Bezpieczeństwo chmury – czy dane w chmurze są bezpieczne?
Wraz z rozwojem kolejnych technologii cyfrowych coraz więcej mówi się bezpieczeństwie danych i zasadach przechowywania plików. Zgodnie z prognozowanymi trendami na 2022 rok, w kolejnych kwartałach będziemy mogli liczyć na kolejne inwestycje, których celem będzie poprawa cyberbezpieczeństwa.
Sprawdź, jak wygląda bezpieczeństwo chmury, czy dane w chmurze są bezpieczne oraz w jaki sposób wybrać odpowiedniego dostawcę usług chmurowych.
Usługi chmurowe a bezpieczeństwo danych
Rola cyfrowej chmury jest coraz istotniejsza w biznesie. A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przechowywanie danych w chmurze i operacje online? Jak wynika z raportu opracowanego przez Xopero, ponad 90 procent firm z sektora MŚP deklaruje poprawę bezpieczeństwa po przeniesieniu danych do chmury. Polskie przedsiębiorstwa najczęściej inwestują w chmurze w: backup oraz archiwizację danych, aplikacje w modelu usługowym, a także w instancje obliczeniowe. Co więcej, dostawcy usług chmurowych obniżyli ceny, zmniejszył się też koszt szybkiego łącza internetowego.
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług chmurowych?
Bezpieczeństwo danych w chmurze zależy w dużej mierze od dostawców usług. Wybierając usługodawcę, należy pamiętać, aby sprawdzić, gdzie znajdują się jego serwery – taka informacja ma kluczowe znaczenie i powinna być transparentna. Te zlokalizowane na Europejskim Obszarze Gospodarczym dodatkowo gwarantują prawną ochronę wymaganą przez Unię Europejską. Dostawca chmury istotny jest również pod kątem postanowień RODO. Firmy, które przetwarzają dane wrażliwe, powinny przechowywać je na serwerach, które znajdują się w Unii Europejskiej.
Bez wątpienia najwięksi dostawcy usług w chmurze gwarantują wysoki poziom zabezpieczeń. Ich serwerownie są chronione przez zalaniem, pożarami i spięciami, a także dostosowane do nagłych przerw w dostawie prądu. W swoich centrach danych posiadają rozbudowane systemy tworzenia kopii zapasowych, a dostęp osób fizycznych do tych przestrzeni jest ściśle rejestrowany.
Przyjrzyj się kwestii bezpieczeństwa danych
Co w takim razie może stanowić najsłabsze ogniwo bezpieczeństwa danych w firmie? Należy pamiętać, że to przede wszystkim konkretny przedsiębiorca posiada dostęp do swoich danych, chociażby poprzez udostępnianie haseł i kontrolę nad użytkownikami. Koniecznie jest więc regularne aktualizowanie komputerów firmowych oraz odpowiednia ochrona przed wirusami i atakami hakerów. Niezbędne jest również stosowanie skomplikowanych haseł, składających się z kombinacji cyfr, liter i symboli, a także wprowadzenie odpowiednich procedur w firmie – te powinny określać między innymi zasady ujawniania haseł czy możliwość podłączenia dysków i urządzeń zewnętrznych do komputerów firmowych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.