Certyfikaty BREEAM i LEED – znaczenie w ekologicznym budownictwie
CSR już na stałe wpisał się w sposób funkcjonowania branży logistycznej. Coraz większą wagę przykłada się również do budownictwa ekologicznego. W Polsce uznawane są obecnie dwa systemy certyfikacji nowoczesnych obiektów przemysłowych: BREEAM i LEED.
Sprawdź, jakie wymagania i kryteria brane są pod uwagę przy certyfikacji BREEAM oraz certyfikacji LEED. Z artykułu dowiesz się również więcej o korzyściach wynikających z budowy ekologicznych obiektów (np. biur i magazynów) oraz o ich rosnącej liczbie w naszym kraju.
Certyfikat BREEAM – co to jest?
Mówiąc o certyfikacie BREEAM, warto wiedzieć, że jest on oparty na systemie brytyjskim – Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology. Stosuje się go do opiniowania zarówno nowych, jak i istniejących już obiektów. Certyfikat przyznawany jest na podstawie oceny budynku w dziewięciu kategoriach:
- zarządzanie,
- energia,
- zanieczyszczenie środowiska,
- transport,
- użytkowanie gruntów,
- ekologia,
- zdrowie i samopoczucie,
- materiały,
- woda.
W sześciu z nich występują tak zwane punkty krytyczne, których niespełnienie powoduje odrzucenie projektu, który stara się o uzyskanie certyfikatu BREEAM.
Certyfikat LEED – co to jest?
Certyfikacja LEED oparta jest z kolei na systemie amerykańskim – Leadership in Energy and Environmental Design – w ramach którego budynek oceniany jest w pięciu kategoriach:
- zrównoważona lokalizacja inwestycji,
- wykorzystanie energii i atmosfery,
- wykorzystanie materiałów i zasobów,
- efektywność gospodarki wodnej,
- jakość środowiska wewnętrznego.
W zależności od liczby przyznanych punktów, w wyniku postępowania można uzyskać aż cztery rodzaje certyfikatów. Najniższą rangę posiada obiekt certyfikowany (40–49 punktów). Certyfikaty poświadczające wyższy standard obiektu to: srebrny (50–59 punktów), złoty (60–79 punktów) oraz platynowy (powyżej 80 punktów).
Korzyści wynikające ze zrównoważonego budownictwa
Biura, magazyny i inne obiekty objęte takim certyfikatem idealnie wpisują się w zrównoważone budownictwo. To podejście do projektowania, budowy i eksploatacji budynków, które ma zminimalizować negatywny wpływ na środowisko oraz zwiększyć efektywność energetyczną. Znajduje coraz szersze zastosowanie na całym świecie ze względu na szereg korzyści:
- ograniczenie produkowanych zanieczyszczeń i zabezpieczenie lokalnych zasobów wody,
- ograniczenie produkcji odpadów i ich recykling,
- zachowanie zielonej przestrzeni wokół obiektu,
- podwyższenie komfortu użytkowania obiektu oraz troska o zdrowie pracowników,
- oszczędności, takie jak: niższe zużycie mediów, większa rentowność firmy i wydajność pracowników.
Rośnie liczba ekologicznych obiektów przemysłowych w Polsce
Polska jest liderem regionalnym, jeśli chodzi o liczbę certyfikowanych obiektów – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Widoczne jest to przede wszystkim w odniesieniu do rynku magazynowego. Dzięki strategicznej lokalizacji Polski na mapie Europy oraz dynamicznemu rozwojowi e-commerce, z roku na rok w naszym kraju przybywa nowoczesnych powierzchni w sektorze magazynowo-przemysłowym. W ciągu roku – od marca 2021 do marca 2022 – oddano do certyfikacji aż 171 budynków. Najwięcej certyfikowanych obiektów znajduje się w województwie mazowieckim i małopolskim.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.