Auta miejskie – samochody segmentu A i B, które warto wziąć na firmę
Potrzebujesz samochodu służbowego, który świetnie sprawdzi się do jazdy po zatłoczonych ulicach miasta? Weź pod uwagę niewielkie pojazdy zaliczane do autosegmentu A lub B i wybierz idealne auto do miejskiej dżungli.
Sprawdź, jakie cechy mają najlepsze samochody miejskie i zobacz najpopularniejsze modele takich aut. Dowiedz się, jakie są różnice między segmentem A i B, a także poznaj przykładowe zastosowania tego typu pojazdów w firmie.
Auto miejskie – czyli jakie?
Auta miejskie to samochody osobowe, które ze względu na swoją budowę i wyposażenie są przeznaczone głównie do jazdy w mieście. Mają niewielkie gabaryty, dzięki czemu są zwrotne i umożliwiają łatwe parkowanie w ciasnych miejscach. Ich charakterystyczną cechą jest także mały silnik, który zapewnia niski poziom spalania.
Autosegment A
Samochody z segmentu A to małe auta miejskie – zazwyczaj 3-drzwiowe lub 5-drzwiowe hatchbacki. Ich typowe wymiary wynoszą 1,6 m szerokości i 3,5 m długości. W porównaniu do autosegmentu B mają mniejszy bagażnik, który stanowi przedłużenie kabiny pasażerskiej. Ze względu na ograniczoną pojemność można w nim przewozić tylko nieduży bagaż, np. zakupy spożywcze. Pojazdy z segmentu A są wyposażone w niewielkie silniki, dlatego zwykle spalają mniej niż auta z autosegmentu B. Są przeznaczone głównie do jazdy w mieście na krótkich dystansach.
Autosegment B
Zaliczają się do niego nieco większe auta miejskie, nazywane również samochodami subkompaktowymi. Sprawdzają się świetnie do jazdy w mieście, lecz w porównaniu do modeli z autosegmentu A znacznie lepiej radzą sobie na dłuższych i szybszych trasach. To zasługa m.in. większej przestrzeni dla pasażerów, pojemniejszego bagażnika, mocniejszego silnika, a także nieco wyższej pozycji za kierownicą. Występują nie tylko w wersji nadwozia hatchback, lecz także sedan, kombi czy crossover. Częściej niż małe auta miejskie z segmentu A są wyposażone w nowoczesne technologie, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Czy wyróżniają się najlepsze samochody miejskie?
Jaki samochód miejski kupić, aby dobrze sprawdził się jako pojazd służbowy? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy zapewnia on:
- możliwość łatwego manewrowania – dzięki niedużym gabarytom oraz systemom, które ułatwiają skręcanie, cofanie i parkowanie, w tym elektrycznemu wspomaganiu kierownicy, kamerze cofania czy czujnikom parkowania,
- niskie zużycie paliwa – ekonomiczne są zwłaszcza małe auta miejskie z instalacją hybrydową lub LPG,
- wysoki komfort – np. za sprawą klimatyzacji, systemu multimedialnego z nawigacją, automatycznej skrzyni biegów, podgrzewanych foteli czy elektrycznie sterowanych lusterek,
- bezpieczeństwo – najlepsze samochody segmentu A i B są wyposażone m.in. w systemy ABS i ESP, monitoring zmęczenia kierowcy czy wykrywanie pojazdów w martwym polu,
- dbanie o ekologię – kierowca może ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, jeśli wybierze samochód z napędem elektrycznym, hybrydowym lub LPG, a także wyposażony w układ Start&Stop, który automatycznie wyłącza silnik pojazdu w czasie postoju.
Jakie auto miejskie kupić na firmę? Poznaj warte uwagi modele samochodów
Planujesz wyposażyć swoją firmę w mały i nowoczesny samochód miejski? Sprawdź popularne wśród przedsiębiorców modele, które słyną m.in. z niezawodności, dużej zwrotności, niskiego spalania i wyposażenia w wiele nowoczesnych technologii.
