Jak motywować pracowników w swojej firmie? 10 sprawdzonych sposobów
Motywowanie pracowników to podstawowe zadanie pracodawców i managerów. Nie każdy z nich jednak wie, jak robić to skutecznie. A przecież od poziomu motywacji zespołu zależy w ogromnym stopniu rozwój firmy.
Dlaczego wysoka motywacja pracowników jest tak istotna?
Zmotywowany pracownik przynosi przedsiębiorstwu wiele korzyści. Pracuje wydajniej i angażuje się w wykonywane obowiązki. Praca sprawia mu satysfakcję, dlatego jest mniej skłonny do zmiany miejsca zatrudnienia. Spada więc ryzyko wysokiej rotacji w firmie, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami rekrutacji i wdrażania nowych pracowników. Stymulowanie wysokiego poziomu motywacji zapobiega również wypaleniu zawodowemu zatrudnionych. Wpływa ponadto na kreowanie pozytywnego wizerunku wewnętrznego firmy – jest ona postrzegana przez pracowników jako przyjazne miejsce, w którym przełożeni dbają o swoich podwładnych.
10 skutecznych sposobów motywowania pracowników
Przedstawiamy sposoby motywowania pracowników, które warto wprowadzić w swojej firmie. Skupiamy się na metodach pozapłacowych, czyli z wyłączeniem podwyżek, premii czy nagród finansowych.
Publiczne pochwały
Do najskuteczniejszych sposobów motywowania pracownika należą słowne pochwały, najlepiej w obecności innych członków zespołu. Warto doceniać nie tylko wyniki, lecz także podjęte wysiłki oraz poczynione postępy. Przełożony powinien zauważać zarówno wielkie sukcesy, jak i mniejsze osiągnięcia. Pochwały budują poczucie wartości u pracownika i skłaniają go do kolejnych działań dla dobra firmy.
Częste informacje zwrotne
Pracownik w celu utrzymania wysokiej motywacji powinien mieć poczucie sensu swojej pracy i pewność, że jest ona dobrze wykonywana. Dlatego tak ważne jest, aby manager przekazywał mu na bieżąco feedback. Warto dać podwładnemu do zrozumienia, że może popełniać błędy, które są nieuniknione i stanowią warunek rozwoju. Ważne jest jednak, aby przekazać mu wskazówki, w jaki sposób może ich w przyszłości unikać.
Możliwość rozwoju kompetencji
Pracodawca może zwiększyć motywację pracowników, zapewniając im możliwość udziału w szkoleniach, konferencjach, kursach językowych, branżowych eventach, studiach podyplomowych czy innych formach podnoszenia kwalifikacji. Szkolenia dla pracowników nie muszą narażać pracodawcy na wysokie koszty. Można je zorganizować wewnątrz firmy, angażując do ich prowadzenia swoich doświadczonych pracowników. Warto również ubiegać się o dofinansowanie na ten cel – np. ze środków Unii Europejskiej, Krajowego Funduszu Szkoleniowego czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Work-life balance
Wysoka motywacja pracownika wymaga zachowania równowagi pomiędzy jego życiem zawodowym a prywatnym. Ciężko będzie mu ją utrzymać w przypadku częstych nadgodzin czy zabierania pracy do domu. Pozytywny wpływ na motywację może wywrzeć np. możliwość pracy zdalnej czy w elastycznych godzinach.
Pozapłacowe benefity
Kolejnym sposobem na to, jak motywować pracowników, jest zaoferowanie im różnego typu benefitów. Może to być np. telefon czy samochód służbowy, karta multisport, zniżki na produkty firmy, karnety na siłownię, bilety do kina, bony świąteczne, firmowe obiady, dofinansowanie do prywatnego przedszkola dla dziecka czy pakiet opieki medycznej. Ważne jest, aby każdy pracownik mógł samodzielnie wybierać interesujące go benefity.
Dogodne warunki pracy
Na motywację pracowników mają także wpływ warunki w miejscu pracy. Należy zadbać zwłaszcza o odpowiednie oświetlenie i temperaturę, niski poziom hałasu, wentylację pomieszczenia czy zapewnienie odzieży ochronnej. Istotne jest stworzenie takiego stanowiska pracy, które zapobiega problemom z kręgosłupem czy wzrokiem – warto zainwestować zwłaszcza w ergonomiczny fotel oraz biurko dla pracowników biurowych. Dobrym pomysłem może także okazać się wydzielenie w firmie strefy relaksu i rozrywki.
Otwarta komunikacja
Aby pracownik czuł się ważny i zmotywowany, warto zachęcać go do wyrażania własnych opinii i sugestii, a także zgłaszania ewentualnych problemów. Manager powinien stworzyć dogodne warunki, aby każda zatrudniona osoba mogla uczestniczyć w życiu firmy i bez skrępowania przedstawiać pomysły na jej rozwój. Wartym wdrożenia rozwiązaniem są cykliczne badania ankietowe satysfakcji pracowników, pozwalające im zabierać głos w anonimowy sposób.
Jasne wytaczanie celów, obowiązków i efektów
Motywowanie pracowników polega również na precyzyjnym przedstawieniu im wymagań, celów, ścieżki kariery, a także misji i wartości firmy. Informacje te powinny być przekazane już na etapie onboardingu, czyli wdrażania nowej osoby do pracy. Oczekiwania należy sformułować w taki sposób, aby były zrozumiałe, realne oraz określone czasowo.
Dobra komunikacja w zespole
Wysoka motywacja pracowników jest w dużym stopniu uzależniona od atmosfery panującej w zespole. Manager powinien zadbać o to, aby wszyscy członkowie zespołu odnosili się do siebie z szacunkiem, wspierali się i lubili spędzać czas w swoim towarzystwie. Do dobrych praktyk można zaliczyć organizowanie dla pracowników i ich rodzin wyjazdów integracyjnych, imprez czy pikników.
Wspólne świętowanie sukcesów firmy
Warto budować w organizacji poczucie wspólnoty poprzez świętowanie sukcesów w gronie przełożonych i pracowników. Można zorganizować z takiej okazji imprezę w restauracji, zaoferować dodatkowy dzień wolny od pracy, wspólne wyjście na kręgle czy poczęstować zespół tortem. Dzięki rytuałom świętowania sukcesów pracownicy mogą poczuć, że ich starania mają sens. W efekcie wzrasta ich motywacja oraz w większym stopniu identyfikują się z wartościami firmy.
Motywowanie pracowników – jak tego nie robić?
W wielu firmach nadal są wykorzystywane stare sposoby motywowania pracowników, które zazwyczaj okazują się nieskuteczne. Polegają na stosowaniu względem nich gróźb czy ostrych reprymend. Pracodawca próbuje zmotywować podwładnego, strasząc go zwolnieniem, pozbawieniem premii czy innymi negatywnymi konsekwencjami. Może także nadmiernie go krytykować, ośmieszać czy upokarzać przy innych członkach zespołu. Tego rodzaju działania powodują spadek kreatywności i poczucia wartości u pracownika. Staje się on zestresowany, a przez to bardziej skłonny do popełniania błędów.
Zastanawiając się nad tym, jak motywować pracowników, warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby każdego z nich. Sposób skuteczny w przypadku jednej osoby nie musi sprawdzić się u wszystkich zatrudnionych. Dlatego tak ważna jest otwarta komunikacja w firmie.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.