Czy leasing się opłaca? Korzyści i zalety leasingu
Szukasz sposobu na korzystne sfinansowanie firmowej inwestycji i zastanawiasz się, czy leasing się opłaca? Poznaj jego najważniejsze zalety oraz korzyści. Przekonaj się, dlaczego warto zawrzeć umowę leasingu.
Nieduże formalności przy zawieraniu umowy
Decyzję o przyznaniu leasingu można otrzymać nawet w dniu złożenia wniosku. Pozwala na to zastosowanie przez finansującego uproszczonego trybu weryfikacji. Leasingobiorca nie musi wtedy wykazywać wysokiej zdolności kredytowej, a formalne procedury są ograniczone do minimum. Zazwyczaj firmy leasingowe wymagają jedynie złożenia pisemnego oświadczenia o wynikach finansowych. Nie jest wtedy konieczne przedstawianie dodatkowych zabezpieczeń, umów, zaświadczeń urzędowych, sprawozdań finansowych itp.
Procedura uproszczona dotyczy zwłaszcza popularnych i niezbyt kosztownych środków trwałych, na które istnieje duży popyt na rynku – np. samochodów osobowych. Leasing jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku od co najmniej 6 miesięcy.
Możliwość finansowania różnych przedmiotów
W leasing można wziąć różnego typu przedmioty – zarówno nowe, jak i używane o dowolnej wartości. Najczęściej firmy leasingowe finansują następujące środki trwałe:
- samochody osobowe,
- samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony,
- pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony,
- maszyny produkcyjne, spożywcze i rolnicze,
- sprzęt budowlany,
- komputery i inny sprzęt IT,
- urządzenia poligraficzne,
- sprzęt medyczny,
- nieruchomości.
Leasingodawcy oferują również leasing wielu innych przedmiotów, np. motocykli, paneli fotowoltaicznych, mebli biurowych, samolotów, dronów, łodzi czy kamperów.
Sposób na uniknięcie zamrażania budżetu
Do korzyści z leasingu zalicza się również to, że pozwala on uniknąć zamrażania środków finansowych, co ma miejsce w przypadku zakupów za gotówkę. Przedsiębiorca może podzielić płatność na wiele mniejszych rat, które nie będą stanowiły sporego obciążenia budżetu. Dzięki temu zdoła sfinansować większą liczbę inwestycji, zaopatrzy firmę w droższe środki trwałe o lepszych parametrach czy też przeznaczy pieniądze na pokrywanie bieżących kosztów swojej działalności. Firmy leasingowe często są w stanie wynegocjować rabaty od dostawców, z którymi podejmują stałą współpracę. Przekłada się to na niższą ratę leasingową dla leasingobiorcy.
Elastyczna spłata rat
Firmy leasingowe umożliwiają swoim klientom dostosowywanie wysokości rat do ich możliwości finansowych. Kwotę miesięcznego zobowiązania można obniżyć, decydując się na wpłacenie wysokiej opłaty wstępnej, wydłużenie okresu leasingu czy wysoki wykup. Niektórzy leasingodawcy pozwalają również zmieniać harmonogram spłaty oraz wysokość rat z uwzględnieniem sezonowości branży leasingobiorcy lub jego zmieniającej się sytuacji finansowej. Na taki przywilej mogą liczyć jedynie ci klienci, którzy terminowo opłacają raty leasingowe.
Finansowanie inwestycji bez wkładu własnego
Zalety leasingu można również upatrywać w możliwości otrzymania przedmiotu bez konieczności wnoszenia wkładu własnego, zwanego również opłatą wstępną lub czynszem inicjalnym. Zwykle jest to możliwe jedynie przy zastosowaniu standardowej procedury weryfikacyjnej – przedsiębiorca musi wtedy udowodnić stabilną sytuację swojej firmy, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Minusem leasingu bez opłaty wstępnej jest wyższa kwota miesięcznej raty oraz wykupu.
Możliwość wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy
Sporym plusem leasingu jest możliwość zostania właścicielem środka trwałego po zakończeniu umowy. Kwota wykupu będzie znacznie niższa w porównaniu do wartości rynkowej danej rzeczy. Wykup w leasingu operacyjnym jest dobrowolny – przedsiębiorca może również zwrócić przedmiot finansującemu, po czym wziąć w leasing nowy model o lepszych parametrach.
Dodatkowe usługi na atrakcyjnych warunkach
Rozważając kwestię tego, czy leasing się opłaca, warto wziąć pod uwagę korzyść związaną z pakietami dodatkowych usług oferowanych przez firmy leasingowe. Wiele z nich proponuje leasingobiorcom możliwość uwzględnienia w cenie miesięcznej raty usługi serwisowej, pomocy drogowej, przeglądów w autoryzowanych stacjach, wymiany opon i wycieraczek czy samochodu zastępczego. Przedsiębiorca płaci w takim przypadku ryczałtową kwotę i nie musi ponosić dodatkowych kosztów na skutek niespodziewanych sytuacji, np. awarii czy wypadku.
Brak obciążania zdolności kredytowej
Zaletą leasingu dla leasingobiorcy jest także brak negatywnego wpływu takiej umowy na jego zdolność kredytową. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł w razie potrzeby finansować inne firmowe inwestycje za pomocą kredytu.
Czy leasing ma wady?
Leasing, podobnie jak każda inna forma finansowania, ma jednocześnie zalety i wady. Najważniejsze minusy wynikają z faktu, że przez cały okres umowy właścicielem środka trwałego pozostaje finansujący. Może on w związku z tym narzucić leasingobiorcy sposób korzystania z przedmiotu czy warunki ubezpieczenia. Jednak wada ta może być jednocześnie zaletą, ponieważ firma leasingowa wyręcza przedsiębiorcę z czasochłonnych formalności związanych z załatwianiem polisy czy rejestracją samochodu. Może również wynegocjować dla niego niższe raty ubezpieczenia w towarzystwach ubezpieczeniowych, z którymi podejmuje partnerską współpracę.
Dlaczego leasing się opłaca?
Odpowiedź na pytanie czy leasing się opłaca może więc być tylko jedna – tak! Z tą formą finansowania wiąże się wiele zalet oraz korzyści i tylko kilka minusów. Przede wszystkim leasingobiorca może otrzymać przedmiot w leasingu szybko, bez skomplikowanych formalności i nawet z zerowym wkładem własnym. Ma możliwość wzięcia w leasing różnego typu przedmiotów o dowolnej wartości, a po zakończeniu umowy zyskuje prawo do wykupu na atrakcyjnych warunkach. Korzyści z leasingu są również związane z atrakcyjnym pakietem dodatkowych usług oferowanych przez firmy leasingowe.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.