Czy fotowoltaika się opłaca? O korzyściach finansowych z inwestycji w ogniwa słoneczne
Koszty energii elektrycznej mogą stanowić znaczące obciążenie firmowego budżetu. Przedsiębiorca ma możliwość ich obniżenia, jeżeli zdecyduje się na instalację ogniw fotowoltaicznych. Konstrukcje te przechwytują promienie słoneczne, które następnie są przemieniane za pomocą inwertera w energię elektryczną.
Jeśli nie jesteś pewien, czy fotowoltaika się opłaca, po przeczytaniu naszego artykułu nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości. Wskazujemy najważniejsze korzyści finansowe oraz czynniki, od których może zależeć opłacalność fotowoltaiki. Podpowiadamy ponadto, w jaki sposób korzystnie sfinansować taką inwestycję.
Oszczędności na energii elektrycznej
Dzięki panelom fotowoltaicznym przedsiębiorca może w skali roku uzyskać spore oszczędności na energii elektrycznej. Ogniwa pozwalają wytwarzać firmie na własne potrzeby prąd, który posłuży np. do oświetlenia i ogrzania biur, hal, magazynów i innych pomieszczeń. Fotowoltaika umożliwia również zasilanie energią różnego typu urządzeń, np. maszyn, komputerów, drukarek czy systemów klimatyzacji. Zazwyczaj opłacalność paneli fotowoltaicznych jest większa w przypadku przedsiębiorców w porównaniu do osób prywatnych, z uwagi na wyższe zużycie energii elektrycznej w firmach niż w gospodarstwach domowych.
Fotowoltaika jest opłacalna ze względu na to, że zapewnia przedsiębiorcom dostęp do niemal darmowego źródła energii przez długi czas – nawet ponad 25 lat. Dzięki takiej inwestycji nie trzeba się przejmować szybko rosnącymi cenami za dostawę oraz dystrybucję energii elektrycznej. Im wyższe i częstsze podwyżki opłat w kolejnych latach, tym fotowoltaika będzie się bardziej opłacać. Przedsiębiorca uniknie również dzięki jej instalacji dodatkowych kosztów związanych z opłatą OZE oraz opłatą mocową. Środki zainwestowane w zakup paneli fotowoltaicznych zwykle zwracają się już po około 6-10 latach.
Wzrost wartości nieruchomości
Opłacalność fotowoltaiki wynika również z tego, że instalacja taka zwiększa wartość nieruchomości. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał w przyszłości sprzedać budynek firmy, pozwoli mu to wynegocjować lepszą cenę. Warto mieć na uwadze, że wartość paneli fotowoltaicznych spada znacznie wolniej w porównaniu do wielu innych środków trwałych.
Możliwość uniknięcia przerw w dostawie energii
Firma może ponieść spore straty finansowe w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu. Montaż ogniw fotowoltaicznych pozwala uniknąć takiego ryzyka, ponieważ przedsiębiorca ma możliwość magazynowania wytworzonej energii w akumulatorach. Dzięki temu zachowuje ciągłość procesów produkcyjnych.
Korzyści wizerunkowe
Firma korzystająca z fotowoltaiki zyskuje także pod względem wizerunkowym. Jeżeli będzie postrzegana jako działająca proekologicznie, może jej to ułatwić pozyskiwanie nowych klientów, co przełoży się na realne korzyści finansowe.
Fotowoltaika a odliczenie od podatku
Przedsiębiorca prowadzący własny biznes w domu, który stanowi jego własność lub współwłasność, może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej na zakup fotowoltaiki. Odliczenie od podatku z tego tytułu wynosi w 2021 roku maksymalnie 53 tysiące złotych. Ulga dotyczy wszystkich wydatków związanych z instalacją fotowoltaiki, w tym kosztów montażu. Warto pamiętać, że odliczeniu nie podlegają wydatki, które zostały wcześniej zaliczone przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodu.
Jak zmaksymalizować opłacalność fotwoltaiki?
Podpowiadamy, jakie kwestie wziąć pod uwagę, aby inwestycja w fotowoltaikę była jak najbardziej opłacalna.
Status prosumenta
Mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogą zwiększyć opłacalność fotowoltaiki, jeżeli skorzystają z prawa do zostania prosumentami. Pozwoli im to odzyskać w ciągu jednego roku rozliczeniowego do 80% (instalacja o mocy do 10 kWp) lub do 70% (instalacja do 50 kWp) przekazanych do sieci energetycznej nadwyżek energii elektrycznej. Przedsiębiorca może wykorzystywać je w okresie zerowej produkcji, np. nocą lub w pochmurne dni zimowe. Uzyskanie statusu prosumenta jest możliwe pod warunkiem, że wytwarzanie prądu nie stanowi głównego obszaru działalności gospodarczej.
