Przedsiębiorcy coraz częściej szukają elastycznych rozwiązań, które w obliczu pandemii i wojny, rosnącej inflacji i wysokich stóp procentowych pozwolą im nie tyle „mieć”, co „być”. Przełożyliśmy ten dylemat na grunt biznesowy i zadaliśmy pytanie: „posiadać czy wynajmować”?

Czy najem wchodzi w czas rozkwitu? Komu się opłaca i jakie może przynieść korzyści? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w raporcie „MŚP wynajmują czy kupują. Pod lupą”.

5 BRANŻ POD LUPĄ

Produkcja, budowlanka, transport, handel i branża rolna - sprawdziliśmy, gdzie wciąż dominuje przywiązanie do własności, a które branże śmiało patrzą w kierunku takich rozwiązań, jak najem.

Wybrane wnioski z raportu

14%

firm produkcyjnych obecnie korzysta z najmu wózków widłowych. W perspektywie 3 lat planuje tak zrobić aż 60% zapytanych

49%

firm transportowych planuje wynająć pojazd ciężarowy w ciągu 3 lat. Dziś robi tak 16% zapytanych

33%

firm jest zainteresowanych wynajmem prywatnym dla pracownika jako benefitem

Mam mniejsze koszty dzięki wynajmowi!

W gospodarstwie rolnym, firmie budowlanej i produkcyjnej

Poziom kosztów

Sprzedaż

Marża

Żadne

budownictwo

85%

7%

3%

5%

branża handlowa

65%

5%

3%

27%

branża produkcyjna

81%

4%

6%

9%

transport

60%

1%

4%

35%

gospodarstwa rolne

92%

3%

2%

3%

Jakie wskaźniki biznesowe udało się poprawić dzięki korzystaniu z najmu maszyn, urządzeń i samochodów?

Marcin Soprych,

Grupa PGD

Najem jest produktem przyszłościowym, by nie rzec – przyszłości – i powoli będzie wypierał standardowe produkty leasingowe. Klienci w naturalny sposób będą migrować w stronę wynajmu ze względu na wygodę oraz oszczędność czasu. W szczególności, dlatego że ceny samochodów systematycznie idą w górę, podobnie jak stopy procentowe i inflacja.

Bogdan Kazimierczak,

John Deere

Biorąc zaawansowaną technologicznie maszynę na wynajem, rolnik wynajmuje nie tylko konie mechaniczne, ale również rozwiązania przynoszące znaczne oszczędności. Technologie te przekładają się na duże oszczędności czasu, pieniędzy oraz umożliwiają wykonanie więcej pracy w tym samym czasie co maszyny o mniejszym zaawansowaniu technologicznym.

Katarzyna Ciostek,

Jungheinrich

W związku z bardzo dużą niepewnością w otoczeniu gospodarczo-politycznym, firmy potrzebują elastycznych rozwiązań, które mogą otrzymać – lub z nich zrezygnować – w ciągu kilku tygodni czy nawet dni. Kupujemy tylko niezbędne minimum do prowadzenia działalności. Natomiast wszystko ponad to przedsiębiorca uzupełnia korzystając z usługi wynajmu.