VAT od powypadkowej naprawy samochodu
Pytanie, czy można odliczyć VAT od naprawy firmowego auta, przedsiębiorcy często zadają sobie dopiero po stłuczce. Faktura z warsztatu zawiera podatek VAT wg stawki 23%, jednak czy można go odliczyć w całości?
Jest to zależne przede wszystkim od sposobu użytkowania auta w firmie. W przypadku, gdy samochód firmowy wykorzystywany jest w tzw. systemie mieszanym, czyli zarówno na cele prywatne jak i służbowe, podatnika obowiązywać będzie ograniczenie w odliczeniu VAT do 50% podatku określonego na fakturze.
Pełne odliczenie podatku VAT będzie możliwe, jeżeli pojazd był zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 jako samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej. Takie użytkowanie samochodu na cele działalności powinno być także potwierdzone ewidencją przebiegu pojazdu.
Co o odliczaniu VAT od naprawy powypadkowego auta mówią przepisy?
Przepisy w tym zakresie zmieniły się ponad rok temu. Zgodnie z obowiązującą obecnie regulacją, przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT od wydatków związanych z powypadkową naprawą samochodu, jednak nie w każdym przypadku odliczenie to będzie odpowiadało 100% podatku VAT określonego na fakturze. Rozstrzygająca tu będzie deklaracja przedsiębiorcy co do sposobu wykorzystania auta – mówi Anna Pieron z Departamentu Prawnego EFL.
Czy zawsze koszty podatku VAT pokrywa przedsiębiorca?
Każdy, kto prowadzi biznes wie, że ubezpieczenie komunikacyjne zawarte nawet z najlepszym na rynku ubezpieczycielem nie gwarantuje zwrotu VAT od usługi naprawy.
Co do zasady, w przypadku wykorzystania samochodu służbowego również do celów prywatnych, 50% podatku VAT stanowi wydatek przedsiębiorcy. Można tego uniknąć w przypadku pojazdów leasingowanych i skorzystać z usługi Centrum Likwidacji Szkód EFL, którą proponujemy.
Klientom, którzy wykonają naprawę w serwisie należącym do sieci CLS EFL, leasingodawca pokrywa 100% VAT od faktury za naprawę.
W ramach usługi CLS, EFL pomaga w organizacji powypadkowej naprawy samochodu – dotyczy zarówno szkody likwidowanej z polisy AC, jak i OC sprawcy. Zapewnia także auto zastępcze na cały czas naprawy, bezgotówkowe rozliczenie szkody oraz jej kompleksową obsługę.
Newsletter 05/2015
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.