Prawo jazdy w telefonie – jak z niego korzystać?
Zbliża się moment, na który czekało wielu kierowców. Od 5 grudnia 2020 roku zniknie konieczność wożenia ze sobą plastikowego prawa jazdy. Wystarczy, że „włożymy” je do… swojego smartfona! Sprawdź jak to zrobić krok po kroku i posługuj się wygodnym prawem jazdy w telefonie.
Lada dzień polscy kierowcy będą mogli wozić wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe w swoim smartfonie, w tym – po raz pierwszy – prawo jazdy. Nie wystarczy jednak zdjęcie dokumentu. Aby cieszyć się udogodnieniami, niezbędne będzie pobranie aplikacji mObywatel.
To bezpłatna i oficjalna aplikacja mobilna wydawana jest przez polski rząd. Za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja to obecnie sześć usług, a od 5 grudnia jej częścią stanie się również elektroniczne mPrawo jazdy.
Jak korzystać z mPrawa jazdy w aplikacji?
- Należy pobrać aplikację mObywatel. W zależności od tego, z jakiego modelu telefonu korzystamy, można to zrobić wybierając sklep Google Play lub AppStore.
- Po zainstalowaniu aplikacja poprosi nas o ustawienia hasła, a także o udzielenie zgód niezbędnych do prawidłowego działania.
- W kolejnym kroku mObywatel poprosi nas o potwierdzenie tożsamości. Można to zrobić na dwa sposoby – poprzez Profil Zaufany lub eDowód.
- Jeżeli jeszcze nie mamy takiego konta, najszybciej założymy Profil Zaufany poprzez bankowość elektroniczną. Wystarczy potwierdzić swoje dane poprzez konto internetowe naszego banku.
- Lista banków, które pozawalają na weryfikację danych, znajduje się na rządowej stronie profilu zaufanego. Po wybraniu banku należy wpisać login, hasło i kod SMS.
Gotowe! Profil mObywatel powinien już działać. Od 5 grudnia pojawi się w nim mPrawo jazdy. Podczas kontroli drogowej wystarczy sięgnąć po telefon, włączyć aplikację i okazać wirtualny dokument. Wraz z mPrawem jazdy w aplikacji mObywatel pojawi się także możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych (o ile takie otrzymaliśmy).
mPojazd i nie tylko
W aplikacji mObywatel, oprócz wirtualnego prawa jazdy, znajduje się również mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Dodatkowo można w niej znaleźć informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu (nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant).
mPojazd przynosi jeszcze jedno ciekawe udogodnienie – aplikacja 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania, wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajduje się też: marka i model samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN i termin badania technicznego.
W przyszłym roku kierowcy zyskają kolejne nowe uprawnienia. Więcej informacji można znaleźć w artykule na naszym blogu: Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia!
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.