Co nowego może przynieść technologia 6G?
Sieć 5G staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie. Nic dziwnego. Bez wdrożenia nowych technologii nasze urządzenia mogłyby znacznie zwolnić, sieć nie radziłaby sobie z transferem danych. Jednak wielkie korporacje technologiczne na tym nie kończą. Trwają już prace nad siecią 6G.
Zdaniem ekspertów technologia 5G miała odpowiadać na zapotrzebowanie internetu rzeczy. Jej następczyni będzie natomiast technologią świata postsmartfonowego, w którym dominować będą rozwiązania z zakresu rozszerzonej rzeczywistości, a poszczególne urządzenia, z których korzystamy na co dzień, będą posiadały możliwość błyskawicznego przetwarzania danych na ogromną skalę.
Co wiemy na temat technologii 6G?
Sieć 6G ma umożliwiać transfer danych z prędkością nawet 1 Tb/s. Dzięki wykorzystaniu wysokich częstotliwości (od 100 GHz do nawet 3 THz), osiągnie maksymalne opóźnienie na poziomie jednej dziesiątej milisekundy. Ponadto łączność 6G ma być bardziej energooszczędna i niezawodna. Na 1 kilometrze kwadratowym obsłużonych będzie mogło być aż 10 milionów urządzeń (czyli 10 razy więcej niż w przypadku 5G), co jest szczególnie ważne ze względu na rosnącą liczbę gadżetów i urządzeń mobilnych.
Na potrzeby eksperymentów z technologią 6G, Federalna Komisja Łączności otworzyła już nowe pasmo w Stanach Zjednoczonych, które obejmuje częstotliwości od 95 gigaherców do 3 teraherców. O rozwoju nowej sieci intensywnie myślą również Chiny, ale także mniejsze państwa, na przykład Finlandia.
Niewiadomą natomiast pozostają ewentualne niekorzystne oddziaływania nowej technologii na nasze zdrowie oraz ekosystem. Zagadką jest również to, jak dokładnie będzie działała i jakie będzie miała rzeczywiste zastosowanie. Szacuje się, że prace nad nową siecią 6G potrwają około 10 lat. Samsung spodziewa się komercjalizacji 6G już w 2028 roku i ogólnej dostępności technologii dwa lata później.
Potencjalne obszary wykorzystania sieci 6G
Wśród zagadnień, które są brane pod uwagę przez specjalistów, wymieniane są między innymi: komunikacja kwantowa, sztuczna inteligencja w chmurze, zastosowanie hologramu w komunikacji, błyskawiczna diagnoza medyczna.
Na konferencji 6G Wireless Summit, która odbyła się w kwietniu 2019 roku, rozmawiano również o wykorzystaniu technologii 6G w rozwoju inteligentnych miast, zarządzaniu natężeniem ruchu ulicznego, autonomicznych pojazdach, bezpieczeństwie i zaawansowanej identyfikacji biometrycznej czy też projektowaniu inteligentnych budynków z ruchomymi segmentami.
Co jeszcze może umożliwić sieć 6G? Mówi się jeszcze o takich rozwiązaniach jak bezdotykowe smartfony, widzenie w ciemności, bezprzewodowe sterowanie robotów czy badanie powietrza smartfonem.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.