Toyota Yaris
Ten pojazd miejski zaliczany do segmentu B znalazł się na trzecim miejscu wśród najczęściej rejestrowanych aut przez polskich przedsiębiorców w całym 2023 roku. Toyota Yaris jest dostępna w wersji z silnikiem benzynowym i hybrydowym. Komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w mieście podnoszą liczne innowacje japońskiego producenta, w tym układ wczesnego reagowania w razie wykrycia zderzenia, inteligentny tempomat, kamera cofania z liniami pomocniczymi czy system multimedialny z kolorowym wyświetlaczem dotykowym.
Skoda Fabia
Ten samochód miejski czeskiego producenta wyróżnia się niezawodnością, niskim spalaniem (średnio 5-5,5 l w cyklu mieszanym) oraz pojemnym bagażnikiem – z systemem siatek, półkami i haczykami. Skoda Fabia jest wyposażona m.in. w manualną klimatyzację, wspomaganie ruszania pod wzniesienia, doświetlanie zakrętów, monitoring martwego pola w lusterkach, czujnik parkowania czy system awaryjnego hamowania.
Volkswagen Polo
Do najlepszych samochodów miejskich zalicza się także Volkswagen Polo – z silnikiem o mocy od 80 do 110 KM i bagażnikiem o pojemności do 1125 l po złożeniu tylnych siedzeń. Pojazd ten w standardowej wersji jest wyposażony m.in. w asystenta zmiany pasa ruchu, kamerę cofania, moduł utrzymania toru jazdy czy wspomaganie wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego. Istnieje możliwość wyboru konfiguracji z automatyczną skrzynią biegów.
Pozostałe małe auta miejskie
Wybór samochodów w segmencie A i B jest znacznie szerszy. Oprócz Volkswagena Polo, Toyoty Yaris i Skody Fabia do aut miejskich możemy zaliczyć też takie modele, jak np. Renault Clio, Opel Corsa, Peugeot 208, Seat Ibiza czy Ford Fiesta. Ze względu na duży komfort jazdy i niskie koszty eksploatacji z pewnością dobrze sprawdzą się w codziennym użytkowaniu w ruchu miejskim.
Biznesowe zastosowania samochodów z segmentu A i B
Auta miejskie z segmentu A i B dobrze sprawdzają się jako pojazdy służbowe. Warto wyposażyć w nie swoją firmę, jeśli potrzebujesz samochodu głównie do jazdy w zakorkowanym mieście. Auto miejskie może być także niezłym wyborem do dalszych podróży – zwłaszcza, gdy wybierzesz model z segmentu B, wyposażony w większy bagażnik i mocniejszy silnik.
Małe samochody miejskie są odpowiednie m.in. dla:
- pracowników terenowych – w tym techników i przedstawicieli handlowych,
- dostawców żywności i innych produktów o niedużym rozmiarze,
- wykonawców usług mobilnych – np. serwisowych, edukacyjnych, fotograficznych czy kosmetycznych,
- pracowników niższego i średniego szczebla – mały służbowy samochód może być dla nich atrakcyjnym benefitem pozapłacowym, który umożliwia m.in. sprawny codzienny dojazd do pracy w mieście,
- firm taksówkarskich,
- agentów nieruchomości,
- instruktorów nauki jazdy,
- lekarzy, którzy świadczą prywatne usługi z dojazdem do domu pacjenta.
Jak sfinansować mały samochód miejski?
Samochód miejski możesz nie tylko kupić za gotówkę, lecz także skorzystać z zewnętrznego finansowania – bez trudu weźmiesz takie auto w leasing do 1000 zł miesięcznie. Firmy leasingowe finansują nowe i używane pojazdy różnych marek – nawet bez opłaty wstępnej. Warunki umowy elastycznie dopasujesz do potrzeb oraz sytuacji finansowej swojej firmy – m.in. pod względem długości umowy czy wysokości raty. Po zakończeniu okresu finansowania podejmiesz decyzję, czy chcesz korzystnie wykupić małe auto miejskie na własność, czy wymienić je na nowy model.
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.