Sprzedaż nadwyżek energii na zasadach ogólnych
Firmy mają również możliwość sprzedaży sieci energetycznej nadwyżek energii na zasadach ogólnych. Jest to jednak mniej opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ uzyskane kwoty będą znacznie niższe w porównaniu do cen zakupu energii.
Instalacja ogniw w odpowiednim miejscu
Aby inwestycja w fotowoltaikę była jak najbardziej opłacalna, warto również dobrze przemyśleć miejsce instalacji paneli. Kluczową kwestią jest orientacja dachu w odpowiednim kierunku. Najlepiej, aby był on skierowany na południe, co pozwoli produkować sporą ilość energii przez najdłuższy czas w ciągu dnia. Jeżeli jednak firma pracuje głównie w godzinach porannych lub wieczornych, wtedy równie opłacalne może okazać się założenie paneli w kierunku wschodnim bądź zachodnim. Orientacja na północ nie będzie opłacalna.
Warto także upewnić się, że panele słoneczne nie znajdują się w zacienionym miejscu, np. z powodu pobliskich drzew, budynków czy innych elementów zabudowy. Istotny pod kątem opłacalności inwestycji będzie również kąt nachylenia dachu – najlepiej, aby wynosił od 35 do 38 stopni. Nie należy montować ogniw na całkiem płaskich dachach. Alternatywnym rozwiązaniem może być instalacja na podłożu.
Wysoka autokonsumpcja
Wskazanym krokiem jest również zwiększenie autokonsumpcji energii, czyli jej bieżącego użycia. Najlepiej wykorzystywać jej jak najwięcej w ciągu słonecznych dni, kiedy fotowoltaika wytwarza sporo prądu. Warto również dopasować moc paneli do faktycznego zapotrzebowania, ponieważ wytwarzanie zbyt dużych nadwyżek może obniżyć opłacalność inwestycji.
Jak korzystnie sfinansować fotowoltaikę?
Cena instalacji zazwyczaj wynosi od 4 do 6 tysięcy złotych za każdy kWp. Fotowoltaika może więc kosztować od kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Przedsiębiorca może kupić ogniwa za gotówkę, jednak w takim przypadku zamraża spory kapitał. Warto rozważyć możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup fotowoltaiki, np. z programu „Energia Plus”, środków unijnych czy programów regionalnych.
Leasing na fotowoltaikę
Leasing paneli fotowoltaicznych pozwala sfinansować instalację o wartości nawet do 500 tysięcy złotych bez wysokiego wkładu własnego. Jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku od co najmniej 6 miesięcy. Jego otrzymanie wiąże się ze znacznie mniejszą liczbą czasochłonnych procedur i koniecznych do spełnienia wymagań w porównaniu do kredytu. Przedsiębiorca opłaca inwestycję ze swoich bieżących przychodów, w formie comiesięcznych rat leasingowych.
Można wyróżnić leasing operacyjny i finansowy (kapitałowy). W obu przypadkach formalnym właścicielem paneli słonecznych jest leasingodawca, a przedsiębiorca je dzierżawi. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że korzystający z leasingu operacyjnego nie może umieścić fotowoltaiki w majątku firmy – pozwala na to leasing finansowy. Po zapłaceniu ostatniej raty w leasingu kapitałowym przedsiębiorca staje się automatycznie formalnym właścicielem paneli fotowoltaicznych. Korzystający z leasingu operacyjnego może natomiast zdecydować się na wykup po atrakcyjnej cenie.
Czy fotowoltaika się opłaca, kiedy jest instalowana zimą?
Instalacja fotowoltaiki zimą może być opłacalna nawet pomimo tego, że w tym okresie poziom i czas nasłonecznienia jest najniższy, a tym samym panele wytwarzają najmniej energii. Warto jednak wiedzieć, że w niskich temperaturach wzrasta sprawność ogniw. W związku z tym mroźne i słoneczne dni to optymalne warunki do pracy fotowoltaiki. Panele są odporne na niskie temperatury – pozostają wydajne nawet do -40 stopni. Zazwyczaj nie ma potrzeby odśnieżania modułów, ponieważ ich instalacja pod odpowiednim kątem powoduje samoistne osuwanie się śniegu.
Montaż paneli w okresie zimowym bywa opłacalny również ze względu na to, że można wtedy łatwiej znaleźć oferty promocyjne na zakup paneli. Mniej osób decyduje się na instalację zimą, dlatego zwykle znacznie krótszy jest czas oczekiwania na montaż niż w pozostałych porach roku.
Odpowiedź na pytanie o to, czy fotowoltaika się opłaca może być zatem tylko jedna – zdecydowanie tak!
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.