7 września 2016

Im większa firma tym planuje mniej inwestycji w III kwartale

Z najnowszego „Barometru EFL[1]” wynika, że w III kwartale 2016 roku 28,7% przedstawicieli sektora MŚP planuje więcej inwestycji i jest to wzrost o 5,8 p.p. kwartał do kwartału. Jednak biorąc pod uwagę wielkość firm, więcej optymistów inwestycyjnych w porównaniu do poprzedniego kwartału jest wśród mikro i małych podmiotów, natomiast mniej w średnich. Firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników najczęściej w całym sektorze MŚP zamierzają finansować swoją działalność leasingiem (66,7%).

Główny odczyt „Barometru EFL” na III kwartał 2016 roku wyniósł 55,6 pkt. (-1,2 pkt. proc. w porównaniu do II kwartału br.) i znajduje się ponad progiem OR[2]. Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia, najwyższą wartość wskaźnika uzyskały mikro firmy – 57 pkt., o 0,1 punktu niższą małe (56,9 pkt.), a średnie przedsiębiorstwa 55,6 pkt.

Najwięcej inwestorów wśród małych firm

W III kwartale br. to średnie firmy podchodzą najbardziej pesymistycznie do inwestycji. Ich wzrostu oczekuje tylko co piąty przedsiębiorca (20,7%), co oznacza spadek o 8,1 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Większy optymizm widać natomiast wśród mikro i małych podmiotów, wśród których więcej inwestycji planuje odpowiednio 28,1% i 33,5% zapytanych. W obu przypadkach mamy do czynienia ze wzrostem o ponad 11 p.p. kwartał do kwartału. Plany inwestycyjne pociągają za sobą większe zapotrzebowanie na finansowanie, które także największe jest wśród firm mikro i małych, a najmniejsze w średnich.

– Z najnowszych danych dotyczących PKB za II kwartał br. wynika, że inwestycje niemile zaskoczyły i spadły o blisko 5% r/r. Mam nadzieję, że nasz Barometr okaże się dobrym prognostykiem dla polskiej gospodarki. Bowiem, zapytani przez nas przedsiębiorcy, w szczególności ci najmniejsi, spodziewają się w III kwartale inwestować więcej – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

„Średniaki” najczęściej korzystają z leasingu

O i ile środki własne stanowią podstawowe źródło finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie, o tyle w przypadku produktów finansowych widać wyraźną tendencję. Zgodnie z nią, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu, kredytów bankowych czy ubezpieczenia majątku. Leasing wybiera aż dwóch na trzech średnich przedsiębiorców, najwięcej w całym sektorze MŚP. Co więcej, firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników korzystają w swojej działalności z leasingu częściej niż z kredytu bankowego. W mikro firmach natomiast dwa razy więcej przedsiębiorców decyduje się na kredyt bankowy niż leasing (44,2% vs. 21,6%).

– Takie wyniki mogą świadczyć o dwóch rzeczach. Po pierwsze, mniejszej skłonności do ryzyka najmniejszych firm, nastawionych w większej mierze na stabilność funkcjonowania. Po drugie, na wciąż jeszcze mniejszą świadomość zalet i korzyści, jakie przynosi leasing – mówi prezes EFL.

[1]„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 3 – 12.08.2016 r.

[2]Próg OR jest podstawową miarą analityczną zastosowaną do wyników badania, który stanowi algorytm stworzony na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badania przedsiębiorców. Przyjmuje on wartości od 0 do 100, przy czym zagregowany wynik powyżej 50 pkt. oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne. Zatem poziom 50 pkt. stanowi próg OR, czyli  poziom ograniczonego rozwoju.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Koszt połączenia wg stawki operatora.
Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  
Znajdź oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klienta EFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta