aplikacji mObywatel znajduje się również mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Dodatkowo można w niej znaleźć informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu (nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant).
mPojazd przynosi jeszcze jedno ciekawe udogodnienie – aplikacja 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania, wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajduje się też: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
W przyszłym roku kierowcy zyskają kolejne nowe uprawnienia. Więcej informacji można znaleźć w artykule na naszej stronie internetowej.