29 czerwca 2020

Spot – robot, który podbija świat

Tak zwany robopies, wyprodukowany przez Boston Dynamic, jeszcze do niedawna koncentrował się na zadaniach, które miał wykonywać w zamkniętych pomieszczeniach i w całkowicie kontrolowanych warunkach. Rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji wymusiły rozwój projektu na szerszą skalę.

Robot w wersji mini waży 30 kilogramów i może transportować ładunki o łącznej wadze nawet 15 kilogramów. Baterie, w które został wyposażony, pozwalają na 90 minut nieprzerwanej pracy. Jest w stanie poruszać się z prędkością do 5,5 km/h i dotrzeć do miejsc, które są niedostępne dla poruszających się na kółkach robotów starszej generacji. Nie straszne są mu schody, skały, błoto czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Umiejętności Spota przetestował między innymi Adam Savage – amerykański inżynier współprowadzący program Pogromcy mitów.

Wmontowana kamera 360 stopni sprawia, że robot może zostać wykorzystany chociażby do monitoringu terenu. Już od kilku tygodni patroluje singapurski park Bishan-Ang Mo Kio i ostrzega spacerowiczów, by w związku z zagrożeniem epidemicznym zachowali odpowiedni dystans. Spot był również testowany jako urządzenie do obserwacji zdalnej przez policję w Massachusetts.

Z kolei funkcja opracowana wspólnie z nowozelandzką firmą Rocos, specjalizującą się w zastosowaniu sztucznej inteligencji i rozwiązań z dziedziny robotyki w rolnictwie, umożliwia Spotowi sprawdzenie się w roli pasterza. Co ciekawe, robot może również działać w trybie zautomatyzowanej floty, co pozwala mu skutecznie zastąpić psy pasterskie. Ale to nie wszystko – może zostać wyposażony w dodatkowe urządzenia, dzięki którym potrafi monitorować uprawy w czasie rzeczywistym czy nawet zbierać plony.

Możliwości tego typu robotów są nieograniczone. Możemy sobie je wyobrazić w roli kurierów, pomocników na liniach produkcyjnych i halach magazynowych, ratowników medycznych czy wreszcie jako roboty przeznaczone dla wojska.

Spot posiada własne API, czyli zbiór funkcji, którym możemy nadać własne sekwencje i zaprogramować je zgodnie z oczekiwanym przez nas zastosowaniem. W 2019 roku trafił do szerszej sprzedaży – jest dostępny dla przedsiębiorstw, które przedstawią ciekawy pomysł na zastosowanie robota w swojej firmie. Dokładna cena Spota nie jest znana, jednak eksperci szacują jego wartość na około 30 tysięcy dolarów.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X